Закрила правата на автора на едно изобретение се предоставя чрез патент. Наличието на патент над едно изобретение сертифицира изключителното право на притежателя на този патент върху самото изобретение. Чрез патент най-често се защитават именно техническите изобретения. С полезен модел, често наричан „малък патент“, се защитава техническо решение (изобретение) от всяка област на техниката, с което се решава известен проблем.

Законодателната уредба на патентоването цели именно насърчаване на иновациите и защита интересите на лицата, които създават тези изобретения.

Кое изобретение може да се патентова?

Патент се издава за патентоспособно изобретение от всяка област на техниката. За да се издаде патент, самото изобретение следва да бъде патентноспособно. Патентоспособно е всяко изобретение, което е:

  • ново - изобретението трябва да има някаква нова характеристика, която не съществува в техниката до момента съгласно чл. 8 от Закона за патентите и регистрацията на полезни модели:
  • има изобретателска стъпка - изобретението не произтича по очевиден начин от състоянието на техниката за специалист в областта съгласно съгласно чл. 9 от Закона за патентите и регистрацията на полезни модели;
  • промишлено приложимо -  да бъде практически приложимо или да може да се използва в промишлеността. Промишлено приложими са изобретенията, чийто предмет може да бъде произвеждан или многократно използван, в който и да е отрасъл на промишлеността и селското стопанство съгласно чл. 10 от Закона за патентите и регистрацията на полезните модели.

 С патент за изобретение може да бъде защитен продукт, устройство, инсталация или система, метод или технология, представляващи техническо решение, с което се решава известен проблем в определена област на техниката.

Не се считат за изобретения: открития, научни теории и математически методи; резултати от художествено творчество; планове, правила и методи за интелектуална дейност, за игри или за делова дейност и компютърни програми.

Какви са правата на притежателя на патент?

Лицето, в чиято полза е издаден патентът, е негов притежател. Собственикът на патента има право освен да ползва изобретението и да предоставя разрешение и/или лиценз за използването му на трети лица. Изключителното право върху изобретението включва правото на използване на изобретението, забраната трети лица да го използват без съгласие на патентопритежателя и правото на разпореждане с патента.

Правото на използване на изобретението включва производството, предлагането за продажба, търговията с предмета на изобретението, включително внос, използването на предмета на изобретението, както и прилагането на патентования метод. Предоставяне ползване на трети лица следва да се уговори допълнително в договорни условия между страните.

Притежателят на патента има право да се разпорежда с патента, както намери за добре, стига това да не противоречи на закона и добрите нрави. Той може да се разпореди с патента, да продаде правата върху изобретението и др. Собственикът на патента може да прецени кое лице да използва изобретението за периода на защита.

Ако изобретението е защитено с патент, то не може да бъде произвеждано, използвано, разпространявано, внасяно или продавано от други без съгласието на собственика на патента съгласно чл. 19 от Закон за патентите и регистрацията на полезни модели.

Какво е действието на патента по време?

Всеки патент за изобретение предоставя изключително право. Това право обаче е ограничено по време и територия.

Съгласно чл. 16 от Закон за патентите и регистрацията на полезни модели срокът на действие на патента е двадесет години от датата на подаване на заявката.

През периода от публикацията за заявката до публикацията за издаване на патента се предоставя временна закрила. Обхватът на временната закрила се определя от претенциите, така както са формулирани в заявката. Заявителят на патента  има право да получи справедливо обезщетение от всяко лице, което без негово разрешение е нарушило изключителното право на собтвеника на патента  за периода на временната закрила. Това обезщетение се дължи при положение, че патента бъде издаден. Ако не се издаде патент, лицето няма право да получи обезщетение, тъй като не е налице нарушаване на правата му и няма настъпила вреда.

Какво е действието на патента по територия?

Патентите представляват териториални права.

Относно териториалния обхват обръщаме внимание, че патентът действа само в страната, в която е издаден.

Когато заявявате патент, можете да изберете дали га до направите за национално, европейски или международно ниво.

