Всички въпроси относно извеждане на дете в чужбина и издаване на личните документи, свързани с това, се решават от двамата родители при наличие на общо съгласие за това.
За извеждане на дете в чужбина, когато детето не пътува с двамата родители, е необходимо да се подпише нотариално заверена декларация за извеждане на детето от родителя, чието съгласие се иска.
Към нас се обръщат най-вече родители, които не са подкрепени от другия родител за извеждане на детето им в чужбина. Най-често заместващо съгласие е необходимо при родитеи, които са разведени, намират се или са се намирали във фактическо съжителство, без да са сключили брак.
Понякога единият родител не се съгласява да съдейства на другия и да му подпише съгласие за извеждане на детето в чужбина, защото са влошени взаимоотношенята им или се притеснява за детето си.
Така напрактика родителят, който осъществява родителски права, не може да изведе сам своето дете на почивка или екскурзия, както и да го придружи на организирани спортни или ученически мероприятия. Събития, които неминуемо обогатяват и разширяват културата и светогледа на детето.
Не са малко казусите, в които другият родител не дава съгласие за извеждане на детето в чужбина като ответна реакция на поведението на другия родител, като се наблюдават злоупотреби в тази насока.
Разбира се, съществуват и хипотези, в които липсата на съгласие е обосновано. Тези примери се наблюдяват, когато единият родител е чужденец и желае да изведе детето в родната си страна.На пръв поглед ситуацията е нормална, доколкото детето има право да опознае културата и произхода на своите родители. Проблем се появява, когато родителите са граждани на държави от третия свят или страни с назадничево развитие и възприятия.
Настоящата статия цели да Ви запознае с правата, които имате, когато искате да изведете детето в чужбина и това е в негов интерес!
ДЕЛО ЗА ИЗВЕЖДАНЕ НА ДЕТЕ В ЧУЖБИНА, КОГАТО ЛИПСВА СЪГЛАСИЕ НА ДРУГИЯ РОДИТЕЛ
Независимо от това каква е причината за липсата на съгласие у другия родител, то се преодолява със сезиране на съда, който да реши спора между тях и да даде заместващо съгласие, ако прецени, че искането е основателно.
Компетентен да се произнесе е районният съд по настоящия адрес на детето.
Молбата до съда се подава е родителя, който желае да получи заместващо съгласие. В производството се изслушва и родителят, който отказва да даде съгласие за това с оглед преценка интереса на детето.
Особеното в протичане на производството е, че съдът може по своя инициативна служебно да събира доказателства.
Съгласно установената съдебна практика при сезиране на съда с искане за даване на заместващо съгласие съдът не е обвързан от формулираното от молителя искане относно брой пътувания, период от време и определени държави.
Съдът е длъжен да направи преценка по целесъобразност. Това усложнява производството, което е по спорна администрация, като съдът се произнася въз основа на задълбочен анализ на конкретните факти, установени в хода на производството. За разлика от производства, в които съдът е сезиран с искане за произнасяне по законосъобразност, това производство овластява и същевременно натоварва съда да вземе решение, което пряко рефлектира житейски на детето.
ИНТЕРЕСЪТ НА ДЕТЕТО ЗА ИЗВЕЖДАНЕТО МУ В ЧУЖБИНА
Основното, което следва да прецени съда в това производство е налице ли е обективен интерес за детето да бъде изведено от страната.
Определение на понятието за „най-добър интерес на детето“ е даден в разпоредбата на § 1, т. 5 от ДРЗЗДет:
„Целта е най-пълно да се удовлетворят физическите, психическите и емоционалните потребности на детето, съобразно неговите желания и чувства, но не изцяло, а чрез преценка дали и доколко това е възможно с оглед възрастта, пола, миналото и други характеристики на детето, с оглед на способността на родителите да се грижат да него, а също така и с последиците, които ще настъпят за детето при промяната на обстоятелствата и опасността или вредата, която може да му бъде причинена при тази промяна.“
За да се направи извод, че е налице интерес, съдът следва предварително да прецени мястото, условията и средата, при които ще пребивава детето, както и има ли риск за него.
Отново с оглед преценка риска за детето, за да се уважи молбата, съгласието трябва да бъде дадено по начин да е предвидимо във времето и пространсвото. Съгласно Тълкувателно решение № 1 от 03.07.2017 г. по тълк. д. № 1 / 2016 г. на Върховен касационен съд, ОСГК интересът се разглежда и в бъдещ аспект, тоест как това би се отразило занапред на детето: „Интересите на детето следва да се обсъдят и от гледна точка на въздействието на планираната промяна в неговата жизнена и социална среда, върху правото му на образование, адекватна медицинска грижа с оглед възрастта и здравословното му състояние и други права и интереси на детето.“
Генералният принцип при даване на заместващо съгласие е интересът на детето, което е съпроводено с индивидуална преценка на съда по всеки казус. За вероятността да бъде уважена молбата може да се съветвате с адвокат, специализиран в семейното право.
