При прекратяване на трудовото правоотношение работодателят в никакъв случай не може да задържи трудовота книжка на служителя. Напротив той е длъжен да я оформи, като впише коректни данни по прекратяването на трудовия договор, а впоследствие предаде трудовата книжка на работника или служителя.
Неправомерното задържане на трудовата книжка се санкционира от законодателя, тъй като това може да доведе до ограничаване на конституционното право на труд и на осигурителни права, предвид невъзможност лицето да получи обезщетение за безработица, до реализиране на имуществени вреди и други последици, които разглеждаме в настоящата статия.
КАКВИ СА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА НА РАБОТОДАТЕЛЯ ПРИ ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВИЯ ДОГОВОР?
Съгласно Кодекса на труда работодателят има следните задължения при прекратяване на трудовия договор: от една страна, работодателят е длъжен да впише всички данни в трудовата книжка, които касаят прекратяването на трудовия договор, а от друга страна – работодателят е длъжен да предаде трудовата книжка на работника или служителя.
Съгласно установената практика: „Данните, подлежащи на вписване са посочени в чл. 6, ал. 1 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж. След вписването им, работодателят следва да предаде, т.е. фактически да предостави във владение на работника или служителя трудовата му книжка. Двете задължения са свързани и обусловени. Те следва да се изпълнят от и при работодателя, в мястото, където работникът или служителят е престирал работната си сила.“
Ако е налице неизпълнение на тези задължения, работникът или служителят може да предяви искове за заплащане на обезщетение за имуществени вреди, както и за връщане на трудовата книжка съгласно Определение № 176 от 15.04.2013 г. по ч.пр. д. № 1477/2013 г. на Върховен касационен съд.
КОГА ВЪЗНИКВА ЗАДЪЛЖЕНИЕТО ЗА ВРЪЩАНЕ НА ТРУДОВАТА КНИЖКА?
Работодателят е длъжен да предаде трудовата книжка незабавно в деня на прекратяване на трудовото правоотношение.
В този смисъл е налице съдебна практика, както следва:
„Незаконно задържане на трудовата книжка по смисъла на чл. 226, ал. 2 КТ е налице, когато работникът или служителят е предоставил на работодателя трудовата си книжка за вписване на необходимите данни и работодателят не я е върнал незабавно.“
Задължението, както обяснихме, по-горе възниква в деня на прекратяване на договора. Следователно работодателят не трябва да бъде поканен да върне трудовата книжка. Същият изпада в забава за връщането й на работника или служителя от деня, следващ този в който е следвало да предаде книжката.
Съгласно съдебната практика работодалят може да изпрати книжката по поща с обратна разписка, за да не изпадне в забава, единствено и само ако работникът предварително е подал писмено съгласие за това.
Ако трудовата книжка се намира в работника или служителя, съгласно чл. 2, ал. 5 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж, работодателят следва в петдневен срок да поиска от работника или служителя да му предостави трудовата си книжка за вписване настъпилите изменения в трудовото правоотношение. След сдобиване с трудовата книжка е задължен да попълни данните и да я предаде незабавно, в деня, в който работникът или служителят я е предоставил за попълване на данните в нея.
Ако датата на прекратяване на трудовото правоотношение не е известна на работника или служителя, а само на работодателя, той следва да я съобщи на работника или служителя, за да може последният да се яви и да получи лично книжката си на датата на прекратяване на трудовото правоотношение.
ЗА КАКЪВ ПЕРИОД СЕ ДЪЛЖИ ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ЗА ВРЕДИ ВСЛЕДСТВИЕ ЗАДЪРЖАНЕ НА ТРУДОВАТА КНИЖКА?
Съгласно цитираното по-горе решение на ВКС: „За работодателя възниква задължение да заплати обезщетение ...от деня на прекратяване на трудовото правоотношение, когато трудовата книжка се намира при него, и от деня на предоставяне на трудовата книжка за оформянето ѝ, когато тя се съхранява от работника или служителя. Обезщетението се дължи до предаването на трудовата книжка, съответно до изпълнение на процедурата по чл. 6, ал. 3 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж“
Видно от горното, началната дата, от която се дължи обезщетението е тази на забава на работодателя, а кога точно самият работодател изпада в забава подлежи на индивидуално разглеждане съобразно фактите по съответния казус. Следователно обезщетение се дължи за периода от момента на изпадане в забава на работодателя до предаване на трудовата книжка на работника или служителя.
