Настоящата публикация има за цел да изясни на нашите читатели всички правни положения, свързани с института на давността и в частност погасителната давност, с настъпването на която се прекратява едно изискуемо задължение.
Преди обаче да разберем как се погасяват задълженията по давност – то следва да дадем ясно определение на понятието „давност“ и да разграничим какви видове давност познаваме.
Давността, най-общо казано, се определя като период от време, с изтичането на който настъпват определени правни последици. Например – кредиторът не може да упражни правото си на принудително изпълнение за стар дълг или придобивате правото на собственост върху определена вещ.
От горното можем да направим извод, че познаваме два основни вида давност: придобивна и погасителна давност.
Настоящото задължение се концентира изцяло върху погасителната давност и то във фокуса на погасяване на задължения от частен характер – кредити, заеми, задължения по договори, бързи кредити, непозволено увреждане и др.;
Разбира се, няма как да пропуснем погасяване на задължения по давност, дължими към НАП като данъци, глоби или друг вид публични вземания.
След какъв срок се погасяват задълженията по давност? Какъв е давностният срок?
Всъщност този въпрос е колкото конкретен, толкова и абстрактен.
Обща погасителна давност
Законът определя няколко времеви граници като давностни срокове, след изтичането на които се погасяват задълженията.
Тези срокове обаче варират. В най-масовите случаи се разпростират от 3 години и могат да достигнат до 5 календарни години.
Най- базов е времевият период, който на юридически език наричаме обща погасителна давност. Той е 5 години и е определен в Закона за задълженията и договорите, в частност чл. 110, който е доста лаконичен и гласи:
Чл. 110. С изтичане на петгодишна давност се погасяват всички вземания, за които законът не предвижда друг срок.
Тоест след изтичане на пет години – вашият кредитор ще загуби правото си да упражни принуда върху Вас, за да му заплатите дължимите суми.
Трябва да се отбележи, че ключов е въпросът не колко е голям периодът на давността, а от кога започва да тече същият, НО и така също дали същият може да бъде прекъснат или пък временно преустановен.
Тези положения обаче ще разгледаме по-долу в статията.
Кратка погасителна давност от три години
Ако внимателно сте прочели разпоредбата на чл. 110 ще забележите, че с изтичането на петгодишната давност се погасяват всички вземания, за които законът не предвижда друг срок!
Именно такъв срок е предвиден още в следващия член от същия закон, а именно – чл. 111, който урежда по-кратък погасителен период в размер от три години, НО само и единствено за изрично изброените в текста му хипотези:
вземанията за възнаграждение за труд, за които не е предвидена друга давност;
вземанията за обезщетения и неустойки от неизпълнен договор;
вземанията за наем, за лихви и за други периодични плащания.
Внимание трябва да се обърне на три годишната давност за вземания за обезщетения и неустойки от неизпълнен договор.
Следва да се има предвид, че обезщетения се погасяват с кратката тригодишна погасителна давност само когато касаят обезщетения от неизпълнен договор, тоест такива които почиват на договорно основание.
Така например – обезщетение за неимуществени вреди поради непозволено увреждане ще се погаси с общата погасителна давност в размер на пет години.
Обезщетение, например, за имуществена вреда ще се погаси отново с петгодишна давност. При това правило има обаче едно изключение, касаещо имуществените застраховки като „Каско“. При тях вземанията се погасяват в период от три години. Това е така, защото Кодекса за застраховането е предвидил специална разпоредба, с която урежда тези отношения:
Чл. 378 от КЗ Правата и задълженията по застрахователния договор във връзка със застрахователното обезщетение се погасяват с тригодишна давност, считано от датата на настъпване на застрахователното събитие.
Внимание трябва да се отдели и на вземанията за наем, лихви и за други периодични плащания. И докато за вземанията за наем и лихви няма нужда да изясняваме какво е имал предвид законодателят, то изключителен интерес привлича фразата „други периодични плащания“.
Понятието „периодични плащания” по смисъла на чл. 111, б. ”в” от Закона за задълженията и договорите се характеризира с изпълнение на повтарящи се задължения за предаване на пари или други заместими вещи, имащи единен правопораждащ факт, чиито падеж настъпва през предварително определени интервали от време, а размерите на плащанията са изначално определени или определяеми, без да е необходимо периодите да са равни и плащанията да са еднакви.
