Хранителното натравяне е сериозен проблем, който се среща изключително често в съвременното общество.
Въпреки строгите изисквания за хранителна безопасност, случаите на натравяне все още са възможни. Лицата, пострадали от това състояние, изпитват сериозен дискомфорт, който може да доведе до множество усложнения, ексцеси, включително и хронични заболявания.
В тази статия ще разгледаме правата на потребителите, които са пострадали от хранително натравяне и дали имат законово право на обезщетение.
Какво е хранително натравяне?
Хранителното натравяне възниква при консумацията на замърсена или заразена храна или напитка, което причинява негативни здравословни последици.
Практиката ни показва, че случаите нарастват изключително много през лятото и особено при консумация на храна по ваканционни комплекси, хотели и курортни ресторанти.
Това може да бъде предизвикано от бактерии, вируси, паразити, токсини или химикали, попаднали в храната.
Симптомите на хранително натравяне могат да бъдат гадене, повръщане, диария, болки в стомаха и обща слабост.
Отговорност на заведенията, предлагащи храна, която може да доведе до натравяне
Хранителните предприятия, като производители, дистрибутори и ресторанти, са задължени да спазват строги стандарти за хранителна безопасност, за да предотвратят хранително натравяне.
Ако некачествената или заразена храна доведе до натравяне, хранителните предприятия носят отговорност за вредите, причинени на потребителите.
Обезщетението може да варира като размер, а сумата се определя спрямо вида и продължителността на причинените болки и страдания, а така също и възстановителния период.
Материалната отговорност се разпростира и върху всички разходи, сторени по повод лечението – лекарства, болничен престой, обезщетение за неработоспособност и тн.
Имам ли право на обезщетение при хранително натравяне?
Да, имате право на обезщетение. Както споменахме по-горе размерът му може да варира за всеки конкретен случай, като най-добре е да се направи консултация с адвокат, специализиран в тези отношения.
Ако сте били жертва на хранително натравяне, вследствие на консумация на храна от заведение за хранене, без значение от вида, то трябва да знаете, че Вашите права са защитени от закона.
По същество- касае се за непозволено увреждане, регламентирано в Закона за задълженията и договорите:
Чл. 45. Всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму.
Следва да отбележим, че във всички случаи на непозволено увреждане вината се предполага до доказване на противното, като в тежест на заведенията е да оборят презумпцията, доказвайки по несъмнен начин липсата на вина, респективно липса на заразена храна;
Какво трябва да направите, ако сте жертва на хранително натравяне?
- На първо място, незабавно потърсете медицинска помощ: Първото и най-важно действие е да потърсите медицинска помощ. Хранителното натравяне може да се диагностицира по безспорен начин единствено от специалист, а поставената диагноза ще послужи за основен доказателствен материал в бъдещото производство за обезщетение.
- На второ място, запазете доказателства: Запазете всички доказателства, свързани със случая на хранително натравяне. Това са касовите бележки от ресторанта, първична медицинска документация – епикризи, амбулаторни листове, направления, касови бележки и фактури за закупуване на лекарства и др; .
- Изпратете сигнал до РЗИ и Агенцията по безопасност на храните: Ако получите хранително натравяне в ресторант или заведение, подайте сигнал до посочените по-горе институции. Практиката ни е показала, че последните извършват внезапни проверки, като вземат проби от предлаганите храни. В последното подобно дело срещу рестрорант именно проверката на институциите беше от ключово значение за безспорното доказване за наличие на заразена храна.
- Потърсете правна помощ: Делата за обезщетение вследствие на хранително натравяне се строго специфични. Задължително се консултирайте с адвокат, специализиран в областта на неимуществените вреди.
Спечелено дело за обезщетение вследствие на хранително натравяне.
През 2020 г. с нас се свърза клиент, който сигнализира, че е посетил известен столичен ресторант, като заедно със своето семейство са консумирали морска храна.
Още вечерта клиентът ни споделя, че се е почувствал зле, като е започнал да повръща. На следващия ден е бил хоспитализиран в шоково състояние с прояви на дехидратация и гастроентероколитни симптоми, а болничният престой е с продължителност от общо 5 дни.
В хода на производството успяхме да докажем изключително силното неразположение на клиента ни за продължителен период от време, както и наличие на поставена диагноза "бактериална чревна интоксикация - стафилококово хранително отравяне", както и наличие на изолиран микроорганизъм "staphylococcus aureus".
Благодарение на своевремнно подадения сигнал до Българска агенция по безопасност на храните успяхме да се сдобием и с резултатите от нарочно извършени проби в ресторанта, като са установени несъответствия на показателите колиформи и коагулазоположителни стафилококи.
По време на процеса успяхме да докажем, че около 4 часа след консумацията на храната клиентът е проявил гастроентероколитни симптоми, като междувременно не е консумирал друго, а поставената му впоследствие диагноза сочи на бактериално хранително натравяне, като при извършените изследвания в болницата е изолирана бактерията "staphylococcus aureus", която същевременно е установена и при лица от персонала в процесното.
Установена е и причинно-следствената връзка между консумацията на заразената храна и последващото неразположение на клиента ни
В своето решение съдът отчете, че всички странични фактори, които са породени от натравянето с храна, като неблагоприятно засягане на лични, нематериални блага, изразяващи се в силен диксомфорт, неработоспособсност, морални неудобства, свързани с изразената симптоматика (повръщане и диария, довели до силно обезводняване и шоково състояние на организма), а така също проведеното болнично лечение в продължение на 5 дни и необходимостта от спазването на строга диета на хранене за сравнително продължителен период от време.
В крайният си акт съдът осъди ресторантът да заплати сумата от 3000 (три хиляди лева), представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди (претърпени болки и страдания вследствие на бактериална чревна интоксикация), причинени от противоправното поведение на заведението, изразяващо се в приготвяне на заразена храна, ведно със законната лихва върху сумата, считано от датата на деликта, до окончателното й изплащане.
Какво включва обезщетението за хранително натравяне?
Видно от горепосочения пример обезщетението обхваща всички болки страдания, психически дискомфорт, въстановителен период, механизмите и сложността на възстановяване.
Обезщетението обаче може да включва и разноските за медицинско лечение, прегледи, изследвания, пропуснати доходи поради болестта /преки имуществени вреди/ и други допълнителни разноски, свързани със случая на натравяне.
Заключение
Хранителното натравяне може да има сериозни последици за здравето и благосъстоянието на хората. Потребителите имат право на безопасна и качествена храна.
Ако станете жертва на хранително натравяне, имате право на обезщетение от предоставилото заразената храна заведение.
Изключително важно е да запазите медицинската документация, свързана с неприятния случаи, както и своевременно да потърсите правна помощ, за да може успешно да защитите правата и интересите си.