Тези обстоятелства подлежат на доказване при инициирано съдебно производство. Същите са относими най-вече към размера на претенцията, доколкото колкото по-голям период на забава се докаже, толкова по високо обезщетение ще присъди съда.
ДЕЛО ЗА ПРИСЪЖДАНЕ НА ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ПРИ ЗАДЪРЖАНЕ НА ТРУДОВА КНИЖКА
Обезщетение може да бъде изплатено доброволно от работодателя, но практиката ни сочи, че рядко извънсъдебната претенция води до позитивно удовлетворяване на претенцията на работниците и служителите. За целта може да поканите работодателят доброволно да предаде оформена трудова книжка, както и да заплати обезщетението, установено в закона.
Препоръчваме поканата отново да се изготви и подаде чрез адвокат, тъй като е по-вероятно да е налице ангажиране на работодателя. Поканата няма правно значение, както посочихме, работодателят изпада в забава по силата на закона, а не с връчване на покана с искане за предаване на документация.
По-ефективен способ за защита е предявяване на иск против работодателя. Евентуална съдебна претенция ще бъде уважена от съда при наличие на всички елементи на фактическия състав, които са, както следва:
- прекратено трудово правоотношение;
- незаконно задържане на трудовата книжка на работника или служителя;
- наличие на причинени вреди;
- причинна връзка между незаконното задържане на трудовата книжка и причинените вреди.
Ако в рамките на съдебното производство се установи наличие на всички предпоставки за ангажиране отговорността на работодателя, искът ще бъде уважен.
КАК СЕ ОПРЕДЕЛЯ РАЗМЕРЪТ НА ОБЕЗЩЕТЕНИЕТО ЗА ЗАДЪРЖАНЕ НА ТРУДОВАТА КНИЖКА?
Размерът на обезщетението за задържането на трудовата книжка е нормативно определен.
Съгласно Кодекса на труда обезщетението е в размер на брутното трудово възнаграждение за времето на задържане на книжката.
Размерът на обезщетението не се доказва от работника в рамките на евентуално съдебно производство, същият е нормативно определен.
КОГА РАБОТОДАТЕЛЯТ СЕ ОСВОБОЖДАВА ОТ ОТГОВОРНОСТ ДА ЗАПЛАЩА ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ЗА ЗАДЪРЖАНЕ НА ТРУДОВАТА КНИЖКА?
Работодателят може да се освободи от последиците на забава на предаване на трудовата книжка, като съобщи на работника или служителя с писмо с обратна разписка кога следва да се яви, за да получи лично трудовата си книжка.
След като се изпълни тази процедура работодателят се освобождава от последиците на забавата, доколкото самият работник или служител вече изпада в забава, понеже същият не оказва съдействие.
Работникът или служителят не може да претендира обезщетение вследствие от от своето бездействие.
За да се изясни дали е налице забава на работодателя, или не, е добре да се изясни фактическата обстановка с опитен адвокат, специализиран в трудовото право.
В практиката се приема и следното положение:
„Във всички случаи е налице незаконно задържане на трудовата книжка и работодателят дължи обезщетение по чл. 226, ал. 2 КТ, когато след направеното вписване на данните, е било възможно предаването на книжката на работника или служителя, който е бил в предприятието и е изчаквал получаването ѝ, но книжката не му е била предадена, без да има основателни причини за това.
В тази хипотеза попадат случаите на отказ за връщане или възпрепятстване за получаване, като работодателят изпада в забава относно изпълнение на задължението си за незабавно предаване на трудовата книжка и за да се освободи от последиците на забавата си, той следва да изпълни процедурата по чл. 6, ал. 3 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж като съобщи на работника или служителя с писмо с обратна разписка, да се яви, за да получи лично трудовата си книжка.
В този случай обезщетението по чл. 226 ал. 2 КТ ще се дължи до получаване на поканата от работника или служителя, удостоверен върху обратната разписка“.
Следователно работодателят няма да се освободи от отговорността да заплати обезщетение, ако в съдебното производство се установи недобросъвестно поведение, целенасочено възпрепятстване за получаване на трудовата книжка или отказ това да се случи.
При нужда от съдействие по казус, свързан с претенция на обезщетение за задържана трудова книжка, може да се обърнете към адвокатска кантора "Караколеви и партньори".