Отказът да се плащат такси към етажната собственост може да доведе до редица проблеми, свързани с нейното управление, а така също и със състоянието на самите общи части.
Безсъмненено, за да разполага етажната собственост с услуги като почистване, поддръжка на асансьорни съоръжения, озеленяване, периодично третиране против вредители /ДДД обработка/ и тн, са необходими средства.
Тези средства съгласно разпоредбите на Закона за управление на етажната собственост се събират собствениците, притежаващи идеални части във входа/блока.
Перманентно незаплащане на такси към входа от страна на определен съсед често е сигнал за лошо управление на Етажната собственост. При траен отказ да се заплащат определените вноски към блока- то е имате най-различни лостове за принуда, който са в ресора на домоуправителя.
В случай че той бездейства- това ясно показва, че или не знае как да се справи със ситуацията, или не иска.
Следва да се има предвид, че решенията на Етажната собствено, а в частност и заплащането на таксите към нея са задължителни за всички собственици, без значение дали са съгласни с политиката на управление.
В тази връзка и в случай че във вашия вход има съсед, който не заплаща таксите към етажната собственост – на първо място, потърсете домоуправителя.
Именно той е органът, който може да приведе изпълненията на решенията на Общото събрание в действие.
Адвокатска кантора „Караколеви и партньори“ разполага с богата практика по събиране на вземания към Етажната собственост, като с годините сме изградили определени алгоритми, които в масовите случаи действат безотказано.
Опитайте доброволно да съберете таксите към етажната собственост от съседа, който не плаща!
Съществуват два метода за плащане на изискуемо задължение: доброволен и принудителен.
При всички положения преди да предприемете действия по принудително събиране на таксите, дължими към етажната собственост от съседа, то е добре да изчерпате доброволните способи.
На първо място, управителният съвет или управителя следва да установи контакт със съдеда, който отказва да плаща таксите към входа.
Ние съветваме, в случай че причината за неплащането на таксите е временна или трайна неплатежоспособност, то да бъде сключено споразумение между съседа и Етажната собственост, чрез което да се даде отсрочка или да се разпредели схема на разплащане на натрупаното задължение.
Всяка друга причина, водеща до отказ да се плащат определените такси към етажната собственост, следва да се тълкува като обикновено оправдание и управителят трябва да предприеме действия по принудително събиране на сумите.
Покана за доборовлно изпълнение до съседа, който не плаща.
Преди да започнете съдебно производство, ние съветваме да се изпрати финално предупреждение към съседа, отказващ да заплаща таксите към етажната собственост.
С годините натрупана практика, сме установили, че е най- добре поканата за доброволно изпълнение да бъде изготвена от адвокат, специализиран в сферата на етажната собственост, след предварително преглеждане на цялата документация, касаеща сградата /протоколи от общо събрание/.
Към поканата е задължително да посочите основанието, по силата на което съседът е длъжен да плати таксите към блока, а така също и да приложите решнията на общите събрания, които установяват размера на вноските.
Разумният срок за плащане на задължението обикновено е четиринадесет дни от връчването на поканата.
За да има последната валидна стойност е добре да ползвате услугите на Частен съдебен изпълнител или нотариус, който да осъществи връчването. Нашата кантора работи с утвърден съдебен изпълнител на територията на град София.
Подготовка на дело срещу съседа, който не плаща таксите към ЕС
В случай че няма позитивна реакция от страна на съседа дори след връчването на поканата за доброволно изпълнение, то за управителя не остава нищо друго освен да инциира съдебно производство срещу него.
Следва да се има предвид, че домоуправителят е органът, който представлява Етажната собственост пред съда, когато искът предявен от името на блока касае изпълнение на взети решения от общото събрание.
Разбира се, домоуправителят може да упълномощи – адвокат, който е специалист в етажната собственост и който да представлява блока в исковото производство.
За образувано на съдебно производство срещу съседа, който не заплаща таксите към входа, не е необходимо да бъде взето нарочно решение на общо събрание. По същество завеждането на иск е обикновена форма на действие, касаещо управлението на сградата и в частност изпълнение на вече взети решения на общо събрание.
