Честите побои в училище, насилието от деца над деца, унижението на съученици и разпространяване на гаврите из интернет пространството са повода за настоящата статия.
С нея адвокатско дружество „Караколеви и партньори“ се надява да допринесе поне малко за намаляване на случаите, с които ежеседмично ни заливат новините.
Ние вярваме, че търсенето на отговорност от насилниците по начините, които законът позволява, е единственият способ да се преустановят тези злощастни случаи.
Сигурни сме, че масовото противодействие от семейства, станали жертва на детско насилие, би дало своята превенция и ще превъзпита обществото, така че децата да се въздържат от абсолютно неприети действия помежду им.
В случай че Вашето дете е потърпевшо и преживява или е преживяло училищен тормоз от свои връстници или ученици в учебното заведение, то следващите редове са за Вас.
Преди това нека да изясним какво представлява тормоз, осъществен в ученическа среда.
Според Механизма за противодействие на тормоза и насилието в институциите в системата на предучилищното и училищното образование на Министерството на образованието и науката това е проява, която има за цел да нарани или унижи дете.
Обикновено тези прояви се характеризират със системност и са осъществявани в продължителен период от време, в резултат на което лицето, към което е насочено разрушителното поведение се озовава във фактическо положение на физическо насилие или психическо такова със съпровождано унижение и изолиране.
Няколко са видовете на насилие и тормоз, признати и идентифицирани от Министерството на образованието и науката:
- физически;
- психически;
- сексуален;
- кибер тормоз – изключително популярен и разпространен сред ученици. Обикновено предшественик на физическия тормоз, като редом осъществява психически и сексуален такъв.
Нашата кантора споделя различно мнение за кибер тормоза, като намираме, че той е форма на останалите идентифицирани тормози, а единствената разлика е, че се използва средство за него, поради което се предава под различна форма.
В крайна сметка последиците при него са идентични, но същественото при него е, че може да се осъществява и в извънучилищно време, което го прави постоянен и жертвата често не намира спокойствие дори в дома си.
Каква отговорност носят учениците при тормоз на друг ученик или нанесен побой?
Тук следва да се разграничат видовете отговорности, които децата, осъществили тормоз над свой съученик, носят.
По същество тези отговорности не се различават драстично със случаите, когато инцидентът се е развил между пълнолетни граждани.
Тоест отговорността може да се разграничи на:
- Наказателна отговорност
- Административнонаказателна отговорност
- Гражданска отговорност.
Ние вярваме, че всяка една от посочените по-горе отговорности може да допринесе за преустановяване на злонамерените действия, като следва да се вземат под внимание различните обстоятелства за всеки случай отделно: интензитета на тормоз и неговата системност, задълбочен ли е конфликтът и до каква степен, какви са физическите и психическите травми, които детето е понесло, съпричастно ли е училищното ръководство и има ли подкрепа от училищния персонал.
Следва да се изследва и поведението на самите учители и класния ръководител. Подценява ли се ситуацията, прикрива ли се и има ли изявено желание да се работи по прекъсване на тормоза.
В случай че отговорът на горните въпроси е „не“, ангажиране на административнонаказателната отговорност на ученика-насилник би било безпредметно и резултатите от евентуално наложеното наказание ще останат просто формални.
Все пак за пълнота на изложението тази отговорност ще бъде разгледана.
Наказателна отговорност на ученик-насилник, осъществил тормоз над свои съученик.
Тук, следва да се отбележи, че наказателната отговорност се предвижда от българското законодателство само за лица, навършили 14- годишна възраст.
Всички малолетни са наказателнонеотговорни и спрямо тях не може да се образува наказателно преследване, вследствие на което да бъде наложено наказание, предвидено в Наказателния кодекс.
Горното означава, че наказателната отговорност на ученик-насилник може да бъде търсена само под условие, че последният има навършени 14 години.
Отделно от това непълноленолетните лица (навършили 14 години, но ненавършили 18 години) ще отговарят наказателно само ако са могли да разбират свойството и значението на деянието и да ръководят постъпките си.
Тоест- в производството срещу тях ще се изследва и тяхното индивидуално развитие, възприятие за околния свят, осъзнаване на последици и др;
Разбира се, предвидените наказания са съществено редуцирани и може да се заяви, че отговорността им е ограничена, но все пак Назателния кодекс и предвидените в него наказания са най-тежките последици за деянието, извършено от ученика-насилник.
В тези случаи попадат по-арогантните и агресивни действия на съучениците като например: нанасяне на средна или тежка телесна повреда /счупване на челюст, зъб, нос, крайник и др./, нанасяне на побой, съпроводен с унизителни действия като заплювания, загрозяване /подстригване/ и публично разпространяване на случката и др.
В тези ситуации подкрепяме сезирането на прокуратурата и конституирането на жертвата като частен обвинител, който да поддържа обвинението за извършеното деяние наред с наблюдаващия прокурор.
Административнонаказателна отговорност на ученик-насилник, осъществил тормоз над свои съученик.
Нанасянето на побой или осъществяване ученически тормоз ангажира и административнонаказателната отговорност на учениците.
Тук санкциите се извличат от Закона за предучилищното и училищното образование, според който закон едно от основните задължения на учениците е да зачитат правата, честта и достойнството на другите, както и да не прилагат физическо и психическо насилие.
За неизпълнение на това задължение, на извършителите на неправомерното поведение може да бъде наложено едно от изчерпателно изброените в закона пет вида наказания.
