В изложението разглеждаме какви вноски се извършват към Етажната собственост и как се определят те.
Какво представлява бюджетът на етажната собственост и за какво се разходва?
Общите части на сградата се ползват от всички собственици на индивидуални обекти в сградата и за тяхната поддържка са нужни средства – например, за да работи асансьорът, той използва ток и се поддържа от лицензирана фирма, която следи за неговата изправност, за да е почистено стълбището и площадките между етажите следва да бъде ангажирано лице, което да чисти, за да бъде осветено стълбището и входа следва да се заплати употребената електроенергия. Тези разходи и много други се посрещат от касата на етажната собственост.
За да бъдат събрани достатъчно средства в касата, е необходимо да се направи бюджет на етажната собственост. Това става, като се изчисли размерът на всички разходи, които се правят на месечна база и се предвидят приходите, които сградата има – месечни вноски от собствениците, възнаграждения от договори за наем и други.
Разходите на всяка сграда са различни в зависимост от нуждите и стандарта на живот на собствениците в нея. Освен електричество за осветяване на общите части и поддръжка на асансьор някои сгради могат да ангажират фирма за озеленяване на общите части пред блока или 24-часова жива охрана на входа. Независимо от видовете разходи на входа, извършването на вноски в бюджета на Етажната собственост е задължение на всички собственици, ползватели и обитатели в зависимост от вида вноски, както ще видите по-надолу.
Какви са видовете вноски, които собствениците, ползвателите и обитателите трябва да правят?
ЗУЕС разглежда два основни вида вноски в бюджета на етажната собственост – вноски във фонд „Ремонт и обновление“ и вноски за разходи за управление и поддържане на общите части на етажната собственост.
Фонд „Ремонт и обновяване“
Този фонд се създава и поддържа по решение на общото събрание на Етажната собственост. Общото правило, предвидено в чл. 50, ал. 2 от ЗУЕС, е, че средствата във фонда се набират от ежемесечни вноски от собствениците в размер, определен с решение на общото събрание съобразно идеалните части на отделните собственици в общите части на етажната собственост, но не по-малко от един процент от минималната работна заплата за страната. Ползвателите и обитателите на сградата нямат задължение да правят вноски във фонда, освен ако друго не е уговорено между тях и собственика.
Средствата от този фонд се разходват за ремонт, основно обновяване, реконструкция и преустройство на общите части или подмяна на общи инсталации и оборудване. Възможно е да се гласуват като еднократни вноски – примерно при недостатъчна наличност във фонда, когато се взема решение да се събира нарочна сума за ремонт на покрив.
Разходи за управление и поддържане на общите части
За разлика от вноските за фонд „Ремонт и обновяване“, вноски за посрещане на разходите за управление и поддържане на общите части следва да правят не само собствениците, но и ползвателите и обитателите на сградата. ЗУЕС отново е предвидил правило за разпределяне на тези вноски, а именно поравно според броя на собствениците, ползвателите и обитателите и членовете на техните домакинства независимо от етажа, на който живеят.
Според волята на общото събрание и нуждите на сградата вноските обаче могат да бъдат определени и по друг начин. Някои други разпоредби могат също да се вземат предвид и гласуват от общото събрание, като например, че не следва да се дължат вноски за ненавършилите 6-годишна възраст деца, да се определи вносна за домашните любимци, които подлежат на извеждане или да се предвиди правило по отношение на необитаемите през по-голямата част от годината обекти и др.
Кой определя размера на вноските в Етажната собственост и кой ги събира?
Както стана ясно само общото събрание е компетентно да определя размера на вноските към бюджета на Етажната собственост. Единствено неговото решение е меродавно да създава задължения за членовете на етажната собственост, поради което е добре при гласуване на бюджета да се вземат предвид нуждите на сградата и възможностите на собствениците и живущите в нея. Нито управителя (или управителният съвет), нито касиер може да определя размера или начина, по който ще бъдат разпределени между етажните собственици задълженията за вноски. След вземане на легитимно решение вноските се събират от касиер, ако такъв е нарочно избран.
В случай на неизпълнение на задълженията за вноски, управителят на Етажната собствесност може да предприеме съдебни действия, за да събере задълженията към касата от некоректните собственици.
В случай че имате нужда, можете да се обърнете за съдействие към екипа на адвокатско дружество „Караколеви и партньори“.