В обобщение следва да се приеме, че винаги когато едно плащане притежава посочената по-горе съвкупност от отличителни белези, то следва да се определи като периодично по смисъла на чл.111, б.”в” ЗЗД.
С други думи: вземанията на топлофикационни, електроснабдителни и водоснабдителни дружества, както и на доставчици на комуникационни услуги също съдържат изброените признаци на понятието, поради което са периодични плащания по смисъла на чл.111, б.”в” ЗЗД и за тях се прилага тригодишна давност.
Да, точно така. Задълженията към Топлофикация, Софийска вода, Електрохолд, ЕВН България, А1, Теленор, Виваком и друго големи доставчици на комуникационни услуги се погасяват с кратката давност от три години, тъй като всички тези услуги и стоки се характеризират с периодичност на изпълнение и на възникване на задължение за плащане.
Към горното число можем да причислим и задълженията към Етажната собственост, в която живеете. Както Ви е известно таксите, които заплащате на Вашия домоуправител или касиер са месечни, тоест притежават периодичност.
ВАЖНО: Вноските за кредит за периодични и се заплащат в масовия случай месечно, НО те не се характеризират като периодични плащания, тъй като имат за предмет една обща главница, която погасявате на части. С други думи – главницата изолира периодичността на месечните вноски.
Две годишна давност погасителна давност:
Съществува и още по-кратка погасителна давност за задължения. Тя се прилага, когато се касае за вземания, чийто произход са глоби. Разбирайте – наказателни постановления, глоба за неправилно паркиране, фиш, електронен фиш и др.
От кога започва да тече давностният срок? От кой момент започваме да броим годините?
Погасителната давност започва да тече от моментът, в който е трябвало да се погаси задължението. Тоест – денят, следващ денят на падежа, определен в конкретното отношение, е моментът, когато започваме да броим годините.
Така например, ако приемем, че на първи януари 2025 г. следва да върнете бърз кредит – то давността ще започне да тече от 2ри януари 2025 г., а Вашето задължение да заплатите изтеглената лихва ще попадне в полето на погасителната давност едва на 2ри януари 2030 година.
Отброяването на давностния срок може да е обвързан и с настъпването на дадено условие. Например извършване на доставка или сбъдването на събитие.
При непозволеното увреждане давността започва да тече от деня на настъпването на събитието, с което е нанесен вредоносния резултат.
В застраховките – след момента, до който застрахователят има възможност да разгледа предявената пред него претенция.
При кредитите – ситуацията е още по-усложнена. Погасителният план е водещ за всяка една вноска поотделно.
С настъпването на падежа на всяка отделна вноска – започва да тече отделна погасителна давност за погасяване на задължението.
В случай че кредиторът обяви кредита обаче за предсрочно изискуем, то давността ще стартира за всички непадежирали вноски, а спрямо падежиралите – ще се разглежда вече настъпилата отделна давност.
Винаги, когато едно вземане е установено със съдебно решение, давността е 5 години от влизане в сила на решението, така постановява законът, т.е. няма значение каква е била изначалната давност на задължението – напр. вземане за наемната цена се погасява с 3-годишна давност, но ако наемателят не плаща и наемодателят предяви иск, като съдът осъди наемателя да плати, давностният срок за задължението на наемателя да плати неплатените наеми ще бъде 5 години, като началният срок ще бъде влизане в сила на съдебното решение.
И за да стане института на давността още по-заплетен – трябва да споменем, че погасителната давност може да се ПРЕКЪСВА и да се СПИРА.
Спиране на давностния срок за погасяване на задълженията. Спиране на давността.
Да, давността може бъде спряна и да не тече. Това означава, че дори да измине период по-голям от пет години, то Вашето вземане все още ще е дължимо и сте под угрозата да претърпите принудително изпълнение чрез ЧСИ.
