Обжалването на наказателно постановление е една от най-често търсените правни защити, когато гражданите желаят да защитят правата си срещу незаконосъобразно наложени наказания.

В настоящата статия ще разгледаме какъв е процесът по обжалване на наказателни постановления и какви са основанията за тяхната отмяна независимо от причината за постановяването му и специалния закон -  дали е отнет лицез, шофьорска книжка, санкционирани сте от Инспекция по труда или друго.

В изложението разглеждаме общите положения накратко, за да сме ви полезни при защита на правата ви.

Кога се издава наказателното постановление?

Когато един административен орган установи, че сте извършили нарушение на закона, той може да прецени какво наказание да ви бъде наложено. За констатиране на нарушението се издава акт за установяване на административно нарушение (АУАН), въз основа на който се издава наказателно постановление.

Какво е съдържанието на наказателното постановление?

Наказателното постановление следва да съдържа определени в закона реквизити, липсата на които е основание за неговата отмяна.

Съдържанието на наказателното постановление е описано в чл. 57 от ЗАНН съгласно който Наказателното постановление трябва да съдържа:  

  1. собственото, бащиното и фамилното име и длъжността на лицето, което го е издало;
  2. датата на издаването и номерата на постановлението;
  3. датата на акта, въз основа на който се издава, и името, длъжността и местослуженето на актосъставителя;
  4. собственото, бащиното и фамилното име на нарушителя и точния му адрес, единен граждански номер, а в случай че е чужденец - имената, точния адрес, дата на раждане, а ако има информация за това - и място на раждане, по паспорт или заместващ го документ за пътуване с посочване на номер, дата на издаване и издател на документа;
  5. описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават;
  6. законните разпоредби, които са били нарушени виновно;
  7. вида и размера на наказанието;
  8. отегчаващите и смекчаващи обстоятелства и другите обстоятелства, взети предвид при определяне вида и размера на наказанието;
  9. времето, през което наказаното лице е било лишено по административен ред или фактически от възможността да упражнява определена професия или дейност, което се приспада от времето на изтърпяване на наказанието временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност;
  10. вещите, които се отнемат в полза на държавата;
  11. разпореждането с веществените доказателства;
  12. размера на обезщетението и на кого следва да се заплати;
  13. в какъв срок и пред кой съд подлежи на обжалване.

При преценка законосъобразността на постановлението следва да се съобрази обстоятелството, че някои от изброените по-горе реквизити няма да са налице в съдържанието на наказателното постановление.

Това не води до незаконосъобразност на същото, тъй като този реквизит е задължителен, ако са налице факти и обстоятелства, които да се приложи.

Примерно, ако не са налице вещи, които да се отнемат в полза на държавата, ако няма веществени доказателства или липса лишаване от правото да се упражнява дадена професия.

Наказателното постановление се подписва от длъжностното лице, което го е издало. Ако връченото ви наказателно постановление не е подписано от органа, който го издава, същото може да се отмени с жалба.

Доброволно заплащане на глобата в 14- дневен срок:

С наказателното постановление нарушителят се уведомява и за правата му по чл. 79б от ЗАНН. Ако ви е наложена глоба, може да ползвате привилегията на чл. 79б от ЗАНН и  при изпълнение преди влизане в сила на наказателното постановление – в 14-дневен срок от връчването му, да заплатите с 20% по-малко от определения размер. 

Ето защо, ако ви е връчено наказателно постановление и вие се двоумите дали да обжалвате или не, препоръчваме да запазите час за консултация при адвокат, който да ви консултира налице ли са пороци в издадения акт и да обсъдите кой вариант за вас е по-удачен. Консултацията е добре да се проведе непосредствено след връчване на наказателното постановление, за да може да се реагира своевременно при наличие на основания за обжалване.

Връчване на наказателно постановление

Често в кантората ни задават въпросът дали да се съдейства при връчване на наказателно постановление. Ние препоръчваме съдействие, за да не се стигне до ситуация, че сте уведомени по друг начин и да ви изтече срока за обжалване, без да сте запознати със съдържанието на акта. Тези съображение произтичат и от чл. 58, ал. 2 от ЗАНН съгласно който когато нарушителят или поискалият обезщетение не се намери на посочения от него адрес, а новият му адрес е неизвестен, наказващият орган отбелязва това върху наказателното постановление и то се счита за връчено от деня на отбелязването.

