В практиката ни често се обръщат към нас във връзка с оспорване на вземане по заповед за изпълнение, издадена по реда на чл. 417 от ГПК. За да се избере най-правилният правен инструмент, с който да се защитите, е необходимо да представите на адвоката си всички документи или да възложите същият да извърши справка, както в съда, така и при съдебния изпълнител.
Какви са начините да оспорите заповед за изпълнение по чл. 417 от ГПК?
На първо място, заповед за изпълнение може да се оспори от длъжника, като същият подаде възражение в едномесечен срок от връчване на заповедта. Възражението следва да се депозира в законоустановения срок за това, като за целта е препоръчително да се използва утвърден образец. Налице е практика на съдилищата, според която ако възражението не е подадено по образец, а примерно като молба, но е с ясно съдържание, че е налице оспорване на заповедта частично или изцяло, то волеизявлението на длъжника следва да се счита като възражение срещу заповедта.
На следващо място, заповедта може да бъде оспорена в рамките на вече предявен установителен иск чрез подаване на отговор на исковата молба.
Третият начин, който ще разгледаме по-подробно в настоящото изложение, е чрез предявяване на отрицателен установителен иск. В този случай, ако е предявен отрицателен установителен иск след влизането в сила на заповедта, длъжникът трябва да основе иска на факти, които са настъпили след приключилото съдебно дирене пред последната инстанция, разгледала спора по същество.
Това се прилага, когато вземането е установено с влязло в сила решение. От друга страна, когато заповедта е влязла в сила поради неподаденото в срок или оттеглено възражение, в исковата молба длъжникът може да се позове на факти, настъпили след изтичане срока на възражението.
Кога влиза в сила заповедта за незабавно изпълнение?
Заповедта за изпълнение влиза в законна сила, когато вземането е установено категорично.
За целта следва да е налице съдебно решение, което е влязло в сила, което означава да не е обжалвано или да се е изчерпал инстанционния контрол или длъжникът да не е възразил в срок относно заповедта при наличие на редовното му уведомяване за заповедта. Съгласно ВКС: „С отрицателния установителен иск длъжникът оспорва вземането и когато искът е предявен до изтичане на срока за възражение по чл. 414, ал. 2 ГПК, заповедта за изпълнение не влиза в сила.“
Ако заповедта за незабавно изпълнение не е влязла в сила, тя все пак е изпълнително основание.
Каква е давността на влязла в сила заповед за изпълнение?
Когато заповедта влезе в сила, започва да тече нова давност, която е пет години.
Обръщаме внимание, че няма значение за какво вземане е издадена заповедта, тоест еднократно или периодично. Вземания, които по правило се категоризират като периодични и за тях е приложима по-кратката погасителна давност от три години, но са обективирани в заповед за изпълнение, отново се погасяват с петгодишен срок от издаване на заповедта.
Кога заповедта за незабавно изпълнение не прекъсва давността?
Възможно е кредитор да подаде заявление до съда за издаване на заповед за незабавно изпълнение по чл. 417 от ГПК и въпреки надлежното й издаване кредиторът да не предприеме последващи действия по придвижване изпълнението.
След издаване на заповедта за изпълнение кредиторът следва да се сдобие с изпълнителен лист и да образува дело при съдебен изпълнител, който от своя страна връчва пкана за доброволно изпълнение и процесната заповед на длъжника.
Ако въпреки издаването на заповедта, кредиторът бездейства, тоест не придвижва процедурата по принудително изпълнение в логичния й ход, като по този начин не довежда до край фактическия състав на заповедното производство, в рамките на което се издава заповедта, то тогава ВКС приема, че се касае за бездействие на кредитора по смисъла на т.10 от ТР № 2 от 26.06.2015 г.
Следователно простото сезиране на съда с искане за издаване на заповед за незабавно изпълнение не е достатъчно, за да се приеме, че е налице прекъсване на давността. В практиката се приема, че следва да е налице действително незабавно изпълнение, което означава самият кредитор да инициира действия в разумен срок.
Винаги препоръчваме преди да вземете решение дали да предявите отрицателен установителен иск за недължимост на вземането поради изтекла давност да се консултирате с адвокат.
Как да предявим отрицателен установителен иск при давност по кредит?
Особеност на отрицателните установителни искове е, че в рамките на производството следва да се докаже наличие на правен интерес от предявяване на съответния иск.
Ищец в производството е длъжникът.
Искът се предявява пред компетентния съд срещу настоящия кредитор на вземането. Тоест, ако е налице прехвърляне на вземането примерно на колекторска фирма чрез договор за цесия искът следва да се предяви срещу новия кредитор.
С решението си съдът ще присъди разноски на длъжника, ако уважи исковата молба.
Спира ли изпълнението предявяване на отрицателния устновителен иск?
Съгласно ВКС простото позоваване на давността като метод на защита няма да спре изпълнението по чл. 420 от ГПК.
Това не означава, че изпълнението не може да бъде в отделно производство. За целта следва да се оспори вземането по издадената заповед за незабавно изпълнение чрез предяваване на отрицателен установителен иск.
Практиката на съдлищата е при обоснована и добре аргументирана позиция изпълнителното производство да бъде спряно чрез издаване на обезпечителна заповед, която се представя пред съответния ЧСИ.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
Заповед за незабавно изпълнение на парично задължение по чл. 417 от ГПК може да прекъсне давността, ако кредиторът придвижи същата в разумен срок, като не бездейства с оглед така издадения акт. При бездействие на кредитора, въпреки издадена заповед за незабавно изпълнение по реда на чл. 417 от ГПК, съдебната практика приема, че давността не се прекъсва от иницииране на заповедното производство.
За да се прецени, налице ли е прекъсване на давността, препоръчваме да се консултирате с адвокат, специализиран в оспорването на заповеди за незабавно изпълнение, както и адвокат, специализиран срещу ЧСИ. Целта е да се предяви иск, когато действително са налице основания за това, за да се предотврати загуба на разноски в производството.
При нужда от съдействие по казус, свързан с оспорване заповед за незабавно изпълнение, може да се обърнете към адвокатска кантора "Караколеви и партньори".