Така например давност не тече:
- между деца и родители, докато последните упражняват родителски права;
- между намиращи се под настойничество или попечителство и техните настойници или попечители, докато трае настойничеството или попечителството;
- между съпрузи;
- за вземанията на лица, чието имущество по закон или по разпореждане на съда е под управление, срещу управителя, докато трае управлението;
- за вземанията за обезщетение на юридически лица срещу техните управители, докато последните са на служба;
- за вземанията на ненавършили пълнолетие и на поставени под запрещение лица за времето, през което нямат назначен законен представител или попечител, и 6 месеца след назначаването на такъв или след прекратяването на недееспособността;
- докато трае съдебният процес относно вземането.
Най-ярък пример за спиране на погасителната давност можем да открием в ЗАКОНA за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., и за преодоляване на последиците.
Съгласно него – давността спира своето действие за периода на извънредното положение, обявено от Народното събрание.
Все пак, давност по време на съдебен процес не тече, което означава, че ако Вашият кредитор заведе дело в последния ден на давностния период – то той ще успее да постигне целта си, независимо колко време ще трае делото.
Прекъсване на давността и ефектът от прекъсване на давностния срок.
Прекъсването на давността е събитие, което най-общо казано „нулира“ изтеклото време. След прекъсването давността за погасяване на задължението започва да тече отначало, като е необходимо първоначално заложения период да изтече отново.
Тоест, ако се ползвате от три годишна давност, то в случай че тя се прекъсне – следва да изтекат нови три години от събитието, което е прекъснало давността.
Именно така се получава фигурата на „вечни длъжник“. Кредиторите непрекъснато предприемат действия, които водят до прекъсване на давностните срокове и започването им отначало.
Все пак – следва да се отбележи, че съществува така наречената абсолютна давност. Нея можем да определим като краен срок, след който вземането се погасява, без значение от броя на прекъсванията.
Така например - абсолютна давност е налице при публичните задължения. Тя е определена като период от 10 години, след изтичането на които задълженията Ви към държавата се погасяват незабавно.
За щастие – абсолютната погасителна давност навлезе и в гражданския оборот през 2021 година.
С изменение на Закона за задълженията и договорите се въведе ново правило, което ще регламентира абсолютна давност и за вземания единствено срещу физически лица:
С изтичането на десетгодишна давност се погасяват парични вземания срещу физически лица, независимо от прекъсването и, освен когато задължението е отсрочено или разсрочено.
Давността по ал. 1 не се прилага за вземания:
- от търговската дейност на еднолични търговци или на физически лица - съдружници в дружество по чл. 357;
- за непозволено увреждане;
- за неоснователно обогатяване;
- за издръжка;
- за трудово възнаграждение;
- за обезщетения по Кодекса на труда;
- по повод приватизационна сделка;
- по повод имущество, реституирано по реда на нормативен акт.
Следва да се има предвид, че тази разпоредба е влезнала в сила на 02.06.2021 г., като Конституционният съд обяви, че за стари дългове ще се прилага занапред.
Пример: Ако имате задължение, за което има образувано изпълнително дело през 2015 г., то за това задължение абсолютната 10-годишна давност ще започне да тече от влизането в сила на закона – от 02.06.2021 г. Тоест ще можете да се позовете на погасителната давност едва едва през 02.06.2031 г. и то само в случай че сте физическо лице и вземането не произлиза от задължения, описани в точки от 1 до 8;
Как мога да се възползвам от изтеклата погасителна давност и да отпадне задължението ми?
Всъщност, най- голямата характеристика на давността е, че ТЯ НЕ СЕ ПРИЛАГА СЛУЖЕБНО. За да се възползвате от нея – трябва да се позовете на изтеклата погасителна давност и да заявите, че не желаете да пристъпвате към изпълнение на дълга. Само тогава ще погасите своето задължение въз основа на този институт.
Това е така, тъй като съдебната практика и правният обичай приемат, че погасеното въз основа на погасителна давност вземане се превръща в естествено право.
Ако носителят на това право /кредиторът или банката/, го предяви пред съд за защита , то ако длъжникът се позове на давността, съдебна защита на подобно право ще бъде отказана.
Обратното, ако длъжникът пропусне да се позове на давността с нарочно възражение, то исковата молба на кредитора ще бъде уважаване, а длъжникът ще бъде осъден. Това ще даде начало на нова петгодишна погасителна давност, която ще започне да тече от датата на влизане на съдебното решение.