Ако наказателното постановление е неправилно връчено, това е основание за отмяната му.Нарушаването на изискването при предявяване на акта на нарушителя да се връчва препис от него има важно значение с оглед защитата на посочения в акта като нарушител. Това е основно застъпено положение в  Постановление № 10 от 28.09.1973 г. по н. д. № 10 / 1973 г. на Върховен съд.

Обжалване на наказателното постановление

Освен ако не сте осъдени да полагате безвъзмеден труд в обществена полза, което се обжалва в тридневен срок от връчване на акта, в общия случай наказателното постановление се обжалва в 14 – дневен срок от връчването му.

Жалбата се подава чрез органа, който издава постановлението, до районния съд в района на който е извършено или довършено нарушението, а за нарушенията, извършени в чужбина - пред Софийския районен съд.

Срокът, в който наказващият орган следва да съдейства по изпращане на преписката е 7 -дневен от получаване на жалбата.

В производството е допустимо да се представят писмени и веществени доказателства, да се разпитват свидетели и да се правят доказателствени искания.

Прокурорът може да участвува в производството пред съда, ако намери това за необходимо.

Районният съд разглежда делото в състав от един съдия и се произнася с решение. Периодът, в който може да се разгледа делото, е неопределяем, особено в София, тъй като Софийски районен съд е най-натовареният в страната.

Процедурата по обжалване на наказателно постановление е почти идентична с обжалването на електронен фиш!

С решението си съдът може да:

  • отмени наказателното постановление и да предупреди нарушителя, че при извършване на друго административно нарушение от същия вид, представляващо маловажен случай, в едногодишен срок от влизането в сила на съдебния акт, за това друго нарушение ще му бъде наложено административно наказание
  • отмени наказателното постановление и да прекрати административнонаказателното производство

Отмяната се извършва при нарушение на материалния закон, когато при издаването му е допуснато неправилно приложение на материалния закон или са допуснати съществени процесуални нарушения. Съдът може по преценка с оглед събраните доказателства в производството да отмени наказателното постановление и само в някои негови части.

  • измени наказателното постановление

Съдът изменя наказателното постановление, като намали размера на наложеното наказание, замени го с по-леко и др.

  • потвърди наказателното постановление

Когато не са налице основания за отмяна на наказателното постановление, съдът го потвърждава.

Решението на районния съд подлежи на касационно обжалване пред административния съд.

Основания за отмяна на наказателно постановление

Когато е налице противоречие с материалния закон или когато са допуснати съществени процесуални нарушения при издаване на акта, наказателното постановление следва да се отмени от съда.

Често срещана причина за отмяна на наказателни постановления е липсата на реквизит:

„В конкретния случай липсва и задължителният реквизит по чл.42, т.3 от ЗАНН и съответно - по чл.57, т.5 от ЗАНН. Посоченото обстоятелство представлява съществено процесуално нарушение, водещо до отмяна на наказателното постановление, предмет на обжалване в настоящето наказателно производство..“ така Решение от 03.07.2015 г. По адм. Д. № 20460/2014 г. На Софийски районен съд

„Както в акта за установяване на административно нарушение, така и в издаденото въз основа на него наказателно постановление, не е посочен съществен обективен елемент от състава на процесните административни нарушения-мястото на тяхното извършване...Непосочването в акта за установяване на административно нарушение и наказателното постановление на този основен техен реквизит от обективната страна на състава на нарушението, е съществено неотстранимо нарушение на процесуалните правила, които са самостоятелно основание за отмяна на издаденото наказателно постановление, без да бъдат поставяни въпросите относно авторството.“ така Решение № 43494 от 18.02.2020 г. по адм. н. д. № 16853 / 2019 г. на Софийски районен съд.

Задължителните реквизити са изложени по-горе в съдържанието на наказателното постановление и както посочихме и по-горе в изложението, липсата им е основание за отмяна на наказателното постановление.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Ако сте в ситуация, в която предстои да ви връчат наказателно постановление, нашият съвет е да съдействате на органите при връчването, защото своевременното информиране е предпоставка и за добра защита.

Втората стъпка е да се свържете с компетентен адвокат, заедно с когото да вземете решение дали да се обжалва постановлението и какъв би бил вероятният изход от делото.

В случай че имате нужда от съдействие при вземане на това решение, може да се обърнете към екипа на „Караколеви и партньори“.