През последните години все повече зачестиха случаите, в които клиентите ни се интересуват от правото им на издръжка от бившия съпруг.

Затова поставяме на разглеждане този въпрос, който е деликатен за българското общество, поради полярността в мненията за житейската обоснованост на подобни искове.

Издръжка между съпрузите може да се уговори по взаимно съгласие между тях, а ако такова не се постигне, е необходимо да се предяви иск пред компетентния съд.

КОГА БИВШИЯТ СЪПРУГ ИМА ПРАВО НА ИЗДРЪЖКА?

Съгласно чл. 139 от Семейния кодекс право на издръжка има лице, което е неработоспособно и не може да се издържа от имуществото си.

Тук се поставят две условия, които следва да са налице едновременно – неработоспособност на лицето, както и невъзможност да реализира приход, който да стига за издръжката му.

Тоест, ако едно лице има ТЕЛК, от който се установява, че същото е неработоспособно, но същевременно има имущество, от което да се издържа – примерно, апартамент, който да отдава под наем, тогава се приема, че лицето не отговаря на условията за присъждане на издръжка.

Важно: преди да предявите иск за издръжка е необходимо да се консултирате с адвокат, специализиран в сферата на семейното право, който след събеседване да прецени отговаряте ли действително на критериите за издръжка с цел предотвратяване неблагоприятен изход на производството и спестяване на разходи.

Издръжката се дължи, както от текущия съпруг, тоест при лица, които се намират в брак, така и ако е бракът е прекратен по вина на единия съпруг – тогава издръжката се заплаща на съпруга, който не носи вината за разтрогване на брака.

Издръжка може да се присъди и при споразумение по взаимно съгласие, когато въпросът за вината не се разглежда.

КАК ДА ПОЛУЧА ИЗДРЪЖКА ОТ БИВШИЯ СИ СЪПРУГ?

Делото за издръжка се предявява пред компетентния районен съд и се разглежда по реда на бързото производство.

Ищец в производството е съпругът, който желае да му се заплаща издръжка.

Ответник е бившият съпруг, от който се иска издръжката.

В производството са допустими всички доказателствени средства. Страните имат право да искат да им се допуснат свидетели, както и да представят писмени доказателства за фактите и обстоятелствата, които твърдят.

Възможно е да се назначат и експертизи, ако са необходими лица със специални знания за доказване на някои твърдения – примерно за неработоспособност.

ЗА КАКЪВ ПЕРИОД СЕ ДЪЛЖИ ИЗДРЪЖКА МЕЖДУ СЪПРУЗИ?

Съгласно чл. 145 от Семейния кодекс издръжката се дължи най-много до три  години от прекратяването на брака.

Изключение от правилото е, ако страните не са уговорили по-дълъг срок или ако преди изтичането на срока, за който е определена издръжката съпругът, който получава издръжка, не встъпи в друг брак.

Възможно е да се направи удължаване на срока, ако лицето, което получава издръжката се намира в особено тежко състояние, но при условие, че това не води до особено затруднение в другата страна, която дължи издръжката.  Преценка се прави конкретно по всяко дело.

КАКЪВ Е РАЗМЕРЪТ НА ИЗДРЪЖКАТА?

Съгласно Семейния кодекс  размерът на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка, и възможностите на лицето, което я дължи.

Видно от разпоредбата, критериите за определяне на размера на издръжката са два и при изменение на обстоятелствата, както при лицето, което получава издръжка, така и при лицето, което я дължи, тогава възникна ново основание за предявяване на иск, с който да се иска изменение на размера на издръжката.

Изменение на размера на издръжката може да иска всеки от съпрузите в зависимост от изменение на житейската си ситуация.

Изменението може да се изразява в намаляване или увеличаване размера, който е вече присъден, като справедливо несъответстващ на текущото положение, в което се намират страните.

