Какви отношения засяга разводът?
Разводът влече след себе си редица правни последици, които в никакъв случай не следва да се подценяват. Бракоразводните дела повличат след себе си редица отношения. Те могат да окажат трайно влияние върху всички облигационни сделки, сключени по време на брака. Да засегнат права върху собствеността на придобит недвижим имот или автомобил, а така също да повлияят на ипотечни и потребителски кредити. Разбира се, разводът влияе и върху наследствените отношения между съпрузите, доколкото последните спират да бъдат свои законни наследници.
Отделно от това - на дневен ред се появяват редица въпроси като на кого ще бъдат възложени родителските права, могат ли тези родителски права да се осъществяват съвмествно, какъв ще бъде размерът на дължимата издръжка за всяко дето, какъв ще бъде режимът на личните отношения с децата от брака. Какво ще се случи със семейното жилище и как ще се разпределят активите спрямо допринесения в домакинството принос? Ще продължат ли бившите съпрузи да носят еднакво фамилно име и т.н.?
Гореизброените въпроси са малка част от аскпектите, на които следва да се обърне особено внимание. Ето защо, ние, Адвокатска кантора "Караколеви и партньори" съветваме винаги да се обръщате към опитен бракоразводен адвокат, който да ви запознае с всички съществени елементи на развода.
Следва да имате превид, че Семейният кодекс разпознава два типа разводи, а именно: "Развод по исков ред" и "Развод по взаимно съгласие". Общото между двата типа развод е, че винаги поне у единия съпруг е налице сериозно и непоколебило намерение за прекратяване на брачната връзка.
Особености при развода по взаимно съгласие.
За да се инциира дело за развод по взаимно съгласие, както може да се извлече от самото наименованието, е необходимо съпрузите да са постигнали консенсус по всички изискуеми от закона въпроси, а именно:
- Местоживеенето на децата.
- Упражняването и режима на родителските права.
- Личните отношения и издръжката на децата.
- Ползването на семейното жилище.
- Издръжката между съпрузите.
- Фамилното име.
Разбира се, изброяването не е изчерпателно. Законът изрежда само част от елементите, които следва да се включат в споразумението за развод.
В нашата практика сме забелязали, че клиентите често постигат съгласие по гореизредените теми, но пропускат да разрешат предварително редица други въпроси като как ще се разпределят придобитите активи.
Това могат да бъдат автомобили, скъпи движими вещи, обзавеждане за жилище, кухненски уреди, а дори дружествени дялове в притежавани от семейството фирми, както и способия за работа - машини, индустриална техника, оборудване и други.
Често се пропускат отношенията със семейното жилище и финансовото възмездяване на съпруга, който ще го напусне. Съпрузите рядко уреждат в делата за развод и изтеглените от тях потребителски или ипотечни кредити. Това е съществен пропуск, доколкото е възможно кредитът да е бил изтеглен от името само на единия съпруг, но да е послужил за задоволяване нуждите на цялото домакинство.
Ето защо е необходимо да се свържете с опитен адвокат, който да съдейства за решаването на всички отношения, които разводът засяга.
Особености при развода по исков ред.
Разводът по исков ред е значително по-усложнен. Това е така, тъй като подобно дело често е съпътствано от изострени емоционални отношения между съпрузите, а в много от случаите диалогът и комуникацията е прекъсната. Все пак, ако съпрузите успеят да изяснят своите различия и намерят общ език, производството винаги може да премине към развод по взаимно съгласие.
Характерното тук е, че съпрузите не внасят общо искане за иницииране на процедурата по прекратяване на брачната връзка. Напротив, единият съпруг заема позиция на ищец, докато другият е ответник. За да се инициира производство е нужно единият от партньорите да подаде писмена искова молба до комптентния за това районен съд. Особеното е, че в това производство се изследват взаимоотношенията между брачните партньори, а в някои от казусите е възможно да се опишат изчерпателно дори интимни моменти от съвместното съжителство, тъй като следва да се докаже дълбоко и непоправимо разстройство на брака.
Ако се пропусне да бъдат изложени такивава основания, те не могат да бъдат повторно изтъквани в нов иск за развод. .
В така заведеното бракоразводно дело отново следва да бъдат разгледани всички онези въпроси, изброени по-горе: родителските права и личните отношения между децата, тяхната издръжка, владението на семейното жилище, фамилното име.
Особеното е, че съпругът, който е инциирал производството, задължително следва да се яви в първото по делото заседание. Ако той не стори това, делото подлежи на прекратяване, тъй като се презюмира разколебаване в намерението за прекратяване на брак.
В производството подлежат на доказване фактите, довели до дълбоко и непоправимо разстройство на брака. Това могат да бъдат обстоятелства от различен характер от осъществено домашно насилие до разминаване в характерите на съпрузите, което задълбочава негативно отношенията им. Възможно е да се поиска от съда да установи кой е виновен за разстройването на брака, като в тези хипотези виновният съпруг ще понесе и разноските по делото.
