Защита на собствеността чрез негаторен иск
В статията ви запознаваме с негаторния иск като способ за защита на собственика при наличие на неоснователни действия на трети лица върху собствената му вещ.
Същност на негаторния иск
Негаторен иск е вещен иск, който се дава в защита на собственика, когато трето лице нарушава владението на собственика. Негаторният иск е уреден в чл. 109 от ЗС: „Собственикът може да иска прекратяване на всяко неоснователно действие, което му пречи да упражнява своето право.“
Искът е за защита на правото на собственост. Чрез него се цели да бъде прекратено всяко пряко или косвено неоснователно въздействие или посегателство над обекта на правото на собственост. Това въздействие следва да пречи на собственика да упражнява правото си на собственост в пълен обем или по-конкретно вещното си право /владение, ползване и разпореждане/.
Страни в производството
Ищец в производството може да бъде, както собственика, вкл. съсобственик, така и носителят на ограниченото вещно право.
Ответник е лицето, което упражнява неоснователно въздействие или посегателството над обекта на правото на собственост. Ответник може да е и съсобственик.
Предмет на негаторния иск
Различните посегателства обуславят и различния предмет на негаторния иск. За да се заведе иск, тези действия трябва да продължават и към момента на предявяване на иска или да съществува опасност, че и занапред те ще продължат или да са останали трайни последици от нарушението.
При упражняването на негаторния иск ищецът трябва да докаже правото си на собственост и редом с него обстоятелствата, които са предизвикали потърсената защита – неоснователното въздействие на трето лице.
В някои случаи петитумът може да е насочен към съдебно установяване, че претендираното от ответника право, не съществува. В този случай негаторният иск е отрицателен установителен иск.
Ако нарушението се изразява в действия, които пречат на правото на собственост на ищеца, например, преминаване през неговия имот, собственикът може да предяви осъдителен негаторен иск. Ако той бъде уважен, съдът ще осъди ответника да прекрати занапред нарушението.
Възможно е вследствие на нарушение ответникът да е нанесъл трайни щети върху собствеността на ищеца – например прекарването на водопровод, построяването на сграда. Тогава ищецът може да иска осъждане на ответника да премахне последиците от своето нарушение. Съдебното решение по този иск също има осъдителен характер.
Неоснователни действия
При негаторния иск не е нужно действията пряко да засягат имота. Действия, които могат да представляват нарушения, са например: неоснователно твърдение, че лицето /ответник/ има вещни права върху имота на собственика, трето лице да преминава през имота, без да има право за това.
Косвените действия също съставляват нарушение по смисъла на чл.109 от ЗС. Например, при съсобственост или етажна собственост, създава шум или замърсяване над допустимите норми. Ако също съсобственото място се използва не по предназначение или се извършва незаконно строителство на регулационната граница.
ВКС постановява, че построяването на сграда в съсобствен имот само по себе си не представлява неоснователно действие по смисъла на чл. 109 от ЗС, тъй като всяко лице, което притежава право на собственост върху едно дворно място, разполага с правомощието и да го застроява. Само ако построеното пречи на останалите съсобственици да упражняват правата си в съсобствеността, последните могат да искат премахване на постройката.
По отношение на етажната собственост съдът поддържа, че по реда на чл. 109 ЗС е допустимо да се предяви иск за преустановяване на противоправното въздействие върху общите части на сграда, която е в режим на етажна собственост.
Стоян Яков
Стоян Яков завършва Първа английска езикова гимназия в гр. София. Понастоящем е студент по "Право" в Юридически факултет на Софийски университет "Св. Климент Охридски". През 2022г. се присъединява към екипа на адвокатско дружество "Караколеви и партньори".