Един от най-често срещаните проблеми при междусъседските отношения, са свързани със спазването на тишина в регламентираните за това часове.
Като специалисти в отношенията, свързани с Етажна собственост, можем да заявим, че голяма част от шумните съседи нарушават спокойствието на останалите съседи чрез своя домашен любимец.
Колкото и да са привързани стопаните към своите кучета – трябва да знаят, че много често при тяхното отсъствие животното подлага на психически тормоз цялата сграда или поне голяма част от нея.
Настоящият текст цели да ви запознае как може да се справите с лаещото куче на съсед, с което сте принудени да „съжителствате“.
Какви права и норми нарушава лаещото куче от съседния имот?
Всеобщо известно е, че лаещото куче може да причини нива на шум, значително по-големи от нормативно определените в НАРЕДБА № 6 ОТ 26.06.2006 Г. ЗА ПОКАЗАТЕЛИТЕ ЗА ШУМ В ОКОЛНАТА СРЕДА, ОТЧИТАЩИ СТЕПЕНТА НА ДИСКОМФОРТ.
Горепосочената наредба е един от основните източници на правото, които се разглеждат в съдебната зала при такъв вид спор.
Следва обаче да се отбележи, че шумът от кучето не е постоянен, а поради движението му в пространството, възрастта му и текущото му състояние – нивата на децибели, които животното произвежда, може да варират. С това варира и замерването, което в някои дни може да е под минимума, а в други – да е значително над границите.
Именно за това, за да се установи нарушаване на права, не е важно да се докаже, че лаенето надхвърля определените в наредбата нива, а следва да се установи системност на звука и неговата периодичност.
Постоянният лай и шум от животните безспорно създават пречки на собствениците на съседни имоти да упражняват спокойно правото си на собственост. Тези обстоятелства са ноторно известни в съдебната практика, която по тази линия, е константна и постоянна.
Нещо повече – нарушение не извършва само собственикът на кучето, а също така и всяко трето лице, което поддържа предпоставките за създаване на шум. Това например може да бъде лице, което храни бездомни животни в близост до вашия имот или член от семейството, който не е собственик на домашния любимец, но пряко полага грижи за него.
Не е нужно лицето, което създава предпоставки за шума, да бъде и собственик на имота. Това може да бъде наемател или друго лице.
Отделно от това, за да е налице нарушаване на вашите права – не е нужно дори присъствието на шумното куче да е незаконосъобразно. Възможно е, например, в съседство на Вашия имот да има законен развъдник на определена порода кучета, които да е напълно изряден от към нужните за това документи.
Все пак – вашите права ще бъдат нарушени и ще може да ангажирате защитно поведение. Това е така, тъй като се престъпва едно от основните Ви права, регламентирано в Закона за собствеността, а именно: да управлявате и да ползвате имота необезспокоявано и по предназначение.
Именно това е противоправното поведение, което стопаните на лаещото куче допускат. Засилените нива на шум, чийто източник е кучешки лай и неговата системност, са основание за търсене на отговорност, която може да премине през заплащане на сериозно обезщетение за причинените неимуществени вреди, а така също и за трайно преустановяване на поведението, водещо до необикновеното смущение.
За пълнота на изложението следва да се отбележи, че Законът за защита на животните вменява редица задължения на собствениците на кучетата, включително и на тези, които са собственици на така наречените „кучета-водачи“.
Така например собствениците на животни са длъжни:
- Да осигуряват условия за отглеждането им
- Да не допуска животното само да напуска мястото на отглеждане, да навлиза в чужда собственост или на обществени места
- Да предотврати всяка проява на необоснована агресия на кучето, проявена на обществени места и при ситуации, застрашаващи живота или здравето на хора и животни
- Да не нарушават спокойствието и хигиенните условия на членовете на етажната собственост
Каква е защитата, която трябва да предприемете при лаещо куче от съсед?
Защитата, която може да предприемете, може да се разгърне по няколко направления. Най-важният параграф е така нареченият негаторен иск.
Той почива на разпоредбата на чл. 109 от Закона за собствеността:
Собственикът може да иска прекратяване на всяко неоснователно действие, което му пречи да упражнява своето право.
Характерно за този вид иск е, че може да бъде уважен дори и в cлyчaитe, пpи ĸoитo зaĸoннo peглaмeнтиpaнa дeйнocт ce ocъщecтвявa пo нaчин, ĸoйтo cъздaвa пpeчĸи нa coбcтвeниĸa нa cъceдeн имoт дa yпpaжнявa cпoĸoйнo пpaвoтo cи нa coбcтвeнocт.
Taĸъв изтoчниĸ нa нeocнoвaтeлнoтo въздeйcтвиe пo чл.109 ЗC e дeйнocт, cъздaвaщa нaднopмeн шyм, зaмъpcявaнe, а дори и миpизми. Такива действия могат да бъдат отглеждане й на други животни, различни от ĸyчeтa.