Особеност е, че ако кандидатствате за патент, който да важи само на територията на една държава, т.н. национален патент, трябва да следвате приложимото законодателство за съответната страна.

За издаване на патент, който да важи на територията на страна членка на Европейския съюз, може да се ръководите от практическото ръководство на Европейската патентна служба.

Ако желаете да имате международен патент, следва да подадете нарочно заявление, за което може да получите указания от Патентното ведомство.

Каква е процедурата за издаване на патент на изобретение?

За да се издаде патент за изобретение, е необходимо да се оформят описание и патентни претенции на създаденото техническо решение и да се подаде заявление за издаване на патент.

За всяка подадена заявка за патент се извършва проучване на предшестващото състояние на техниката и експертиза за патентоспособност. Процедурата в Патентно ведомство на България продължава около 3-4 години.

Особеност е, че всяка надлежно подадена национална заявка за патент може да бъде базисна за подаване на международна (PCT) заявка по Договора за патентно коопериране, когато се иска закрила извън територията на България. За целта в 12-месечен срок от приоритетната дата е необходимо да се подаде заявка в Световната организация по индустриална собственост (WIPO).

PCT заявката за патент позволява на заявителите да подадат една заявка, в едно ведомство, на един език, действаща във всички страни членки на Договора за патентно коопериране. Процедурата по РСТ заявката не завършва с издаване на патент, а с международна публикация, доклад от проучването и писмено становище. Чрез PCT заявката, заявителят може да получи предварителна представа за патентоспособността на изобретението си, преди да се пристъпи към подаването и финансирането на множество национални или регионални заявки.

След подаване на PCT заявката – на 30-тия или 31-вия месец, считано от приоритетната дата, заявителят има срок за влизане в национални или регионални фази, в зависимост от избраната държава-членка на PCT. На този етап се започва отделна процедура във всяка държава, свързана с допълнителни такси и хонорари. Международната заявка предоставя ценно време на заявителите да потърсят инвеститори, да продадат изобретението си или да си осигурят необходимото финансиране. 

Кога да защитим полезен модел?

С полезен модел може да бъде защитен продукт, изделие, устройство, машина или инсталация, система от устройства, както и състав.

Не се регистрират като полезни модели биотехнологични изобретения, методи или технологии, химични съединения или тяхно използване. Всеки регистриран полезен модел предоставя изключително право, което е ограничено по време и има териториално действие.

Какъв е срокът и териториалния обхват на защита на полезния модел?

Максималният срок на действие е 10 години, като регистрираният полезен модел действа само в страната, в която е издаден. Защитата на изобретения чрез полезен модел и патент предоставя еднакви изключителни права.

Каква е процедура по регистрация на полезен модел?

За да се регистрира полезен модел е необходимо да се оформят описание и претенции на създаденото техническо решение и да се подаде заявление за регистриране на полезен модел.

За разлика от патентите за изобретение, полезните модели са на регистрационна система, като за тях не се извършва проучване на предшестващото състояние на техниката и експертиза за патентоспособност.

По тази причина процедурата в Патентно ведомство на Р България е доста по-кратка и продължава около 4-5 месеца. В практиката много от заявителите се възползват от предимствата на полезните модели, тъй като не възнамеряват да поддържат патента за изобретение в продължение на 20 години.

Възможно ли е да регистрираме едновременно патент и полезен модел?

Българското законодателство позволява едновременно подаване на заявка за патент за изобретение и така наречения паралелен полезен модел. Това е изгодно в случаите, когато се иска бърза закрила, която се получава чрез регистрирания полезен модел, а заявката за патент за изобретение продължава по своята по - дълга процедура.

Както и при заявките за патент за изобретение, всяка надлежно подадена национална заявка за регистрация на полезен модел, може да бъде базисна за подаване на международна (PCT) заявка по Договора за патентно коопериране, когато се иска закрила извън територията на България.

При нужда от съдействие, може да се обърнете към адвокатска кантора "Караколеви и партньори". Ние работим с утвърдени специалисти в сфера на интелектуалната собственост.