Какво представлява реабилитацията?
Изчистването на съдебното минало е напълно възможно. То намира отражение в така наречение институт на правото – реабилитация. По същество това е процедура, която позволява на дееца да се снабди с „чисто“ съдебно минало, като в издаденото му свидетелство за съдимост няма да бъдат вписани наложените наказания, респектвивно присъдите, наложени по Наказателния кодекс.
Реабилитацията има правопрекратителен ефект върху наказателноправните отношения между държавата и дееца. Тоест – държавата спира да третира лицето като „осъден“, а напротив – като „неосъждан“.
Защо е важно да поискате реабилитация, респективно изчистване на съдебното минало?
Влязлата в сила присъда е свързана с редица негативни последици. Една от тях е правото на държавата да третира осъдения като такъв. Това от своя страна може да доведе до множество затруднения в ежедневието на лицата, които вече са изтърпели своите наказания.
- Най-често осъдените лица не могат да започнат работа на определени държавни позиции, както и професии, които изискват лицето да не е било осъждано ефективно за престъпление от общ харакетр.
- Друга трудност е, че не могат да се сдобият с разрешение за притежание на огнестрелно оръжие.
- Понякога изчистване на съдебното минало е наложително и от морално естество. Това се среща при лица, които са осъдени преди години, поправили са се и към настоящия момент изпитват срам и неудобство от факта на изписване на извършеното престъпление в свидетелството за съдимост.
Каквато и да е причината за предприемане на действия по изчистване на съдебното минало, то следва да бъдете запознати с видовете реабилитация и условията за тяхното допускане.
Реабилитация по право.
Реабилитацията по право е обвързана с изтичането на определен период от време. Тя настъпва автоматично, когато изтече предвиденият в закона срок. Разбира се, за да се изчисти съдебното минало, следва да се съобрази и размерът на наложеното наказание.
Хипотези при, които е налице реабилитация по право:
- Когато лицето ако лицето е осъдено условно и изпитателния срок е изтекъл. При тази хипотеза изчистването на съдебното минало е възможно само ако лицето не е извършило друго престъпление в срока на изпитване.
- Когато лицето е осъдено на лишаване от свобода до три години или на пробация, може да настъпи реабилитация, но само ако лицето отново се е въздържало от извършване на друго престъпление, наказауемо с лишаване от свобода или с по-тежко наказание.
- Когато е осъдено заедно или поотделно на глоба, обществено порицание или лишаване от права, ако в течение на една година от изпълнение на наказанието не е извършило друго престъпление от общ характер
- Когато е осъдено като непълнолетно, ако в течение на две години от изтърпяване на наказанието не е извършило друго престъпление от общ характер, за което му е наложено наказание лишаване от свобода.
NB! С оглед гореизложеното следва да се направи извод, че реабилитация по право няма да настъпи, когато лицето е осъдено на лишаване от свобода повече от три години или по-тежко наказание.
NB! Реабилитацията по право е еднократен акт. Тя не може да се приложи повторно! Това означава, че ако извършите друго престъпление, ще може да се реабилитирате по съдебен ред.
Реабилитация по съдебен ред.
Реабилитацията по съдебен ред е приложима, когато не може да се осъществи процедурата по заличаване на съдебното минало по право.
Условия за реабилитация по съдебен ред:
- Да са изтекли три години от изтърпяното наказание;
- Лицето, което ще иска изчистване на съдебното минало, да е имал добро поведение;
- Да са възстановени всички имуществени вреди, свързани с извършеното престъпление;
NB! Възможно е съдът да допусне изчистване на съдебното минало и без да са възстановени имуществените вреди. Това се случва при определени условия, които могат да бъдат преценени от адвокатската кантора.
Нужен ли е адвокат в производството по реабилитация по съдебен ред?
Реабилитацията по съдебен ред е сложна и формална процедура, при която следва да се вземе под внимание редица факти и обстоятелства, а така също да се анализрат внимателно наложените наказания и кога същите са изтърпени. Внимание следва да се обърне и на компетентния да разгледа искането за реабилитиране съд.
Следва да имате предвид, че съдът, който следва да разгледа искането ви за реабилитация по съдебен ред, е този, който е постановил присъдата. Възможно е това да бъде и съдът, който е постановил най-тежкото наказание, когато се касае за множество престъпления.
Съществува и хипотеза, когато са наложени еднакви по степен наказания, като в тази ситуация компетентен да разгледа искането за реабилитация е съдът, който е наложил наказанието последен.
В това производство участва и прокуратурата на Република България.
NB! Съветваме Ви при подобен казус винаги да се обръщате към адвокат. Ако молбата Ви за реабилитация бъде отхвърлена, можете да поискате нова такава единствено ако след период от 1 година от влизане в сила на определението на съда, с което ви е отказано изчистване на съдебното минало.
С оглед на всичко гореизложено, ние, съветваме задължително да се обърнете към опитен адвокат, който да ви съдейства в процеса.
В това производство участва и прокуратурата на Република България.
Пълна реабилитация.
Следва да имате предвид, че настъпването на реабилитация по право или допускане на такава по съдебен ред не заличава напълно „следите“ от извършеното престъпление.
Така например възможно е в свидетелството за съдимост да е изписан текста „неосъждан“, но данни за извършено престъпление ще се намерят в справката за съдимост.
По същество справката за съдимост е документ, който се издава по искане на съда и служи за органите на съдебната власт. В справката се вписват всички данни, извлечени от бюлетина за съдимост, който се съхранява в продължение на столетие.
NB! Справката за съдимост няма да съдържа данни за осъждането на лицето само и единствено, ако са настъпили условията за пълна реабилитация.
Условия за пълна реабилитация:
- След изтърпяване на наказанието или след изтичане на изпитателния срок при условна присъда осъденият да не е извършил ново умишлено престъпление от общ характер, за което се предвижда наказание лишаване от свобода.
- Последващо престъпление да не е извършено в продължение на период, равен на давността на погасяване на наложеното наказание, като този срок не може да бъде по-малък от 10 години.
- Важно е да се отбележи, че срокът за настъпването на пълна реабилитация започва да тече от деня на изтърпяване на наказанието, а при условна присъда – от деня на изтичане на срока.
- Пълна реабилитация настъпва при посочените по-горе условия, а с нея напълно се изчиства съдебното минало на осъденото лице, като „неосъждан“ ще бъде изписано дори в справката за съдимост на лицето.
- С настъпването на пълната реабилитация държавата окончателно спира да третира дееца като осъдено лице, а с това ще отпаднат и всички последващи забрани. Осъденият ще може да упражнява всяка една професия, напълно заличил съдебното си минало.
При нужда от съдействие в производство по реабилитация – може да се обърнете към адвокатска кантора „Караколеви и партньори“.