Все по-често се обръщат към нас за съдействие при инциденти вследствие дупка на пътното платно, паднало дърво, ухапване от куче, пропадане в шахта, както и падане на тротоар и др. Изброяването е примерно, а общото е, че при виновно действие или бездействие на отговорните за това лица, вие имате право на обезщетение.
Ние, от адвокатско дружество "Караколеви и партньори", вярваме, че статията ще помогне на широк кръг от пострадали лица да потърсят защита на интересите си при инциденти, като същевременно ще утвърди стандарта на отговорност, който е редно да следват общините при осигуряване безопасна среда за гражданите.
СПЕЧЕЛЕНО ДЕЛО ЗА ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ПРЕЗ 2023г ВСЛЕДСТВИЕ НА ПАДАНЕ НА ТРОТОАР.
През 2023г. спечелихме поредно дело, с което доказахме висок размер на обезщетение за вреди, настъпили поради липсваща плочка на тротоара.
Обезщетението е в размер на 23 200 лева, като само 1 200 лева от тях са имуществени. Последното уточнение е необходимо да се направи, тъй като висок процент от клиентите ни считат, че на обезщетяване подлежи предимно имуществената вреда, а не неимуществената такава.
Същите остават изненадани от практиката на съдилищата, която е обоснована, защото преживения психо-емоционален и физчески дискомфорт в съответното лице може да рефлектира дългосрочно негативно върху интегритета на личността, която преживява стреса, и тези обстоятелства следва да се вземат предвид при постановяване справедлив размер на обезщетението.
През 2022г. адвокатско дружество "Караколеви и партньори" предяви иск срещу Столична община за заплащане на имуществени и неимуществени вреди по повод инцидент - жена, стъпва на неравност на тротоара, която се образува от липсваща плочка, изкривява крака си в глезена, чупи го, губи равновесие и пада.
Последват три операции на глезена и обездвижване за няколко месеца. Освен физически болки и страдания, клиентът ни преживява силен емоционален дискомфорт и стрес, като тези факти се подкрепят от назначените в производството експертизи и свидетелски показания.
В производството доказваме, че инцидентът рефлектира негативно на живота на пострадалото лице в няколко направления: здравословно състояние, психо-емоционален статус и финансово. В рамките на съдебното производство се установяват неимуществени вреди, както следва:
- физически болки и страдания:
Констатират се интензивни болки в момента на травмата, преди и следоперативна и възстановителна болка. Възстановяването продължава около 180 дни, което е продължителен период от време, но същевременно е стандартен за този тип увреждания при спазване на лекарските предписания, както сочи вещото лице.
- нарушения в психо-емоционалния интегритет на лицето:
Именно продължителността на периода е обстоятелство, което следва да се вземе предвид при обезщетяване на лицето и е компонента, която пряко рефлектира на размера на обезвредата. От СПЕ се установи, че тази продължителност изчерпва психичния потенциал на доверителя ни, който по принцип преди инцидента е със здрава и стабилна психика, но самият инцидент води до промени в живота на лицето, които рефлектират неблагоприятно върху психичното му здраве, вследствие от което развива трайно повишена депресивност, невротични фиксации, несигурност, загуба на усещане за свобода.
Освен това се установява и причинно-следствената връзка между събитието и повишаване на телесното тегло и преддиабетното състояние, което намира довод в устройството на психиката на лицето.
Освен неимуществени са налице и имуществени вреди: от назначената съдебно-медицинска експертиза се установява безспорно, че извършените от ищеца разходи за лечение са целесъобразни, а сумата е коректно разходвана и доказана като разход в производството.
Всички негативни последици от инцидента подлежат на обезщетяване от отговорните за това лица. При преценка справедливостта размера на обезщетението същите се вземат предвид всички кумулативно, тоест заедно. С оглед успешно проведената защита, съдът присъжда справедливо обезщетение, като решението на съда не е окончателно.
КОЙ Е ОТГОВОРЕН ПРИ ИНЦИДЕНТ НА ТРОТОАРА?
Държавните предприятия, учрежденията и организациите отговарят по чл. 49 ЗЗД за вредите, причинени от техни работници и служители при или по повод на възложената им работа и тогава, когато не е установено кой конкретно измежду тях е причинил тези вреди.