Ето защо – не е необходимо нарочно свикване на Общо събрание, на което да бъде взето решение „да бъде осъден съседът, който не плаща таксите“.
НБ! Преди да заведете иск трябва да се убедите в няколко обстоятелства:
- Че са налице валидни и законосоъбрани решения на Етажната собственост;
- Че е взето решение на Общо събрание, на което ясно и разбираемо е разпределен бюджет между обитателите, като вноските са добре индивидуализирани.
- Че лицето, срещу което предявявате иска е член на Етажната собственост /сосбственик, наемател, ползвател/.
- Че това е лицето, което е легитимирано да заплаща сумите, които претендирате. Така например, ако жилището е собственост на общината и съседът, който отказва да заплаща таксите към етажната собственост е само наемател – то той следва да плати само таксите по управление и поддръжка, но не и вноските към фонд „Ремонт и обновление“.
- Че решението, въз основа на което се дължат претендираните суми, не е атакувано по реда на чл. 40 от ЗУЕС и срещу него няма поставено решение от съда за отмяната му
Важно е управителят да знае как се определят вноските към етажната собственост. Това е гаранция, че ще бъдат спазени линиите на закона и решенията на Етажната собственост са законосъобразни.
Съдебни действия срещу съседа, който не заплаща такса вход.
След като се установят всички гореизброени обстоятелства, то за Етажната собственост предстои да заведе дело срещу съседа, който дължи вноски.
Това може да стане като се прибегне към по-бързото и евтино производство, регламентирано в чл. 410 от ГПК /заповедно производство/.
Важно е да се отбележи, че характерно за това производство е, че съдът издава заповед за изпълнение, която се връчва на длъжника. Ако той възрази в едномесечен срок по изпълнението – то съдът ще укаже на Етажната собственост да предяви иск и да представи доказателства, че е стартирана процедура по общо исково производство.
В случай че длъжникът пропусне да възрази в посочения срок – то съдът ще издаде изпълнителен лист, като по този начин Етажната собственост ще може да образува изпълнтилно производство срещу съседа, който не е заплащал такси. Последният ще се счита вече осъден да заплати забавените вноски към входа.
Слабости на това производство:
Последните години заповедното производство по чл. 410 от ГПК – се превърна в по-бавно от обикновеното исково производство.
Бяха приети редица промени, които значително много го натовариха процесуално, като длъжникът е в доста по добра позиция.
Голяма е вероятността, ако съседът живее в чужбина през голяма част от годината, то просто да се пропилее значителен период от време, след което отново да се премине към общото производство, като просто се назначи и особен представител.
Ние, от адвокатска кантора „Караколеви и партньори“, съветваме нашите клиенти /три от водощите професионални домоуправители в София, както и такива по Черноморието и зимните курорти/ да прибягват директно към общо исково производство, като поискат и предварителни обезпечителни мерки.
Те могат да бъдат от различен порядък. От предварително запориране на банкови сметки и трудово възнаграждение на собственикът, който трайно отказва да заплаща таксите към Етажната собственост, до възбраняване на самия имот. Всичко това зависи от размера на натрупаните задължения.
Следва да се има предвид, че давността на тези задължения е три години, тъй като по същество са периодични. Разбира се, има хипотези, в който може да се приеме, че давността е петгодишна.
Заключение:
Като заключение можем да добавим, че неплащането на таксите към етажната собственост може да бъде сериозен проблем за всеки домоуправител особено когато последният бездейства. Обикновено подобно поведение води до отказ да се заплащат такси и други собственици, а тази линия поставя Етажната собственост в сериозна опасност. Най-малко водят до бюджетен дефицит, като по този начин прогресът на всеки един вход спира!
В случай че и сте домоуправител на Етажна собственост и част от членовете й отказват да заплащата определените от Общото събрание такси, то може да се обърнете към адвокатска кантора „Караколеви и партньори“.
Екипът ни разполага с широка експертиза в етажната собственост, като притежаваме изградени методи по издирване на действителните собственици на имотите, както и индивидуални подходи към всеки отделен случай.