Те са:
- забележка;
- преместване в друга паралелка в същото училище;
- предупреждение за преместване в друго училище;
- преместване в друго училище;
- преместване от дневна в самостоятелна форма на обучение.
Както описахме по-горе, според нас, това е един от най-неефективните методи за справяне със ситуацията, доколкото поведението на училищата е насочено /в масовия случай/ към затаяване на случая и на създалия се конфликт, премълчаване, дезаинтересованост и липса на желание за активна работа с проблема.
Все пак, ако усещате разбиране в училищното ръководство, то действия по това направление може и да се окажат правилни и целесъобразни.
Тези наказания могат да бъдат наложени със заповед на директора на училището по предложение на класния ръководител или на педагогическия съвет в зависимост от вида на предложеното наказание.
Гражданска отговорност на ученик, осъществил насилие или побой в училище
Гражданската отговорност е най-ефективния метод за получаване на възмездие от ситуацията, в която се е озовало Вашето дете.
По същество това представлява пряка имуществена санкция срещу детето, което е осъществило тормоз над Вашето дете.
Изразява се в осъждане на неговите родители да заплатят справедливо обезщетение за претърпените болки и страдания, които са вследствие на противоправното поведение на ученика-насилник.
Тук отношенията в съда се развиват на плоскостта на непозволеното увреждане и в частност чл. 45 от ЗЗД и следващите разпоредби.
Родителите на детето, осъществило деянието, носят финансова отговорност за неговите действия.
По същество това представлява санкция за недобре изпълнен родителски дълг по възпитанието и контрола на ненавършилите пълнолетие деца.
Тази отговорност е по чл. 48, ал. 1 ЗЗД и се носи от родителите, които упражняват родителските права, като най-вече се изразява в парично обезщетение за вредите, причинени от децата им, които не са навършили пълнолетие и живеят при тях
Това е основен принцип, който адвокатската кантора застъпва напълно и който е широко разпространен сред съдебната практика, която се явява константна и категорична.
Родителите на ученика-насилник ще отговарят за неговите действия, като в евентуално гражданско производство или в наказателно такова, по което сте конституирани като граждански ищец – те ще бъдат осъдени да заплатят справедливо обезщетение, отговарящо на реципрочността на причинените болки и страдания.
Какъв размер на обезщетение ще се определи от съда зависи от редица фактори, които сме изяснили в други подобни материали, публикувани в сайта ни, но разпространение на видео клипове, масово унижение, гаври и системност на тормоза биха обосновали по-високи обезщетения.
Отговорност на училището при нанесен побой или тормоз над ученик.
Освен лична отговорност към лицето, причинило физическите или психическите увреждания на жертвата, отговорност може да се търси и на институционално ниво.
Така например училищата могат да бъдат възприети като солидарно отговорни за поведението на ученика-насилник, доколкото са институцията е длъжна да опази живота и здравето на учениците, които го посещават.
Такива ситуации могат да се изследват, когато е осъществено масова нападение от външни лица за училището или е допуснат родител, който осъществява саморазправа.
Отговорността на училището може да се потърси и при малките деца, които са под 14 години и които не осъзнават своите действия и последиците.
Един ярък пример, активиращ отговорността на училищната институция, с който се е сблъсквала кантората е отхапано ухо на третокласник. Тук отговорно ще се яви училището и педагогът, който е длъжен да осъществява надзор над поверените му деца.
Тъй като това задължение очевидно не е спазено, то гражданска отговорност може да се потърси и от тях.
Случай от кантората за отговорност на учебното заведение
Едно от множеството дела, които кантората води срещу училище, е казус, който споделяме с разрешението на клиента.
Класният ръководител на училище в гр. София закупува по инициатива на децата аквариум, който да бъде поверен на грижите на децата в класа.
В едно от междучасията поради увлечение между децата и по-бурна игра едно от децата е бутната към аквариума, вследствие на което дето губи контрол и счупва с ръка аквариума. В резултат на което получава множество прорезни рани по ръката, които налагат оперативна намеса и поставяне на шевове.
Имобилизацията на ръката и възстановителния процес, както и причинените болки и страдания активират гражданската отговорност на училището, доколкото извършеното от класния ръководител действия не е съобразено с правилата за безопасност на учениците в класната стая.
Със своето действие педагогът е създал предпоставка за увреждане живота и здравето на учениците, като по този начин училищното ръководство е допринесло изцяло за вредоносния резултат, завършил със спешна намеса на лекарски персонал.
В тази връзка срещу училището е повдигнат граждански иск на стойност 12хиляди лева, който адвокатите от кантората, специализирани в неимуществените вреди, ще доведат до успех.
Горният пример представлява нелеп инцидент в училище, но е показателен кога може да се привлече и отговорността на институциите.
Разбира се, при побой или друг вид тормоз, най- ефективно е да се осъдят лицата, отговорни за това – родителите и детето-насилник.
Заключение:
В случай че детето Ви е жертва на училищен тормоз и вследствие на него му е нанесен побой, телесна повреда или е малтретирано на психическа основа – за секунда не се колебайте да потърсите своите права.
Подобен тип въздействие върху подрастващ човешки индивид води до трайни отклонения в нормалното поведение на жертвата- промяна на характера, затваряне в себе си, липса на желание за контакт и отчуждение към обществото. Това са само част от последиците, които са отражение на жестокостта на невъзпитаните деца.
При нужда не се колебайте да ни потърсите за съдействие, като ще заедно ще изберем най-добрият подход за справяне със ситуацията.