В този смисъл е и съдебната практика:

„Възможността на лицето, което дължи издръжката, е винаги обективна и конкретна, тя се определя от доходите, имуществото и квалификацията на задълженото лице.“ –Решение № 164 от 10.10.2016 г. по гр. д. № 948 / 2016 г. на Върховен касационен съд, 4-то гр. отделение
„Намаленият размер на доходите обуславя намаляване на размера и на дължимата издръжка.“ - Решение № 164 от 10.10.2016 г. по гр. д. № 948 / 2016 г. на Върховен касационен съд, 4-то гр. отделение.
„Искът за изменение на издръжката е иск за бъдещо периодично вземане (чл.124, ал.2 ГПК), което се присъжда, при основателност, от датата на исковата молба, защото настъпилите падежи на отделните вземания са без значение за производството, а издръжката се дължи и присъжда до промяна в обстоятелствата...“ - Решение № 374 от 02.10.2019 г. по гр. д. № 4210 / 2018 г. на Върховен касационен съд, 3-то гр. отделение

КОГА СЕ ПРЕКРАТЯВА ИЗДРЪЖКАТА МЕЖДУ СЪПРУЗИ?

На първо място, даването на издръжка се прекратява с изтичане на срока, за който е присъдена.

Второ, издръжката се прекратява, когато настъпи изменение на обстоятелствата и се постанови ново съдебно решение.

Трето място, когато лицето, което получава издръжката, изгуби това право. Основания за изгубване правото на издръжка могат да бъдат тежко провинение срещу лицето, което дължи издръжка или негов близък. За тежестта на провинението съдът следва да прецени с оглед конкретната фактическа обстановка и доказателствата, събрани в производството.

КАК СЕ ЗАПЛАЩА ИЗДРЪЖКА ОТ БИВШИЯ СЪПРУГ?

Издръжката на съпруга е ежемесечна, съответно задължения съпруг следва да я заплаща всеки месец.

Особен е случаят, когато издръжката е присъдена от съда при направено искане с исковата молба за изплащането й за заден период. Съгласно чл. 149 от Семейния кодекс издръжка за минало време може да се търси най-много за една година преди предявяването на иска. Следователно, ако със съдебното решение съдът постанови заплащане на издръжка за заден период, това вземане следва да се заплати еднократно при влизане в сила на съдебното решение.

Друга особеност, която следва да се вземе предвид при изплащането на издръжката е, че не може да се прави прихващане с нея. Примерно, ако съпругът, който дължи издръжка в размер на 800 лева месечно, има насрещно вземане срещу другия съпруг в размер на 400 лева, той ще бъде задължен да преведе пълния размер на издръжката и няма право да приспадне дължимото от лицето, което получава издръжка.

КАК СЕ СЪБИРА ПРИНУДИТЕЛНО ИЗДРЪЖКА?

Често в практиката се обръщат към нас клиенти, които имат присъдена със съдебно решение издръжка, но осъдения бивш съпруг не заплаща същата въпреки така постановеното решение.

В този случай следва да се сдобиете с изпълнителен лист за присъдената издръжка.

След това образувате изпълнително дело при частен или държавен съдебен изпълнител за събиране на самото вземане по принудителен ред. Това означава, че съдебният изпълнител налага обезпечителни мерки /запори на сметките, на дружествени дялове, МПС, възнаграждения/ или действия по принудително изпълнение.

Ако в производството се установи, че длъжникът не разполага с имущество, върху което да може да се изпълнява, това ще възпрепятства събиране на вземането за издръжка.

При липса на имущество на длъжника заплащането на присъдена издръжка от държавата  е неприложимо. Това изключение е обективирано в чл. 152, ал. 4 от Семейния кодекс.

КАКВО Е ПРАВНОТО ДЕЙСТВИЕ НА ОТКАЗА ОТ ИЗДРЪЖКА МЕЖДУ СЪПРУЗИ?

Някои от клиентите ни споделят как съпругът им предлага да подпише декларация за отказ от издръжка при договаряне на допълнителни условия по споразумения между тях.

Обръщаме внимание, че тези декларации нямат правна стойност. Както те, така и въобще под каквато и да е форма направени волеизявления за отказ от издръжка. Отказът от издръжка за бъдещ период е нищожен или най-опростено казано следва да се приеме, че е правно нищо и не обвързва действително лицето, което го прави. Затова не следва да се разглежда като отстъпка от негова страна и не е в полза на лицето, което дължи издръжката. Ако имате нужда от съдействие и процесуално представителство по дело за издръжка срещу бившия съпруг, може да се обърнете към нашите специалисти