Пазарът на автомобили втора ръка е доста популярен на територията на България. Въпреки щателните проверки, които купувачите традиционно извършват, търговците от автокъщите умело успяват да прикрият дефекти по продаваните от тях автомобили.

Дори да ангажирате най-добрите диагноститици на марката и да огледате автомобила на място в оторизираните сервизи, няма гаранция, че автомобилът няма да прояви скрит недостатък или дефект след покупко-продажбата.

Често обаче автомобилите втора ръка проявяват своите скрити дефекти непосредствено след първото обслужване, когато сделката е изповядана и купувачът е поставен в позиция на „свършен факт“. В тази връзка последният смята, че е подлъган и започва да отъждествява придобиването на автомобила като една голяма грешка, без да търси правата си, които законът му регламентира в подобна ситуация.

Настоящата статия е насочена към купувачи, които по една или друга причина са закупили автомобил, който впоследствие се е оказал, че страда от множество скрити недостатъци и дефекти.

Следва да се отбележи, че последните не се намират в безизходица. Напротив- разполагат с множество права, от които могат да се възползват, така че сключената от тях сделка да не бъде квалифицирана като "грешка".

Преди да разгледаме правата на лицата, закупили автомобил със скрити недостатъци, следва да изясним какво представлява „скрит недостатък“.

Какво представлява скрит недостатък на автомобил, респективно скрит дефект на автомобил? 

Съдебната практика е единодушна и приема, че недостатъкът представлява всяко неблагоприятно отклонение от нормално установените, общоприетите или уговорени качествени показатели на продадената вещ /автомобила/, вследствие на което съществено намалена се оказва било цената й, било годността й за нейното обикновено употребление или уговорено такова.

Следва да имате предвид, че недостатъкът трябва да бъде „скрит“. Той ще бъде такъв, когато дефектът на автомобила не може да бъде забелязан при обикновен преглед. Именно тогава недостатъкът ще бъде скрит.

Ще бъде налице скрит недостатък и когато последният е констатиран в някоя сложна съставна част, при която проблеми се установяват единствено след разглобяване. Това са например – моторите, скоростните кутии, турбини, компресори, раздатъчни кутии и др.

За да се ангажира отговорността на продавача, скритият недостатък трябва да е бил налице още преди покупката на автомобила или да е съществувал най-късно по време на продажбата. Не може да се вмени във вина на продавача дефект, който се е проявил вследствие на неправилна експлоатация на автомобила или механична повреда.

Все пак, трябва да се прави разлика между „внезапно възникване на дефект на автомобила“ и „проявление на скрит недостатък“.

Например при увреждане на мотора или турбина на автомобила непосредствено след покупката следва да се презюмира, че е налице скрит недостатък, доколкото тези части са с голям експлоатационен живот и увреждането им се случва бавно и постепенно.

След като установихме какви недостатъци ангажират отговорността на продавача при продажба на автомобили втора ръка, то следва да преминем към правомощията, които има купувачът.

Правомощия на купувача при покупка на автомобил със скрит недостатъци.

В случай че скритият недостатък се прояви в посочените от закона срокове и купувачът на дефектиралия автомобил следва процедурата, то той може да предприеме следните действия:

  • Да върне автомобила и да иска обратно цената заедно с разноските за продажбата:

Това е хипотеза, в която купувачът решава да върне обратно на купувача дефектния автомобил.

От своя страна продавъчът на автомобила с недостатъците ще следва да възстанови пълния размер на продажната цена, а така също да заплати и сторените по сделката разноски.  Това биха били нотариалните такси, еко таксите, а дори и сключените застраховки „Гражданска отговорност“ и „Каско“. В случай че купувачът е направил подобрения на автомобила /например боядисване на увредени детайли/, то продавачът ще следва да заплати и тези разходи по линията на неоснователното обогатяване.

По същество гореописаната хипотеза представлява особена способ за разваляне на сключената сделка за въпросната кола.

  • Да задържи автомобила и да иска намаляване на цената:

Това е най-рядко срещаната хипотеза. Този вариант е най-малко прилаган от купувачите, които са придобили автомобил с недостатъци, тъй като е най нерационален и най-малко изгоден.

Напрактика постигането на варианта, в който купувачът задържа дефектната кола, а продавачът отстъпва  

  • Да отстрани недостатъците за сметка на продавача:

Това е най-честата хипотеза, а може би и най-рационалната за купувача. Житейски обосновано е лицата, закупили автомобил втора ръка, да искат той да бъде годен за експлоатация. Често те не очакват, че са закупили автомобил със скрит недостатък, остраняването на който изисква влагането на немалка сума пари. 

Често се случва самите продавачи да отричат наличието на проблем и да отказват съдействие на купувачите.

Именно за това те са принудени да извършат за своя сметка ремонта на колата, след което да потърсят възстановяването на стойността по съдебен ред – чрез завеждане на гражданско дело.

Важно е да се отбележи, че продавачът следва да възстанови всички суми, извършени във връзка с ремонтните дейности – в това число и извършените диагностики.

НБ! Купувачът запазва всички права, изброени по-горе дори когато дефектиралия автомобил е погинал напълно. Например е изгорял.

Нещо повече в тази хипотеза – продавачът на дефектната кола следва да възстанови и претърпените загуби. Например, ако в автомобила е имало ценни вещи или е пострадал някой. В последния случай ще се приложат общите правила за определяне на размер на обезщетение при злополука.

