Поканата за доброволно изпълнение са един от първите документи, които частни съдебни изпълнители изпращат на длъжниците по делата. 

Разбира се, често те злоупотребяват с правомощията си и първо налагат запори върху трудовите възнаграждени и банковите сметки, открити на името на съответните граждани. 

Едва след пълно блокиране на разплащателните системи на длъжника, ЧСИ прибягва към връчване на поканата за доброволно изпълнение. 

Практиката ни е показала, че това е най-важният документ, който длъжникът трябва да получи в изпълнителното производство!

Поканите за доброволно изпълнение често се неглижират като стойност от ЧСИ-тата и техните служители, като се заявява че след като дадено лице е стигнало до ЧСИ, то няма какво повече да се направи. 

Това съвсем не е така! 

Вярно е, че при изпълнителните дела, образувани въз основа на издаден изпълнителен лист, вследствие на влязло в сила решение- няма много способи за защита от страна на длъжника, но следва да се имат предвид, че не всички изпълнителни производства се завеждат на това основание! 

Защо е важно да получа покана за доброволно изпълнение? 

Поканата за доброволно изпълнение активира редица срокове, изпускането на които водят до необратими правни последици. 

От изтичането на тези срокове често се възползват ЧСИ и техните взискатели, като по този начин изкуствено „надуват“ задължението на длъжника, влседствие на което се получават парадоксални ситауции. 

Именно заради възползването от тези процесуални възможности едно дело с общ дълг 500 лева може да нарастне до 1500-2000 лева. 

Това е така, тъй като всички ЧСИ-та на територията на Република България възприемат практиката заедно с поканата за доброволно изпълнение да връчват или дори да имплементират ПОСТАНОВЛЕНИЕ ЗА РАЗНОСКИ. 

Срок за обжалване на постановлението за разноски.

По същество това постановление представлява акт на ЧСИ /частния съдебен изпълнител/, с който се признават разходи на взискателя, направени по повод изпълнително дело. Това могат да бъдат адвокатски хонорари или възнаграждение за юрисконсулт. 

Именно тук идва един от първите моменти, в който длъжникът може да се брани по изпълнителното дело, като възрази срещу присъдените в полза на взискателя разноски. Често големите кредитори и агенции за събиране на вземания се възползват от пасивността на длъжника и надписват огромни суми за заплатени такси, които впоследствие трябва да се съберат от осъденото по делото лице. 

В постановлението за разноски са включени и таксите към частния съдебен изпълнител, който може на свой ред да прибави няколко на брой услуги, които не е извършвал или не струват толкова. 

Така – дългът от 500 лева се превръща в голямо задължение и често се оказва непосилно за длъжника, както виждаме, че се е случило на приложената снимка. 

За съжаление, ако не се предприеме незабавна защита срещу чси-то и неговите действия, то определените в поканата за доброволно изпълнение разноски ще останат непроменени и трябва да се заплатят.

Обратното, ако получите покана и установите чрез проверка по изпълнителнот дело, че срещу Вас е извършено нарушение и незаконосъобразно са признати разходи, които не са сторени, то Вие ще получите 14-дневен срок за обжалване на постановлението на разноски, вследствие на което ще отпаднат всички присъдени такси, които очевидно не дължите. 

Защитата се осъществява чрез нарочно изготвена жалба срещу действията на ЧСИ, която се разглежда пред съответния окръжен съд, а за град София – Софийски градски съд. 

Преди да ангажирате ресурс за обжалване обаче следва да входирате в кантората на ЧСИ съответните правни възражения, като мотивирате недължимостта на вземането или част от него. 

Срок за защита, когато делото е образувано въз основа на заповед за незабавно изпълнение. 

Задължително следва да получите поканата за доброволно изпълнение и да бъдете активни в своите действия, когато изпълнителното дело е образувано въз основа на издадена срещу Вас заповед за незабавно изпълнение по чл. 417 от ГПК.

Заповедта за незабавно изпълнение е изключително важен документ, който се основава предимно на  твърдения на кредитора и предходна документация между Вас и бъдещия взискател. 

Често по причините, изложени по-горе и най-вече поради бездействието на масовия длъжник, взискателите надписват огромни суми за неустойки, недължими лихви, капитализации и разноски, които вмъкват в заповедта за изпълнение. 

Така разтегнатото задължение се материализира в заповед, вследствие на което се издава изпълнителен лист. 

Тук идва и ролята на ЧСИ.

Вместо да Ви уведоми, че имате право на възражение по заповедта, което в масовия случай дори ще спре изпълнителното производство и ще Ви освободи от наложените запори, пред Вас се навяват твърдения, че вече няма какво да се направи и вече сте осъдени, поради което единственият избор е да започнете плащане на задължението. 

Това не винаги се покрива с истината и действителната фактическа обстановка, тъй като от получаване на поканата за доброволно изпълнение, започва да тече срок за подаване на възражение за недължимост срещу заповедта за незабавно изпълнение по чл. 417 от ГПК. 

Срокът е едномесечен, а ефектът от подаване на подобно възражение води до прехвърляне на активността обратно към взискателя. 

След депозиране на възражението Вашият кредитор ще получи указания от съда да инициира същинско исково производство и той ще трябва да Ви осъди по общия ред, като представи всички необходими доказателства и проведе пълно и главно доказване на твърденията си. 

От своя страна – Вие ще получите пък правото на ефективна защита, като ще можете да релевирате всички Ваши възражения, включително за изтекла погасителна давност, за неравноправни клаузи и нищожни уговорки.

В случай че кредиторът Ви се явява банка – ще се разгледа пред съда и лихвения процент, който се претендира, както и евентуални едностранни увеличения на лихвата от страна на банката, а така също и противоречия със съответните банкови закони, като Закона за потребителския кредит и др. 

Всички тези възможности ще бъдат безвъзвратно загубени, ако просто получите покана за доброволно изпълнение и оставите сроковете, които тя стартира, да изтекат. 

Нашият съвет е: това не го правете! Никога не оставяйте изтичането на срок да отмине, без да помислите за последствията. 

Ако сте получили покана за доброволно изпълнение, незабавно се свържете с адвокат, специализиран в отношенията с ЧСИ и изпълнителното производство, а впоследствие изградете стратегия по Вашата защита, така че да не се налага да заплащате извънредно високи такси и разноски.