Съгласно съдебната практика общината има задължение да осигурява чрез свои служители или чрез трети лица поддържането на тротоарната настилка в състояние, съответно на предназначението им за безопасно ползване от пешеходците. Установяването на вината не е необходимо, както и не е необходимо да се установяват конкретните лица, осъществили деянието (така-ППВС№7/1959 г. на ВС, т.7), а само качеството им на изпълнители на възложена работа, тоест работници и служители на общината, натоварени с това.
Същността на отговорността на общината е гаранционно- обезпечителна, тъй като общината не отговаря за своя вина, действие или бездействие, а за такива на негови работници или служители. Те трябва да са причинили вредите - имуществени или неимуществени, при или по повод възложената им работа, както и те да се дължат на техни противоправни действия или бездействия, които да са извършени виновно.
Съгласно разпоредбите на чл.30, ал.4 от Закона за пътищата /ЗП/: "Изграждането, ремонтът и поддържането на подземните съоръжения, тротоарите, велосипедните алеи, паркингите, пешеходните подлези, осветлението и крайпътното озеленяване по републиканските пътища в границите на урбанизираните територии се организират от съответната община".
В този смисъл поддръжката на тротоарната настилка е вменена като задължение на общините по силата на закон. Освен това в Закона за общинската собственост е уредено, че "Имоти и вещи - общинска собственост, се управляват в интерес на населението в общината съобразно разпоредбите на закона и с грижата на добър стопанин".
Доколкото общината, като юридическо лице осъществява правни действия, респективно бездействия, чрез натоварени от нея лица, същата отговоря за причинените от тези лица вреди при или по повод изпълнението на възложената им работа. В случая натоварените лица не са извършили необходимите действия за привеждане на тротоара в състояние, годно за осъществяване на присъщите му функции и от това тяхно виновно бездействие са настъпват вреди в правната сфера на доверителя ни, поради което следва да бъде ангажирана деликтната отговорност на общината.
В съдебната практика на ВКС / https://www.vks.bg/ /решение № 124/18.07.2019 г. по гр.дело № 3057/2018 г. на ВКС, IV г.о., решение № 213/19.11.2019 г. по гр.дело № 714/2019 г. на ВКС, III г.о. и др./ общината е длъжна да управлява предоставената и публична собственост /в това число тротоарите/ в рамките на населеното място, в интерес на населението и с грижата на добър стопанин. Дължимата грижа в полза на териториалната общност включва изграждане, ремонт и поддържане на тротоари, така че да се осигурява безопасно придвижване на пешеходци.
КАКВО ДА НАПРАВИТЕ, АКО ПРЕТЪРПИТЕ ИНЦИДЕНТ НА ТРОТОАРА?
На първо място, пазете цялата медицинска документация и такава, която удостоверява извършени от вас разходи по повод инцидента.
Освен това е необходимо да следвате добри медицински практики с оглед уврежданията. В производствата често възразяват, че ищецът пострадало лице не е предприело всички необходими действия по овладяване на процеса на увреждане, което е аргумент за намаляване размера на обезщетението.
На следващо място, консултирайте се с адвокат какви са възможностите ви за обезщетяване. Особен е моментът с индивидуализиране на лицето, което отговаря за стопанисване на вещта. Ако инцидентът е на тротоар, но се реализира вследствие от неподдържана шахта, която не е собственост на общината, отговорността е на трето лице и искът ще бъде отхвърлен, ако е неправилно предявен.
КАКВО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ СЕ ПРИСЪЖДА ПРИ ИНЦИДЕНТ НА ТРОТОАРА?
На обезщетение подлежат всички вреди, които са в пряка причинно-следствена връзка с инцидента.
Те могат да са със следния характер:
- имуществени вреди - могат да са разходи за медицински услуги, като операции, прегледи и медикаменти и др. Размерът им е доказуем с писмени доказателства, затова пазете всички разходо-оправдателни документи.
- неимуществени вреди - обхващат, както преживените физически болки и страдания, така и психо-емоционалните такива. Размерът им се присъжда "по справедливост" с оглед вътрешното убеждение на съда. Практиката ни показва, че критерият е ненадежден, тъй като често е налице изключително голяма разлика в обезщетенията, присъдени от различните инстанции. Доказват се със свидетели, психиатрични и медицински експертизи. Повече за особеностите на неимуществените вреди може да прочетете тук.
Казусът е валиден за цялата страна, тъй като са налице множество пострадали лица, вследствие неизпълнение задължение на общините да поддържат собствеността си, затова при нужда екипътни може да съдейства на пострадалите лица.