Закупуването на имот от ЧСИ се превръща във все по-разпространен начин за придобиване на имущество.
По същество публучната продан е сложна процедура, която оформя във себе си метод за прехвърляне на собственост.
Основно се различава по това, че купувачът на имота не договаря директно с продавача, както е при стандартната покупко-продажба на жилище, а участва в търг, наравно с други участници.
Настоящата статия цели да ви запознае детайлно с цялата процедура по насрочване, обявяване и провеждане на публичната продан, като по този начин ще дадем отговор на въпроса „Как да си купя имот от ЧСИ?“
Къде може да проверите какви имоти се предлагат от ЧСИ, респективно са изнесени на публична продан?
Проверка на това какви имоти се продават от ЧСИ-та може да извършите на място в кантората на всеки един съдебен изпълнител, а така също в съответните общини и на място в сградата на районните съдилища.
Най-бързо и лесно може да направите обобщение на всички изнесени на публична продан недвижими имот в сайта на Камарата на Частните съдебни изпълнители.
В него се съдържа регистър на всички обявени и насрочени публични продани. Може да сортирате имотите, както по местонахождението им, така и по големина, цена, вид строителство и т.н.;
Следва да се отбележи, че в този регистър ще намерите, както изнесени на публична продан недвижими имоти, така и моторни превозни средства /автомобили, земеделска техника и др/, а дори и движими вещи, чиято стойност надхвърля пет хиляди лева.
Каква е процедурата за закупуване на имот от ЧСИ чрез публична продан?
След като сте харесали имот, разбира се, следва да извършите оглед на последният. Това се случва чрез осъществяване на контакт с Частния съдебен изпълнител.
Често в самите обявления, публикувани от съдебните изпълните, се съдържа информация кога, как и в кои часови диапазони могат да се извършват огледи на имота.
За целта съдебния изпълнител назначава пазач на изнесената на търг вещ, който отговаря за осъществяването на достъпа до имота.
В случай че действително проявявате интерес към имота ви съветваме да се консултирате с адвокат, специализиран в отношенията с ЧСИ, който да ви съпроводи в останалия процес.
Необходимо е да внесете в срок, така наречения задатък. Той е задължителна предпоставка за участие в публичната продан. В случай че сте изпуснали срока за внасяне на задатък, респективно е внесен с ден закъснение, то вашето наддавателно предложение няма да бъде разгледано.
Задатъкът представлява своеобразно капаро, което гарантира, че намеренията ви са сериозни. Внася се по сметка на съдебния изпълнител, а стойността му е равна на 10 % от обявената начална цена на имота.
След внасянето на задатъка купувачът следва да оформи своето наддавателно предложение. То е тайно и се подава писмено в деловодството на съответния районен съд. Документацията се подава в затворен плик и следва да съдържа писменно заявление каква е предложената от купувача цена. Тя не може да бъде по-малка от началната цена, обявена от ЧСИ-то.
В деня на публичната продан ЧСИ-то отваря наддавателните предложения в присъствието на явилите се участници. За купувач се обявява, този който е предложил най-голяма цена за закупуването на имота.
Почти всеки търг обаче преминава в устно наддаване. В него явилите се купувачи могат да оборят най-високото предложение, като предложат по-голяма сума. Стъпката за извъшрване на подобно действие е равна размера на задатъка.
След изчерпване на устните предложения за купувач на имота от ЧСИ се обявява този наддавач, който е предложил най-висока цена.
Купувачът е длъжен в двуседмичен срок от обявяването му за купувач да внесе предложената от него цена, като приспадне внесения задатък.
В случай че това не се случи и не успеете да осигурите парите в горепосочения срок ще загубите внесения задатък.
В ГПК съществува възможност имот от ЧСИ да бъде закупен чрез ипотека. Все още тези разпоредби са нови и банките към настоящия момент не отпускат кредити подобни сделки.
Кога ставате собственик на продаден от ЧСИ имот и какви са стъпките за обвяването на собствеността?
След внасянето на останалата сума от продажната цена по сметката на ЧСИ, последният ще издаде ви възлагателно постановление.
Постановлението за възлагане се заплаща към ЧСИ-то отделно и струва 1,5 % от продажната цена, но не по-малко от 3600 лева с ДДС.
Следва да се заплати и данък към МДТ за придобиване на имот от ЧСИ, който може да варира от 2 до 3 % от продажната цена.
След като се сдобиете с постановлението за възлагане ще трябва да заплатите и такса за вписване на постановлението за възлагане към Агенцията по вписване, която е равна на 1 % от цената имота, но не по-малко от 10 лева.
Много е важно да знаете, че ЧСИ няма задължение да вписва постановлението за възлагане. Повечето обаче извършват тази услуга в знак на добра воля.
Постановлението за възлагане е документът, който удостоверява, че вие сте собственик на имота. Този документ се ползва като нотариален акт, поради което не следва да бъде предприемате никакви допълнителни стъпки.
Много е важно да знаете, че постановлението за възлагане е действие на ЧСИ, което подлежи на обжалване.
Ще може да впишете последното в Службата по вписвания едва когато последното влезе в сила.
Ставате собственик на закупения имот едва когато изтекат всички срокове за обжалване на постановлението за възлагане. Вписването има само оповестителен характер и не е от фактическия състав за придобиване на собствеността.
ВАЖНО!!! Процедурата по закупуване на имот от ЧСИ, така наречената публична продан, крие в себе си множество процесуални изисквания и насрещни проверки от страна на ЧСИ. Важно е да сте сигурни, че до провеждането на самия търг не е допусната грешка, която да доведе до отмяна на постановлението за възлагане.
За тези случаи съветваме да се възползвате от услугите на адвокатска кантора „Караколеви и партньори“ за съдействие по участието в публичната продан.
Ние ще проверим всичко по изпълнителното дело от основанието за неговото образуване, правилно ли е извършен описа, не секвестируем ли е имотът, който е изнесен на търг, както и допуснати ли са нарушения, които да водят до отмяна на обвяването ви за купувач.
При нужда от съдействие – не се колебайте да ни потърсите.