Едни от най-честите въпроси, по които получаваме запитвания са по отношение налагането на запор от ЧСИ и възможностите за защита от подобен тип принудително изпълнение.

Дългогодишната ни практика, която имаме по подобен тип казуси, единодушно показва, че случаите, когато ЧСИ налага запор върху банковите сметки на длъжника, са по един и същ начин – без предупреждение и предходни известия.

Масово клиентите ни са изненадани не само от самия запор, а  и от факта, че не са предупредени за него.

В настоящата статия, ще откриете разяснение на процедурите по налагането на запор, какво може да се запорира от ЧСИ, кога и защо се налагат запори върху заплати и банкови сметки и до каква сума може да удържа ЧСИ-то от вашите доходи.

В случай  че имате наложен запор върху банковата сметка или заплатата от ЧСИ, то следващите редове ще са Ви от полза.

Кога ЧСИ може да Ви наложи запор?

Няколко са възможните хипотези, за да се наложи запор върху трудовото ви възнаграждени /заплатата/ или банковата Ви сметка.

На първо място, е необходимо срещу Вас да бъде издаден изпълнителен лист /изпълнителен титул/, който да бъде представен пред Частен съдебен изпълнител, респективно да бъде образувано изпълнително производство срещу Вас.

Вариантите за сдобиване с изпълнителен лист, издаден срещу Вас – никак не са малко, като е възможно такъв да бъде издаден и в производство по чл. 417 от ГПК, така нареченото заповедно производство, към което най-често прибягват банки и други кредитори, чийто вземания произтичат от нотариално заверен договор.

Характерно за заповедното производство по чл. 417 от ГПК е, че кредиторът /взискателят/ се сдобива с изпълнителен лист преди Вие да разберете, че срещу Вас се водят каквито и да било съдебни действия.

В тази хипотеза – масово разбирате за запора едва след блокирането на Вашите сметки или известие от работодателя, че е пристигнало такова писмо. Порочна, но и едновременно призната от закона практика е, ЧСИ-тата първо да налагат запорите и едва след това да връчват поканата за доброволно изпълнение на длъжника, тоест известието за Вас.

Разбира се, съществуват и други варианти да не разберете за насочването на съдебни действия срещу Вас. Много често нашите клиенти получават съдебни книжа, без да проявяват необходимото внимание, като подценяват тяхната тежест.

В тези случаи се постига ефект на улеснение на взискателите, които веднага се сдобиват със съответните съдебни книжа, които дават правомощия на ЧСИ да започне налагането на запори.

Когато откажете на призовкар на съда да вземете призовка – се оформя така нареченото „връчване при отказ“, което позволява на съдебната процедура да продължи без Ваше участие.

Така лесно придобивате качеството на длъжник, което е основна причина запорът от ЧСИ да Ви влети ,,като гръм от ясно небе“.

Важно: Това, че не сте получили заповедите си или не сте видели залепените съобщения от съда за издадени такива може да ви доведе до положението ,, осъден съм без да знам“. Съдът може да постанови осъдително решение или да издаде заповед срещу Вас, дори и да не се явите в съда, включително да постанови решението неприсъствено.

По-рядка хипотеза за налагане на запор от ЧСИ е, когато делото е образувано въз основа на обезпечителна заповед. В тази ситуация длъжникът разбира че срещу него има образувано дело при ЧСИ, без да е участвал в предходните процеси.

Това е така поради специфичността на производството, а именно: да се постигне бързина и изненада, която рефлектира и върху последващото поведение на длъжника.

В тези случаи взискателят, може да поиска налагане на запор, още преди длъжникът да е поканен да плати доброволно, като е важно да се отбележи, че при тази ситуацията – защитата Ви може да започне веднага и да бъде построена изградена качествена защитна линия.

С образуването на изпълнителното делото, страните придобиват качество на взискател и длъжник.

Използват се различни способи, чрез които взискателят да да събре вземането си.

Един от тях, който е най- често използван и ефективен е налагането на ЗАПОР.

Той може да се наложи на трудовото възнаграждение, пенсията, на МПС или друга движима вещ, както и вземания от трето лице-контрагент, запор на дружествен дял, запор на обезпечено със залог вземане, запор на банкови сметки.

ЧСИ налага запор, ако има такова искане от взискателя, или ако взискателя е упълномощил ЧСИ с правото да определя начина на изпълнение, като за същото следва да бъде заплатена такса по тарифата на ЧСИ.

В обобщение – можем да кажем, че ЧСИ налага запор върху заплатата Ви или банковите Ви сметки, когато вече сте осъдени или започват да се водят същински съдебни действия срещу Вас.

И в двата случая е възможно да се помогне, като силно препоръчваме да се обърнете към адвокат срещу ЧСИ, който да провери изпълнителното дело и хронологията на събитията, които са довели до този резултат.

Какъв е ефектът на запор от ЧСИ?

Запорите, налагани от ЧСИ, имат различни действия. Тези им действия зависят от имуществото, срещу което са насочени.

Така например, ако ЧСИ запорира МПС, длъжникът не може да се разпорежда с него, тоест не може да го продаде или дерегистрира.

