Все по често възникват случаи с тормоз от шумни съседи. В кантората ни идват клиенти, които се оплакват от поведението на техните съседи. Понякога оплакването засяга правото им спокойно да си ползват жилището, като са принудени да търпят постоянен или спорадичен шум, който идва лаещо куче, постоянни скандали, викове, силна музика, шумни уреди и др.
Не по-малко са случаите на тормоз чрез посегателство над личността им - това може да се изрази във вербална и физическа агресия, заплахи, както и всякакви действия, с които се накърнява достойнството им.
КАК ДА СПРЕМ ТОРМОЗА ОТ ШУМНИТЕ СЪСЕДИ?
Ако се чувствате психически тормозени от съседите си, може да се защитите по няколко начина.
За съжаление практиката ни показва, че съседите, които по правило не съобразяват поведението си и създават безпокойство в сградите, не са сговорчиви или предразположени към доброволно уреждане на отношенията. Ако сте говорили вече със съседа и няма резултат, обърнете се към адвокат с опит в сферата, който да ви насочи как да действате.
Възможно е да сезирате органите на реда и прокуратурата, ако са налице основанията за това.
Голяма част от клиентите ни се обръщат към домоуправителите на съответната сграда, като в следващата точка подробно разглеждаме какви са правомощията на управителя в тези случаи.
Последна и най-ефективна мярка е предявяване на искове, с които да се преустанови тормозът и да претендирате обезщетение за неимуществени и имуществени вреди.
КАК МОЖЕ ДА НИ ПОМОГНЕ ДОМОУПРАВИТЕЛЯТ ПРИ ТОРМОЗ ОТ ШУМЕН СЪСЕД?
Съгласно чл. 55, ал. 2 от ЗУЕС член на етажна собственост, който наруши правилата за вътрешния ред в етажната собственост и създаде безпокойство, по-голямо от обичайното, за другите собственици и/или ползватели и обитатели, се наказва с глоба от 50 до 150 лв., когато е физическо лице, или с имуществена санкция от 200 до 500 лв., когато е юридическо лице.
Установяването на безпокойството се описва в протокол, съставен от управителния съвет. Когато в етажната собственост няма избран управителен съвет, протоколът се съставя от управителя и двама собственици и/или ползватели. Домоуправителите често не желаят да съдействат при междусъседски спорове. При тези случаи, когато домоуправителят, независимо дали е управител, управителен съвет или професионален домоуправител, откаже да състави протокол за установеното нарушение, той се съставя от трима собственици и/или ползватели.
Констативният протокол съдържа данни за лицето, извършило нарушението, описание, време и дата или период и място на извършеното нарушение. Така изготвеният протокол се предава в общинската администрация от домоуправителя или от съставилите го лица.
Актът за установяване на нарушението се съставя от общинската или районната администрация, а наказателното постановление се издава от кмета на общината или района или от оправомощено от него длъжностно лице.
Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
Въпреки предвидената в закона възможност за глобяване на съответните лица, които нарушават правилата за вътрешен ред в сградата в режим на етажна собственост, процедурата не е надеждна и няма добър обществен отклик. На първо място, домоуправителите отказват да съдействат. На второ място, самите съседи, членове на етажната собственост, също не желаят да разписват документи, с които компроментират поведението на съседите си. Отделно е необходимо техническо време за депозиране на искане в общината, както и реакция на самата община.
Дори да се инициира и довърши до край самата процедура, така наложената глоба е с ниска стойност и не постига целта на закона – да се преустанови противоправното поведение. Предстои да се гласува увеличение на глобите, но съдейки по ефекта на процедурата от практиката ни, същата ще остане правен инструмент без особен реален ефект.
КАК ДА ПРЕУСТАНОВИМ ШУМА ОТ СЪСЕДА?