Само невиновният съпруг има право на издръжка. Вината е от значение и с оглед ползването на семейното жилище, упражняването на родителските права, отмяна на дарения. Отделно от това, когато единият съпруг умре, преди завършване на съдебния процес, наследниците могат в двуседмичен срок да продължат процеса, но той няма да е бракоразводен, а установителен. Целта е да се установи, че бракът е бил разстроен по вина на живия съпруг, за да се смята, че бракът е бил прекратен поради развод, а не поради смърт
Според съдебната практика на ВС дълбоко е разстройство на брака, което е довело да разкъсване на семейната общност, липса на доверие и уважение между съпрузите. Брачната връзка между тях е формална и окончателно е опразнена от нейното дължимо според морала и закона необходимо вътрешно съдържание.
Привременни мерки.
До постановяване на краен съдебен акт е възможно да изтече значителен период от време, през който страните не могат да оставят отношенията си висящи.
Поради това законът допуска така наречените "привременни мерки". Съдът се ангажира с тях по молба на коя да е от страните, като предварително се произнася по въпросите, свързани с издръжката, семейното жилище и ползването на придобитото през време на брака имущество, както и относно грижата за децата и тяхната издръжка. При такова искане съдът следва да се произнесе незабавно, освен ако не се налага събиране на доълнителни доказателства. В този случай последващото заседание следва да се насрочи най-късно в дуседмичен срок, а определението, с което съдът се произнася не подлежи на обжалване.
Определените от съда привременни мерки ще действат до окончателно постановяване на съдебно решение, с което бракоразводното дело приключва.
Последици на развода.
След постановяване на развода бракът престава да съществува занапред. Бившите вече съпрузи не могат да си засягат правните сфери считано от момента на влизане в сила на решението.
Една от най-характерните последици от прекратяването на брачната връзка е обстоятелството, че бившите вече съпрузи спират да бъдат наследници един на друг.
Изключително важно е да се спомене, че така наречената "съпружеска имуществена общност" се прекратява, като всички придобити активи стават в режим на обикновена съсобственост, като законът презюмира, че всеки от съпрузите получава равна част от имуществото, тоест по 1/2 идеална част. Разбира се, това е така, освен ако по делото не е установено друго било то чрез доказване на по-голям принос и заслуга или поради постигане на изрична договорка. За този вид съсобственост започват да се прилага правилата, уредени в Закона за собствеността.
Съпрузите ще следва да се съобразяват и обявеното от съда решение. Тоест, ако някой от тях е осъден да заплаща издръжка, то той ще следва да го прави до отпадане на условията за това под страх от принудително изпълнение, а в някои случай и от наказателна отговорност, доколкото неплащнето на издръжка е и състав на престъпление по смисъла на Наказателния кодекс.
Важно е да се отбележи, че разводът може да повлече редица имуществени последици. Така например възможно е семейното жилище да се предостави за ползване само на единия съпруг и то до навършване на пълнолетие на децата.
Отделно от това прекратяването на брака може да се разглежда и като предпоставка за отмяна на някои от даренията, сторени по негово време.
Следва да се вземе под внимание, че съпрузите престават да бъдат такива и за всички трети лица, участващи в гражданския оборот. Така например всички публични и частни институции, в това число банки, съдебни учреждения, кредитни дружества, следва да не третират бившите съпрузи като членове на едно домакинство.
Колко струва разводът?
На първо място, важно е да се отбележи, че прекратяването на брачната връзка е много по-икономичен вариант, отколкото раздялата по исков ред. Колко ще струва разводът, обаче, може да се каже след индивидуална консултация с адвокат, който да вземе под внимание всички факти и обстоятелства, свързани с процедурата. От съществено значение е какви активи ще се разпределят между съпрузите, имат ли деца, какъв ще бъде размерът на определената издръжка. Дали в СИО са включение недвижими имоти или движими вещи на значителна стойност и т.н.;
Следва да се има предвид, че бракоразводните дела са достъпни, тъй като житейските ситуации налагат съпрузите да имат възможност да продължат своят път, без да са обвързани с формален брак, страдащ от липса на уважение и подкрепа, присъщи за подобен тип отношение.
Заключение:
Бракоразводните дела са особен вид производство, които водят правни последици занапред. В тази връзка Адвокатско дружество "Караколеви и партньори" силно препоръчва да се обърнете към бракоразводен адвокат, който да предвиди всички обществени отношения, които ще се появат след развода, като по този начин интересите на бившите съпрузи ще бъдат максимално защитени. Горното е гаранция, че всеки един от бившите брачни партньори ще продължи своя път без да притежава чувство на ощетеност било то за себе си или за другата страна. Отделно от това- съпрузите ще имат увереност, че са взели най-правилните и житейски обосновани решения.
При необходимост от съдействие може да запазите своя час за консултация с адвокат от екипа ни.