В изложението ви насочваме какви са особеностите при учредяване на Сдружение на собствениците в режим на Етажна собственост по смисъла ЗУЕС. Тези стъпки са необходими за кандидатстване по програми за саниране или други подобни, с които може да се постигне по-висока енергийна ефективност на сградата. 

Как се учредява сдружение на собствениците в режим на Етажна собственост?

Сдружението на собствениците е един от предвидените в ЗУЕС начини за управление на сгради в режим на етажна собственост. Съгласно чл. 25 от ЗУЕС сдружение на собствениците се учредява за усвояване на средства от фондовете на Европейския съюз и/или от държавния или общинския бюджет, безвъзмездна помощ и субсидии и/или използване на собствени средства с цел основен ремонт и/или основно обновяване на сгради в режим на етажна собственост. Основната разлика с другата предвидена форма на управление на етажната собственост е, че сдружението е персонифицирано, то е юридическо лице.

За да бъде учредено Сдружение на собствениците е необходимо спазване на разписаната в чл. 25 – 29 от ЗУЕС процедура.

  • На първо място, за учредяване на сдружение е необходимо свикване на учредително събрание. То се свиква чрез поставяне на покана на видно и общодостъпно място в сграда, която посочва дневния ред, часа и мястото на събранието. Такова събрание може да бъде свикано от всеки собственик, който следва да предложи и проект на споразумение за създаване на сдружението. Този проект на споразумение се прилага към поканата. На самото събрание трябва да присъстват собственици с повече от 67 % идеални части от общите части на етажната собственост, тъй като това е и минимално необходимият кворум за учредяване на сдружението. Това учредително събрание следва да вземе няколко важни решения:

  1. да приеме решение за учредяване на сдружението;
  2. да определи наименованието на сдружението;
  3. да приеме споразумение за създаване на сдружението;
  4. да избере управителен съвет (управител) и контролен съвет (контрольор);
  5. да определи срок за съществуването на сдружението.

  • На второ място, след редовно провеждане на учредителното събрание следва регистрацията на сдружението.В 14-дневен срок от провеждане на учредителното събрание управителят (или председателят на управителния съвет) следва да внесе заявление за вписване на сдружението в нарочен регистър в съответната общинска администрация. Законът сочи необходимите приложения към заявлението, а именно:
  1. списък на собствениците, участващи в сдружението,
  2. копие от протокола на учредителното събрание,
  3. копие от приетото споразумение
  4. нотариално заверени образци от подписите на лицата, представляващи сдружението.

След получаване на удостоверение за регистрация на сдружението от съответната община в 7-дневен срок се подава заявление за регистрация в Регистър БУЛСТАТ.

Прехвърляне и прекратяване на членството в сдружението на съсобствениците в режим на Етажна собственост.

На въпроса за прехвърляне и прекратяване на членството в сдружението следва да се обърне специално внимание, тъй като разкрива редица особености. Законовата уредба е поместена в чл. 30 на ЗУЕС и предвижда, че при промяна на собствеността новият собственик автоматично става член на сдружението, но всички изискуеми задължения поети от стария собственик към сдружението остават в негова тежест, освен ако не е уговорено друго при прехвърляне на собствеността.

Прекратяването на членството става след подаване на писмена декларация със заверка на подписа до управителя на Сдружението.

Особеност е, че собственик не може да прекрати членството си, когато има одобрен проект за финансиране и преди изтичане на гаранционните срокове за извършените СМР.

Управление на сдружение на собствениците в режим на Етажна собственост по смисъла ЗУЕС

Управлението на сдружението се осъществява от общо събрание, управителен съвет (управител). Общото събрание на сдружението е висшият волеобразуващ орган на сдружението, в него могат да вземат участие всички собственици, които участват в сдружението. Компетенциите на ОС включват решения за сключване на договори с трети лица, за промени в споразумението за създаване на сдружението и за прекратяването му. Изпълнителният орган на сдружението е неговият управител (или управителен съвет).

Прекратяване на сдружението на собствениците в режим на Етажна собственост по смисъла ЗУЕС

Основанията за прекратяване на сдружението са посочени в закона, като това може да стане:

  1. с решение на общото събрание;
  2. при погиване на сградата или отделния вход в режим на етажната собственост;
  3. с изтичане на срока, за който е учредено;
  4. когато делът на представените идеални части спадне под 67 на сто идеални части от общите части на етажната собственост.

В тези случаи управителят (или управителният съвет) следва да подаде заявление заличаване на регистрираното сдружение до общинската администрация.

Следва изрично да се посочи, че в случаите, когато е одобрен проект за усвояване на средства, сдружението може да се прекрати след изтичане на гаранционните срокове по проекта за извършените строителни и монтажни работи, но не по-рано от 5 години от приключването им.

В случай че имате нужда, можете да се обърнете за съдействие към екипа на адвокатско дружество „Караколеви и партньори“.