Доброто име, както в личен аспект, така и в корпоративен такъв е изключително деликатна тема, защото работата по изграждането му отнема години старание и труд.
Разрушаването на репутацията и двата случая намалява шансовете ви за успех заради несправедливи и лъжливи обвинения, които могат да нанесат непоправими щети на публичния ви имидж или да съсипят бизнеса или кариерата ви.
Цената, която потърпевшият – физическо или юридическо лице може да претърпи, често е доста висока, но уронването на доброто име и престижа често намира израз и в нанасяне на морални щети, които също подлежат на обезщетение по смисъла на закона.
Уронване на престижа и доброто име на юридическо лице
Външното и вътрешното законодателство предоставя възможности за защита на правата ви в случай, че репутацията, доброто име и престижа са накърнени.
България, като държава- членка на ЕС се придържа към правните рамки на Европейското законодателство и като европейски граждани, вие, имате задълженията и правата на всички останали европейски граждани.
Законодателството на ЕС по отношение на уронването на престижа и доброто име отдавна не е толкова консервативно.
Практиката на Европейския съд за правата на човека преди приемаше, че правата на личността могат да принадлежат само на физически лица, тъй като болката и страданието, са емоции присъщи на човека. Тази практика се промени и адаптира към съвременните потребности, като възприе, че неимуществените вреди, за които се иска обезщетение, съответстват на търговски загуби за юридическите лица.
В този контекст е и вътрешното законодателство. С тълкувателно решение № 4/2012 г. на ОСГТК на ВКС се допусна възможността неимуществени вреди да бъдат обезщетявани.
Този въпрос е повдигнат и в практиката на ВАС. В Решение № 797 от 21.01.2019 г. по адм. д. № 4805/2017 г. на ВАС, III о. се посочва, че „института на непозволеното увреждане, имащ своето общо основание в чл. 45 от ЗЗД и специално в чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ, намира пълно приложение, както по отношение на физическите, така и на юридическите лица.
Т.е неимуществените вреди следва да бъдат остойностени. Доброто име, престижа и авторитета, както на физическите, така и на юридически лица, са получената външна оценка от работата на лицето и са основа за създаването на личния, респ. стопанския живот на субекта“.
ВКС и ВАС работят над уеднакняването на практиката по този въпрос, поради наличието на множество противоречиви решения.
Щетите на ЮЛ при уронване на престижа или доброто име могат да се изразят в огромни загуби, които оказват влияние върху положението на вашия бизнес и се отразява негативно на отношенията ви с потребители, партньори , електорати и др.
Щетата може да бъде загуба на финансов капитал, социален капитал или пазарен дял. В бизнеса щетите, причинени от уронване на престижа и доброто име често се измерват в пропуснати ползи, увеличени оперативни разходи, увеличени капиталови разходи или намаляване на стойността на акциите.
Уронване на престижа и доброто име на физическо лице
Във вътрешното законодателство защитата относно накърняване на правата и доброто име е гарантирана от Конституцията. Като върховен закон Конституцията охранява честта и достойнството и доброто име на личността съгласно чл. 4, ал. 2 и чл. 32, ал. 1, изр. 2. Това конституционно ограничение не намира приложение при публичната критика, в т.ч и политически фигури, държавните служители и държавните органи.
Отговорността която ангажира уронването на престижа и доброто име е деликтна и наказателна:
• Деликтна отговорност при уронване на престижа и доброто име.
Защитата се осъществява, чрез иск по чл. 45 от ЗЗД за обезщетение на неимуществени вреди, изразяващи се в уронване доброто име и авторитет. Такива действия може да се отразят негативно на отношенията ви със семейство, приятели, колеги и партньори. Всяко неоснователно действие, включващо дескридитиращи, лъжливи, заблуждаващи и неистински обвинения попадат в обхвата на горепосочената разпоредба, като особено се отдава значение на това дали изказването/разгласяването е/са извъшен/о публично, начина на извършване или платформата /в случай, че са засегнати доброто име и репутацията ви в уеб пространството/
Всеки казус има своите вариации и специфика, затова е от изключително значение по какъв начин ще организирате защитата на правата си, и за най-ценното за вас- ,,доброто име и репутацията“ си.
Адвокатска кантора ,,Караколеви и партньори“ има изключително богата практика в разрешаването на сложни и предизвикателни казуси в областта на деликтното право.
• Наказателна отговорност при уронване на престижа и доброто име.
При наказателната отговорност обстоятелствата са същите, но има някои съществени елементи, с които се разграничава.
Основният елемент е наличието на умисъл и осъзнаване неистинността на разгласените обстоятелства, както и това, че те са компрометиращи и узнаването е целено.
Ако действията са в реална ситуация или извършени виртуално и сред неопределен кръг членове на обществото, квалифициращите елементи на престъплението клевета по Наказателния кодекс ще са изпълнени. По смисъла на НК е квалифицирано като обвинение и прието за вредоносен резултат.
Уронване на престижа и доброто име на работодателя
В редица трудови договори, както и договори за консултантско обслужване, често срещаме клауза за ,,Задължението на работника или служителя да бъде лоялен към работодателя, като не злоупотребява с неговото доверие, не разпространява поверителна информация и пази доброто име на предприятието“. Тази клауза доста често се неглижира и от двете страни, като обикновено се дава превес на клаузите по работно време, трудово възнаграждение, изпитателен срок, прекратяване на трудовото правоотношение.
Клаузата е не по-малко важна и съгласно принципите за цялостното тълкуване и оформление по договора следва тя да има своето значимо място в него. В доста компании, които са изградили бизнеса си на принципа ,,името продава“ т.нар. ,,задължение за лоялност“ е основна и изключително значима клауза, над чието оформление се обръща сериозно внимание. Особено важно е и при изработката на договори по възлагане на консултанти, по които функцията по посредничество може да се превърне в начин за ,,заобикаляне“ на възложителя.
Ръководителите в корпоративните среди знаят важността на репутацията на техните компании. Фирмите със силна положителна репутация привличат повече, техните клиенти са по-лоялни и купуват по-широка гама от продукти и услуги. В доста чуждестранни фирми с по-класифицирано корпоративно устройство и систематизация, дори поведението и изказванията на работника/служителя извън работното място, които могат да бъдат счетени за уронване на репутацията и престижа на фирмата, костват неустойки, глоби и уволнения. С развитието на корпоративния живот и навлизането на множество чуждестранни фирми в България, се наблюдава все по-засилен интерес по тези клаузи от страна на работодателите.
Адвокатска кантора ,,Караколеви и партньори“ предлага услуги, свързани с изработка на такива договори.
В случай че сте станали жертва на деяние, вследствие на което е пострадало доброто Ви име и престижа - може да се обърнете към нас за съдействие.