Добър правен ефект има подаване на иск за премахване първоизточника на шума /шумен климатик, лаещо куче, техническо съоръжение и др./За целта следва да се предяви негаторен иск/
Негатореният иск служи на собственика на една вещ да защити правото си на необезпокоявано ползване на вещта. Същият се урежда в чл. 109 от Закон за собствеността, съгласно който „Собственикът може да иска прекратяване на всяко неоснователно действие, което му пречи да упражнява своето право.“
Ищец в производството е лицето, което желае да ползва необезпокоявано вещта, а ответник е лицето, което пречи това да се осъществи.
Налице са две признати от закона права, които следва да се упражняват в такъв обем, че съседите да не си пречат един на друг. Обемът на правата е в законоустановените регулиращи норми за спазване на обществения ред. Дали нивото на шум е над или под нормата се установява с експертиза, която се назначава в производството. Нормативната уредба е в НАРЕДБА № 6 ОТ 26.06.2006 Г. ЗА ПОКАЗАТЕЛИТЕ ЗА ШУМ В ОКОЛНАТА СРЕДА, ОТЧИТАЩИ СТЕПЕНТА НА ДИСКОМФОРТ.
В производството е допустимо да се представят писмени доказателства, да се изслушат свидетели и назначат експертизи.
Ако уважи иска, съдът ще осъди съседа ви да преустанови незаконосъобразното си поведение, като ще ви присъди сторените в рамките на съдебното производство разноски.
ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ПРИ ТОРМОЗ ОТ ШУМНИ СЪСЕДИ.
Освен негаторния иск, може да предявите иск за заплащане на вреди вследствие от осъществения тормоз, независимо какъв е неговият първоизточник. В зависимост от целта, която желаете да постигнете, вашият адвокат може да прецени необходимостта от предявяване на исковете. Имате право да претендирате както имуществени, така и неимуществени вреди.
Неимуществените вреди, които подлежат на обезщетяване, са болки и страдания, които сте преживели като последица от противоправното поведение на съседа. Те често се изразяват в психически дискомфорт, безсъние, сърцебиене, главоболие, отключване на тревожни разстройства. Необходимо е в рамките на производството да се докаже, че тези състояния се намират в пряка причинно-следствена връзка с поведението на съседа.
Най-чести са случаите на прекомерен, постоянен или спорадичен шум извън установените норми, който води до разстройство на съня, както и вербална агресия, неуважително отношение, обиди и заплахи, с които се застрашава здравето. Размерът на неимуществените вреди се определя по справедливост.
Имуществените вреди, които може да претендирате по повод осъществения тормоз касаят такива разходи, които сте реализирали в следствие поведението на съседа. Ако съседът има домашен любимец, който вие денонощно и не можете да спите, вследствие от което се е наложило да си наемете друго жилище, ще може да претендирате наема като имуществена вреда, стига да докажете причинно-следствена връзка.
Такъв ще бъде и случаят, ако вследствие от уплах, развиете психично разстройство и се наложи да се лекувате, тогава съседът следва да заплати разходите по вашето лечение.
Искът се предявява в петгодишен срок от реализиране на вредата. В исковата молба следва да се посочат изчерпателно фактите, които обосновават основателността на иска. Ако последва тормоз след предявяване на иска, имате право да бъдете обезщетени и за него. Като тези обстоятелства са основания за предявяване на нови искове, с които да се иска осъждане на съседа да ви обезщети.
Ищец в производството е лицето, което търпи тормоза, а ответник – съседът, който го причинва.
Възможно е да се допусне назначане на експертизи /психиатрична, съдебно-медицинска/, при наведени твърдения за вербална и физическа агресия от страна на отвеника спрямо ищеца. Задължително е да се призоват и свидетели, за да се установи наличието на неимуществените вреди, като е добре това да са членове на домакинството, които имат преки наблюдения над преживяванията на ищеца и поведението на ответника.
При уважаване на исковете съдът ще присъди сторените от вас разноски в производството.
При нужда от съдействие по казус, свързан с предявяване на иск за обезщетение вследствие от инцидент в училище, може да се обърнете към адвокатска кантора "Караколеви и партньори".