Случай от практиката на кантората. Спечелено дело за възстановяване на извършен ремонт при наличие на скрит недостатък.

През 2019 г. с адвокатска кантора „Караколеви и партньори“ се свърза лице, закупил автомобил втора ръка, марка „Ауди“, модел „Q7“ за сумата от 35 хиляди лева.

Месец след покупката на автомобила спрямо същият е установен проблем в мотора, което е наложило да се извършат поредици от ремонтни дейности в размер на 12 хиляди лева, включващи рециклиране на дюзи, турбини и др.

Преди започване на ремонтните дейности по наш съвет купувачът уведоми продавача за наличието на скритите дефекти и за предстоящите ремонтни дейности.

Автокъщата, от която е закупена колата, категорично отрече наличие на дефект и отказа плащане под предтекст, че в договора за покупко - продажба е изрично упоменато, че автомобилът се продава „в състоянието, в което е“ и че е записано, че продавачът не носи отговорност и не поема ангажименти и гаранции за техническото състояние на автомобила.

По същество горепосоченият отказ е напълно неоснователен, а подобен тип клаузи са незаконосъобразни, тъй като противоречат на императивно установени норми в Закона за задълженията и договорите.

Продавачът не може да бъде освободен от вменената му законна отговорност, която носи.

В края на 2019 г. от името на нашия клиент заведохме дело за възстановяване на извършения ремонт срещу автокъщата, продала дефектния автомобил.

В началото на 2021 г. Софийски районен съд, след изслушване на автотехническа експертиза и двама свидетели, постанови решение, с което осъди автокъщата да възстанови в пълен размер изразходваните от клиента ни суми за извършените ремонти на скритите недостатъци, а така също и законната лихва върху главницата.

Какво да правите, ако Ви продадат автомобил със скрит недостатък или дефект?

В случай че сте закупили автомобил със скрит дефект и той вече се е проявил, то трябва да уведомите незабавно продавача за наличието на недостатъка.

Препоръчваме уведомяването да бъде писмено и адресирано до официалните адреси на страната.

Все пак следва да отбележим, че съществува практика, която приема, че уведомяване е налице, когато то е станало дори и по телефона или чрез посредник – например представител на автомобилната компания или друго лице, свързано с продавача.

В случай че не уведомите продавача незабавно от узнаването на недостатъка, се приема, че колата е приета и е одобрена от Ваша страна, без значение от стойността на ремонта.

След като сте уведомили надлежно продавача за проявените недостатъци и в случай че последният не съдейства за отстраняването им, то може да изберете едно от правомощията, изредени по-горе, като задължително се обърнете към адвокат, специализиран в областта.

НБ! Трябва да взете под внимание, че този тип искове се погасяват по давност, като е предвиден много по-кратък период за действие от страна на купувача. При движимите вещи – законодателят е определил шестмесечен срок за предявяване на претенциите пред съд, който започва да тече от покупко-продажбата, респективно предаването на вещта.

Пазете всички документи, които ви се предоставят във връзка с ремонтните дейности. Изисквайте от сервизите да ви издават фактури, от които да е видно, че се касае за конкретения автомобил. Помолете ги да посочват рамата на автомобила или регистрационния номер, както и марката и модела.

НБ! Няма никакво значение дали продавачът е знаел за скрития недостатък на автомобила или не. Няма значение дали същият е бил закупен от него наскоро и само е внесен на територията на България. Не е от значение дали е бил експлоатиран от него, или на свой ред също е бил излъган от предходния собственик.

Разлика между гаранционна отговорност и отговорност при скрити недостатъци.

Порочна практика на автокъщите е да обясняват на пострадалите лица, че не носят гаранционна отговорност, тъй като това е автомобил втора ръка и е нормално да се проявят дефекти.

Следва да се прави разлика между гаранционната отговорност, която обикновено се носи при новите коли и законната отговорност, която ЗЗД вменява на всеки един продавач, без значение дали е юридическо лице или физическо такова.

Трябва да се отбележи, че тези две отговорности възникват, развиват се и се погасяват независимо една от друга и са различни по обем.

При законната отговорност продавачът се ангажира при явни и скрити недостатъци на вещта, съществували по време на прехвърлянето на собствеността, докато при гаранционната отговорност освен за тези недостатъци продавачът носи отговорност и всички бъдещи такива.

От това следва, че гаранционната отговорност за недостатъци действа успоредно със законната, но те не си влияят и не се изключват взаимно. При застъпване на гаранционния случай купувачът може да избира възможността на единия и другия режим. Той обаче не може да търси едновременно удовлетворяване на правата си въз основа на двете отговорности.

Заключение:

Пазарът на автомобили втора ръка е силно развит в България. Ноторно известно е, че продавачите често пъти злоупотребяват, като използват различни методи за прикриване на недостатъците. По този начи поставят в неизгодно положение своите клиенти, които са принудени да ремонтират автомобил, за който са смятали, че е в добро техническо състояние.

Във всички ситуации това се отразява финансово на купувача, който ако е бил запознат със скритите дефекти, може би, нямаше да закупи автомобила или е щял да приеме сделката на коренно различна цена.

Ние, адвокатска кантора „Караколеви и партньори“, вярваме, че тази порочна практика може да бъде пресечена от гражданите, които са запознати със своите права и на свои ред ги търсят, когато са нарушение.

Ето защо, закупили ли сте втора ръка автомобил със скрити недостатъци, може да се обърнете към нас за съдействие.