ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ПРИ ИНЦИДЕНТ В УЧИЛИЩЕ 

С кантората ни се свързват често родители, след като децата им претърпят инцидент в училище. Основният въпрос, който се задава, е кой е отговорен, когато е налице инцидент с ученик, какви са границите на отговорността и подлежат ли на обезщетение вредите, възникнали вследствие от инцидента. 

КОГА Е НАЛИЦЕ ИНЦИДЕНТ В УЧИЛИЩЕ? 

Инцидент е всяко травматично събитие за дете, вследствие на наличен риск от увреждане на неговото физическо или психическо здраве. Видове насилие са физическо, психическо, сексуално. 

Инцидент е налице, ако детето падне и се удари или бъде ударено от съученик, вследствие от което е налице вреда за детето. Инцидент ще е налице и ако е нанесен психически или сексуален тормоз над самото дете. 

Особеност за ангажиране на отговорността на училището е, че инцидентът следва да е станал на територията на училището, като няма значение дали е в учебен час или междучасие. 

КАКВИ ВРЕДИ МОЖЕ ДА ВЪЗНИКНАТ ВСЛЕДСТВИЕ ОТ ИНЦИДЕНТА? 

На обезщетение вследствие инцидента подлежат както неимущестените, така и имуществените вреди. 

Неимуществените вреди обхващат преживените болки и страдания, вследствие от инцидента в училище. Примерно, ако детето е паднало по време на час по физическо възпитание и си е счупило крака, на обезщетяване подлежи както физическата болка, която същото е изпитало, така и стресът, който съпътства самия инцидент. 

Имуществените вреди са тези разходи, които пострадалият е следвало да реализира, вследствие от инцидента. Това могат да бъдат примерно медицински разходи: за медикаменти, операции и др. 

КАКЪВ Е РАЗМЕРЪТ НА ОБЕЗЩЕТЕНИЕТО? 

Съгласно разпоредбата на чл.51 от ЗЗД, обезщетението обхваща всички вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането. 

Размерът на обезщетението за имуществените вреди се определя като сумарно се изчислят всички разходи, направени кто резултат от инцидента. 

 По-особено е моментът с определяне на неимуществените вреди. Подробно как се определят те може да прочете в статията на адвокат Караколев.  

Съгласно чл.52 от ЗЗД обезщетението за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост. В този смисъл е и съдебната практика, обективирана в т.4 на ППВС № 4/1968 година, както и в решения на ВКС, постановени по реда на чл.290 от ГПК. Съгласно трайно установената практика на ВКС справедливостта, като критерий за определяне паричния еквивалент на моралните вреди, включва винаги „конкретни факти, относими към стойността, която засегнатите блага са имали за своя притежател“. 

В този смисъл, справедливостта по смисъла на чл.52 от ЗЗД не е абстрактно понятие, а тя се извежда от преценката на конкретните факти и обстоятелства, които носят обективни характеристики като: 

  • характер и степен на увреждане; 
  • начин и обстоятелства, при които е получено;
  • последици, продължителност и степен на интензитет;
  • възраст на увредения, обществено и социално положение.

Принципът на справедливост изисква в най - пълна степен обезщетяване на вредите от вредоносното действие, и е нужно съдът да съобрази всички доказателства от значение за реално претърпените от увреденото лице морални вреди - болки и страдания, като в случая следва да се изследват и обезщетят реално претърпените неимуществени вреди от пострадалото дете. 

ОТГОВОРНОСТТА НА УЧИЛИЩЕТО ПРИ ИНЦИДЕНТ

По правило училището е възложило на своите служители - възпитатели и учители, да изпълняват задължения, свързани с обучението и възпитанието, осъществяването на контрол, наблюдение и надзор, както и полагането на необходимите грижи за опазване живота и здравето на посещаващите учебното заведение деца. 

При инцидент в училище, примерно падане на детето, вследствие от което e реализирана вреда, училището отговаря за бездействието на служителите си или на други лица, които е натоварил с извършване на възложената работа да опазват живота и здравето на децата.  

Съобразно разпоредбата на чл.219,ал.2,т.2 от Закона за предучилищното и училищното образование, педагогическите специалисти имат следните задължения: 

  1. да осъществяват обучение и възпитание на децата и учениците в съответствие с държавните образователни стандарти; 
  2. да опазват живота и здравето на децата и учениците по време на образователния процес и на други дейности, организирани от институцията. 

Особеност е, че в съдебната практика е установено, че отговорността на учителите и възпитателите, които работят в началния курс на основните училища, е значително по-голяма, с оглед ниската възраст на децата, обуславяща необходимостта от постоянен надзор. 

Колкото по-малки са самите деца, толкова повече се нуждаят от непрекъснати грижи, полагани от служителите в училището, от които се изисква особено внимание и максимални усилия с цел опазване здравето и живота на учениците, тъй като за по-малките деца е характерна импулсивност, активност в поведението, трудно предвиждане на опасности, които биха възникнали, и двигателна активност, тъй като децата все още не са свикнали с ограничаването на същата както в часовете, така и в междучасията. 

Необходимата и дължима грижа за опазване живота и здравето на децата в тази възраст следва да бъде в такъв обем, интензитет и всеобхватност, че да сведе до пределния минимум възможността от настъпване на увреждания. 

Не следва да е налице прекъсване упражняването на непосредствен контрол и надзор за опазване живота и здравето над децата. 

Следователно за да се ангажира отговорността на училището, е необходимо да са налице следните елементи – причинени от виновни и противоправни действия /бездействия/ вреди /имуществени и неимуществени/ от лица при или по повод на възложена им работа, които вреди да са в причинно-следствена връзка с противоправното действие /бездействие/ на лицата, на които е възложена работата.

ИСК ЗА ОБЕЗЩЕТЕНИЕ НА ВРЕДИ ВСЛЕДСТВИЕ ОТ ИНЦИДЕНТ

Ако са налице предпоставките за ангажиране отговорността на училището, то следва да се предяви осъдителен иск за заплащане на реализираните от инцидента имуществени и неимуществени вреди.  За да прецените дали е вероятно да се уважи искът, както и в какъв размер на претендирате вреди, е препоръчително да се съветвате с адвокат, който има опит с такива производства. 

Ищец в производството е родителят в качеството му на законен представител на пострадалото дете. 

Ответник е училището, което е следвало да опази живота и здравето на детето. 

Производството е състезателно. Допустими са всички доказателствени средства: писмени доказателства, свидетели и експертизи. 

С решението си съдът отхвърля или уважава иска, като присъжда на страната, в чиято полза  е решението, сторените в производството разноски.  

При нужда от съдействие по казус, свързан с предявяване на иск за обезщетение вследствие от инцидент в училище, може да се обърнете към адвокатска кантора "Караколеви и партньори"