Следа да се отбележи, че длъжникът има възможност да предяви своето възражение само до изтичане на срока му за отговор на исковата молба. По-късно релевирано твърдение в този смисъл ще се приеме от съда като преклудирано, респективно няма да се разглежда.
С други думи – трябва да се знае, че позоваването на давността с възражение е възможност, която е предоставена на длъжника и зависи единствено от неговата воля. Той може да избере да се позове на нея или да не го направи.
Именно това е смисълът на константната трайна позиция, че давността не се прилага служебно.
Ето защо – изключително важно е, когато намирате, че сте в хипотеза на изтекла погасителна давност и задължението Ви следва да се погаси – ангажирайте услугите на адвокат, който да построи стратегията на Вашите действия и да предприеме необходимите правни действия, за да защитите Вашите интереси и да не заплащате стари задължения.
Как отпадат задължения по давност?
Ако трябва да отговорим с една дума, то най-подходяща е „зависи“.
Задълженията по давност отпадат поради изтекла погасителна давност могат да отпаднат чрез използването на различни правни способи, които зависят от ситуацията, в която старите дългове Ви се претендират.
Така например – ако взискателят е образувал изпълнително дело въз основа на стар изпълнителен лист, като преди това не е изтървал изпълнителни действия и не е правил постъпки за прекъсване на давността, то вие ще трябва да заведете отрицателен установителен иск пред компетентния съд, който да разгледа новосъздалата се ситуация.
В този случай – взискателят ще прехвърли инициатива върху Вас, като ще се надява вместо дело да получи парично изпълнение. Това е, за съжаление, е масовата психология на кредиторите, която е породена от още по-масовото бездействие на длъжниците и липса на правна култура и ангажиране на своевременна защита по делата.
В друга ситуация – ако кредиторът е инициирал тепърва гражданско дело срещу Вас, с което иска да бъде осъдени да заплатите стар дълг, то Вашата защита ще трябва да се разгърне в процеса срещу Вас.
Както споменахме по-горе- ответникът има право на отговор, с който отговор той ще трябва да релевира всички свои правопогасяващи и правопрекратяващи възражения, в това число и възражението за изтекла погасителна давност.
Ако пропуснете да направите това – то непременно ще бъде осъдени, ще направите огромна услуга на Вашия кредитор и ще започне да тече нова петгодишна обща погасителна давност.
Разбира се, във всички случаи следва да се преценят всички конкретни факти и обстоятелства относно началния момент на давностния срок, възможните спирания или прекъсвания на давността.
Горещо Ви съветваме, в случай че се припознавате в настоящите примери – да се обърнете незабавно към добър адвокат, който да Ви съдейства в конкретика, като прецени индивидуалния случай и особености.
Колкото и елементарен да Ви се струва института на давността, толкова и сложен и съществен е той за българското право, като в него се преплитат огромни количества лобизъм, тактика и юридически трикове, които кредиторите използват, възползвайки се от по-слабо икономическия длъжник.
Напременното ангажиране на защитна линия и направата на точни възражения в правилния момент гарантират спестяване на време, пари и възможни грешки, които да доведат до отпадане на давността.
Спечелено дело поради изтекла погасителна давност!
Практиката ни буквално е обсипана от случаи, касаещи погасителна давност и стари задължения.
Както е добре известно, кантората ни е специализирана в подобни отношения, като разполага с огромно количество опит срещу кредитни институции, банки, монополни дружества /Топлофикация, Софийска вода и др/, както и срещу действия на ЧСИ-та на територията на цялата страна.
Всичко това ни прави надеждни партньори за справяне с подобни казуси и измъкване от неудобна ситуация, в която Ви поставя Вашия кредитор.
През 2024 г. успяхме да постигнем успех по десетки случаи, свързани с давността, включително срещу кредитори, специализирани в събирането на вземания като ЕОС МАТРИКС, Агенция за събиране на вземания, ОТП Факторинг и др.
Тактиката винаги е различна и зависи от предприетите действия на взискателя, кредитора или ищеца. Единственото, което ги обединява е резултата:
Запазете своя час за консултация още сега, за да проверите какви са възможностите Ви за действие.