Това далеч не означава, че не може да си ползвате автомобила. Единствената пречка, която Ви създава запорът, че не може да отчуждите колата, а също така рискувате тя да бъде продадена на публична продан.

Запорът, насочен срещу дружествен дял, възпрепятства правото на съдружника да получи дивидент. Той има и обезпечителна фунцкия. Възможно е в даден момент съдружникът да бъде изведен от дружеството чрез осребряване на дружествените му дялове.

Най-често срещаните запори са тези, които се налагат върху заплатата или върху банковите сметки на длъжника.

При запор на банкова сметка ефектът е сравнително еднопосочен – всички авоари, съхранявани във въпросната банка, следва да се преведедат своевременно на ЧСИ, които впоследствие има задължение да ги разпредели на участващите в изпълнителното производство взискатели.

В случай, че съдебният изпълнител е избрал да запорира трудовото ви възнаграждение се изпраща запорно съобщение до работодателя, който в тридневен срок е длъжен да даде отговор дали признава вземането и може ли да удържа суми от трудовото Ви възнаграждение.

След налагането на запора върху трудовото Ви възнаграждение- вашият работодател ще бъде задължен да извършва ежемесечни удръжки, а останалата заплата да Ви я предоставя, както е било преди запора.

Законът, обаче е въвел ограничение на частта, която не може да се удържа. Тази част, която не може да се удържа се нарича несеквестируем доход.

Какъв е несеквестируемият доход, до който не може да се налага запор?

ЧСИ не може да удържа цялото Ви трудово възнаграждение!

Критериите, от които зависи размера на Вашата удръжка, зависят от размера на нетното възнаграждение, което получавате, каква е минималната работна заплата в момента на изпълнение на запора, както и имате деца, които издържате.

Минималната работна заплата се определя със Закона за държавния бюджет на Република България към датата на изпълнение на наложената мярка – запор.

Нетното възнаграждение е сумата, която получавате по банка, след като работодателят е удържал всички данъци и осигуровки, които е необходимо да се внесат.

Проблемите, които произтичат, обаче, при коректното определяне на секвестируемата, съответно – на несеквестируемата част, произлиза от законодателната формулировка, която рефлектира върху подходите, които се прилагат при определянето.

Настоящата разпоредба на чл. 446, ал.1 от ГПК навежда към няколко хипотези, в които можете да попаднете. За улеснения ще ги разгледаме по-долу:

  1. Нетно възнаграждение под минималната работна заплата. В тази хипотеза цялото възнаграждение е несеквестируемо и не могат да се правят уддъжки от трудовото Ви възнаграцдение.
  2. Нетно възнаграждение между минималната работна заплата и минималната работна заплата двойния размер на МРЗ, като на длъжници без деца се удържа 1/3 от нетната заплата, а на длъжници с деца- 1/4 от нетната заплата.
  3. Нетно възнаграждение между двойния размер на МРЗ и четворния размер  на МРЗ, като на длъжници без деца се удържа 1/2 от нетната заплата, а на длъжници с деца- 1/3 от нетната заплата.

Важно: Нетното възнаграждение е сумата, която получавате от рабододателя, след като последният е удържал всички данъци и осигуровки, но на запор подлежат и сумите, които получавате по договори за управление, граждански договори и премии.

При хипотеза 2 и 3 практиката, относно изчисляването на размера на удръжката е противоречива. Но е възприет подхода, че ако оставащата сума е по-малка от минималната работна заплата, се удръжа горницата над нея, независимо че тя може да е в по-нисък размер от изчислената сума.

Нетно възнаграждение между минималната работна заплата х3 и минималната работна заплата х4, като на длъжници без деца се удържа горницата над 2х минималната работна заплата, а на длъжници с деца- 2,5х  минималната работна заплата.

Важно: В практиката на ВКС е прието, че обезщетението за безработица, пенсия и помощ за отглеждане на дете са несеквестируеми по смисъла на чл. 446, ал. 1 ГПК. В този смисъл е и  чл. 114а КСО, от който следва, че върху паричните обезщетения и помощите, изплащани по КСО, не могат да се налагат запори по реда на ГПК  и ДОПК.

Несеквестируемият минимум е определен абсолютно – в размер на минималната работна заплата, като това важи както за трудовото възнаграждение, така и за пенсията.

Важно: В случай, че получавате пенсия, която е несеквестируем доход, тя следва да бъде изтеглена в рамките на месеца, зашото сумата над несеквестируемият доход от следващият месец ще стане секвестируема. Надбавките над песията, също могат да се конвентират в секвестируем доход. Пенсията за инвалидност е несеквестируема в цялост.Ю

Какво да правя ако ЧСИ е запорирал цялата заплата?

Положението Ви не е безнадеждно.

Законът предвижда несеквестируем минимум, от който длъжникът не може да бъде лишаван, затова следва да се консултирате с адвокат, профилиран в казуси, свързани с изпълнително производство.

Специалистите в кантората ни имат дългогодишен опит в разрешаването на казуси, свързани с изпълнителното производство.

Трябва да се отбележи, че защитните способи в тази ситуация са различни, а често е възможно да се стигне и до обжалване на действията на ЧСИ

Вслучай, че Ви бъде наложен запор ние можем да Ви предложим съдействие за защитана Вашите интереси и проверка на изпълнителното дело.