Настоящата статия цели да запознае гражданите с правата им, когато им бъде връчен електронен фиш, чрез който съответните поделения на МВР налагат парична глоба за превишена скорост.

Какъв е срокът за обжалване на Електронния фиш?

На първо място, следва да се има предвид, че ЕФ подлежи на обжалване. Срокът за депозиране на жалба е 14-дневен и започва да тече от деня, следващ връчването на глобата. Този вид наказания се обжалват по реда на ЗАНН, а компетентния съд е районен съд, чийто район съответства на районното управление, което налага санкцията. Тоест, ако електронния фиш е издаден от ОД на МВР- Ямбол, производството по обжалване ще се развие пред Районен съд – Ямбол. 

Следва да се има предвид, че жалбата се изпраща до съда, но се администрира от районното управление. В 7-дневен срок от получаване на жалбата директорът на съответната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, или оправомощено от него лице я изпраща заедно с цялата преписка на съответния районен съд, като в съпроводителното писмо посочва и доказателствата в подкрепа на обжалвания електронен фиш, както и информация за участъка от пътя с описание на мястото и географските координати, действащото ограничение на скоростта по чл. 21 от ЗДВП, посоката на движение на автомобила, разположението на автоматизираното техническо средство, неговия вид и данни за извършена метрологична проверка.

Важно е да се отбележи, че депозирането на жалбата не е обвързано с първоначални съдебни разноски, тоест наказаният шофьор свободно може да предприеме действия по обжалване без да се налага да заплаща парични суми към съда в аванс.

NB! Ако се приемат действия по обжалване, наказаният ще загуби правото да се ползва от 30 % отстъпка, която получава, когато наложената глоба се заплати доброволно в срок.

Каква е давността на електронния фиш?

За да се проведе успешно оборване на издадения електронен фиш, следва да се извършват редица проверки.

Една от основните причини този вид наказания да бъдат отменяни от съда е давността.

Важно е да се спомене, че в правото съществуват различни видове давностни срокове, които започват по различно време. Възможно е Електронния фиш да бъде отменен по няколко „направления“ вследствие на изминал период от време.

Изключително важно е да се установи кога е издаден електронния фиш, тъй като съгласно чл. 34 от ЗАНН не се образува административно-наказателно производство, ако е изтекла една година от извършване на нарушението. Тъй като, много често, на самия електронен фиш дата на издаване липсва, то е добре да се направи справка, от която да се установи кога последният е издаден. Тази информация може да се провери и онлайн на следния линк.

Ако се установи, че фишът е издаден година след заснемане на нарушението, то тази глоба ще бъде оборена успешно в съдебно производство и санкцията ще бъде отменена.

Важно е да се спомене, че класическата давност, която ще погаси електронния фиш започва да тече от деня, в който последният влиза в сила, тоест- не е обжалван или е потвърден от съда. След като това се случи, държавата ще може да претендира паричната санкция от наказаното лице за срок от две години. В този период е допустимо срещу глобения да бъде образувано изпълнително производство и да се предприемат изпълнителни способи, които от своя страна ще удължават срока на погасителната давност.

За електронния фиш по аналогичен ред се извежда и така наречената „абсолютна давност“ или „изпълнителска давност“ /както я назовава съдебната практика. Тя е с продължителност от 4,5 години. След изтичането на този период електронния фиш не може да се търси с методите на държавната принуда и вземането се погасява по право.

Основания за отмяна на Електронния фиш.

Разбира се, този вид глоби могат да бъдат отменени на различни основания. Например поради липса на задължителни реквизити, посочени в закона. Така например електронният фиш винаги трябва да съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката, начините за доброволното и заплащане. Образецът на електронния фиш се утвърждава от министъра на вътрешните работи.

Често този вид глоби отпадат поради липса на документация, която следва да предхожда всяка една полицейска акция. Това са съответните документи за поставяне на пътните знаци /вертикалната маркировка/, протоколи за извършени метрологични контроли на уредите, които заснемат движещите се автомобили и още много други.

При всички положения е по-добре глобата да бъде обжалвана, ако нямате възможност да я заплатите веднага.

За яснота на изложението по-долу ще намерите публикувана таблица за размера на наказанията, които се налагат. Глобите зависят от обстоятелството дали нарушението е извършено в населено място или на пътища по републиканската мрежа.

               Скорост над допустимата Глоба за нарушение в населени места                                                                                                                       Глоба за нарушение в извън населени места          
               10 км/ч                                                                                                                                                                                                                                          20,00 лева      20,00 лева
               11-20 км/ч 50,00 лева 50,00 лева
               21-30 км/ч 100,00 лева 100,00 лева
               31-40 км/ч 400,00 лева 300,00 лева
               над 40 км/ч 600,00 лева 400,00 лева
               над 50 км/ч 700,00 лева и 3 месеца отнемане на свидетелството за
СУМПС, а за всеки следващи 5 км/ч
600,00 лева, а за всеки следващи 5 км/ч
глоба с още 50 лева

В случай че се нуждаете от съдействие по обжалване на електронен фиш, може да се обърнете към нас.