РЕШЕНИЕ ЗА ИЗВЕЖДАНЕ НА ДЕТЕ В ЧУЖБИНА, БЕЗ СЪГЛАСИЕ НА РОДИТЕЛ
ВАЖНО! Съдът се произнася само по отделен, конкретно възникнал между родителите спор, но не може веднъж завинаги да замени съгласието на родителя и да постанови неограничено по време и територия пътуване.
На колкото по-ниска възраст е детето, толкова по-ограничено във времето се дава заместващо съгласие. Примерно, ако се иска да се изведе дете на 2 години в чужбина, съгласие за периода до навършване на пълнолетие крие потенциални рискове, тъй като интересът на детето се изменя и зависи от факти и обстоятелства, които се появяват в хода на времето.
Освен това, тъй като решението на съда подлежи на инстанционен контрол, съдът може да допусне предварително изпълнение на постановеното решение. Тази разпоредба урежда положения, при които действително съгласието се иска с оглед кокретно събитие, за близък период, спешно излизане в чужбина поради лечение, с образователна цел и др., които не са отнапред предвидими, и обезпечава житейски целта на иницииране на едно такова производство. В този смисъл, бързината следва да е водеща също при произнасянето на съда.
ИЗВЕЖДАНЕ НА ДЕТЕ В ЧУЖБИНА ОТ РОДИТЕЛ С ПРАВА, БЕЗ СЪГЛАСИЕТО НА ДРУГИЯ РОДИТЕЛ
В кантората получаваме много запитвания от родители, които считат, че щом са взели правата, съгласие от родителя, който е в режим на личи отношения, не е необходимо.
Това разбиране е неправилно. Ако вие сте родител, който упражнява родителските права, е необходимо да искате съдействие от другия родител, който да издаде декларация за съгласие: „Родителят на когото са възложени за упражняване родителските права не може да вземе самостоятелно и решенията за издаване на задграничен паспорт и за извършване на пътувания на детето зад граница.“ така Решение № 403 от 29.02.2016 г. по гр. д. № 6903 / 2014 г. на Върховен касационен съд, 4-то гр. отделение.
Това решение намира своята логика в опасността детето да бъде изведено трайно в чужбина, без родителят, който го извежда, да има действително намерение да го върне обратно. В тези хипотези лишения от родителски права ще бъде в състояние на невъзможност да осъществява контакт с своето дете и да го възпитава в ценности, които смята за добре. Крайните примери на това злополучно развитие е този, в който детето е изведено в страна в близкия изток или третия свят, без следа и без съдействие на чуждестранните институции.
Именно за това производствата по заместващо съгласие са строго специфични и се изследват всички факти и обстоятелства, свързанни както с интересите на детето, така и с интересите на родителите, тяхната кулутура, бит, националност и дори обичаите.
МОЖЕ ЛИ ДА СЕ ИЗМЕНИ МЕСТОЖИВЕЕНЕТО С ДЕЛО ЗА ИЗВЕЖДАНЕ В ЧУЖБИНА
Съгласно Тълкувателно решение № 1 от 03.07.2017 г. по тълк. д. № 1 / 2016 г. на Върховен касационен съд, ОСГК: „Когато разглежда въпросите, свързани с пътуване на дете в чужбина, съответно – с издаването на необходимите лични документи за това, съдът не бива да допуска разрешението за пътуване да води до промяна в местоживеенето на детето, ако искането за разрешение не е съпроводено и с искане за промяна в местоживеенето на детето. Определянето на местоживеене на детето е израз на висшия му интерес да се интегрира в семейна и социална среда и предполага трайност на установяването.“
Съдът може да постанови местоживеене на детето в чужбина, когато родителят упражняващ родителските права има постоянно местопребиваване в друга държава и съвместното живеене с този родител е в интерес на детето. Тогава се дава разрешение за пътуване на детето до тази държава без ограничение броя на пътуванията, съобразявайки и възможността за осъществяване на личните контакти с другия родител, имащ местоживеене в България.
От цитираното решение следва, че когато се касае за изменение местоживеенето на детето, следва да се поиска именно това от съда, не може чрез производство по спорна администрация да се измени местоживеенето на детето.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ ЗА ИЗВЕЖДАНЕ НА ДЕТЕ В ЧУЖБИНА, БЕЗ СЪГЛАСИЕ НА ДРУГИЯ РОДИТЕЛ
Практиката при решаване на тези спорове е трайна и непротиворечива, като водещ критерий е интересът на детето. За да отговори на обективната действиелност и да постигне целта на закона, решението, което дава заместващо съгласие, следва да се постанови своевремено и да съдържа мотиви относно произнасянето по целесъобразност след анализ на конкретнта семейна атмосфера и с оглед преценка на факторите относно физическо и психо-емоционалното благополучие на детето.
При нужда от съдействие за даване заместващо съгласие за извеждане на дете в чужбина може да се обърнете към адвокатско дружество „Караколеви и партньори“.