Възможно е искът по чл. 109 от ЗС да се съчетее с иск за обезщетение поради нанесени неимуществени вреди, изразяващи се в негативни психически и емоционални преживявания /стрес, ярост, гняв, чувство за безпомощност, липса на сън, умора и др./.
В някои хипотези могат да се претендират дори пропуснати ползи или нанесени имуществени вреди. Такъв характерен пример имаме от практиката, при които собственик на апартамент е възпрепятстван да отдава имота си под наем дългосрочно поради системен шум от кучешки лай.
В този случай освен неимуществени вреди се търпят и имуществени такива, изразяващи се в нереализирани ползи и очаквани доходи.
Жалба срещу собственика на кучето до конкретна институция?
Често нашите клиенти ни уведомяват, че са подали жалби до общината, до РЗИ или органите на МВР, включително и териториалните поделения.
Трябва обаче да се отбележи, че жалби срещу кучето до изредените институции биха помогнали в евентуален съдебен процес, но няма да реши трайно проблема.
Това е така, тъй като отношенията между съседи се развиват по линията на гражданския оборот и по същество са частноправни. В случай че кучешкият лай пречи на Вашето ежедневие – жалбата срещу собственика на кучето няма да даде търсения резултат.
Все пак – сигнализирайте органите на МВР, Общината и РЗИ. Както споменахме по-горе, това би помогнало за потенциалното дело, като по този начин ще можете по-лесно да докажете системност на тормоза от шума, както и опитите Ви да разрешите проблема с алтернативи способи.
Може ли собственикът на лаещо куче да бъде глобен и от кого?
Краткият отговор на този въпрос е „Да, може“.
На теория такава възможност е предвидена и собствениците на лаещи кучета, които смущават спокойствието на членовете на Етажната собственост, могат да бъдат глобавяни.
Често се случва някои кучета да поддържат дори цял блок буден през нощта. В практиката сме срещали дори организирани подписки срещу кучета и искане за тяхното извеждане от сградата.
Такава възможност обаче Законът за управление на етажната собственост не предвижда. Възможно е да се изведе обитател на сградата. Животните се третират от законодателя като вещи и за тях се ангажира отговорност по ЗЗД, включително и така наречената безвиновна отговорност, която се „активира“ при пасивно поведение и бездействие.
Все пак – собственик на куче може да бъде глобен по реда на ЗУЕС, но процедурата е доста сложна за лице, което не е професионалист и сградата се управлява от физическо лице:
Чл. 57. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г., доп. - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) Установяването на нарушенията се описва в протокол, съставен от управителния съвет. Когато в етажната собственост няма избран управителен съвет, протоколът се съставя от управителя и двама собственици и/или ползватели, а при отказ от страна на управителя, протоколът се съставя от трима собственици и/или ползватели. Констативният протокол съдържа данни за лицето, извършило нарушението, описание, време и дата или период и място на извършеното нарушение.
(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) В случаите, когато се установяват нарушения, извършени от член на управителния съвет (управителя) или на контролния съвет, протоколът се съставя от контролния съвет. Когато в етажната собственост няма избран контролен съвет, протоколът се съставя от трима собственици и/или ползватели.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) Констативният протокол се съставя в три еднообразни екземпляра, по един за председателя на управителния съвет (управителя) или един от собствениците, участвали в съставянето му, нарушителя и общинската или районната администрация. След съставянето на протокола председателят на управителния съвет (управителят) незабавно го предоставя на общинската или районната администрация.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Актът за установяване на нарушението се съставя от общинската или районната администрация, а наказателното постановление се издава от кмета на общината или района или от оправомощено от него длъжностно лице.
Как преминава дело срещу лаещо куче на съсед и как можем да го заведем?
Както споменахме по-горе подобни дела намират основание в чл. 109 от Закона за собствеността. Такива искови претенции се развиват пред съответния районен съд.
В хода на производството ще трябва да докажете, че сте собственик на имота и че лицето, срещу което сте насочили иска, Ви пречи повече от обичайното да упражнявате правото Ви на собственост.
Например – нарушава спокойствието или пречи на съня Ви. Подробно следва да се изложат всички елементи на дискомфорта, който изпитвате и как това затруднява ежедневието Ви.
В някои ситуации следва да се поискат съдебни експертизи, които могат да бъдат както технически, така и ветеринарни. Свидетелските показания са силно препоръчителни, а може да се каже – задължителни.
Претенцията може да се изразява в няколко насоки:
Обезщетение за неимуществени вреди, което може да варира от 1000 до 10 000 лева или дори повече.
Обезщетение за имуществени вреди – това могат да бъдат пропуснати ползи или преки увреди на имота /изпуснати наеми или силно замърсяване на съседна площ/.
Искане за преустановяване на вредоносните действия – това е крайният търсен резултат, в който получавате съответното решение:
В случай че имате нужда от съдействие по подобни казуси, свързани с поведението на съсед, което Ви причинява неудобство – може да ни потърсите незабавно.