Най-честата причина да се обърнат към нас клиентите в трудовоправната сфера е по повод защита от незаконно уволнение и завеждане на дело за незаконно уволнение. 

Статията цели да разгледаме в кои случаи уволенението е незаконно, както и какъв е редът за осъществяване на тази защита посредством завеждане на дело. 

За да се ангажира защита по незаконно уволнение трябва самото уволнение да бъде налице, тоест да се прекрати трудовото правоотношение. 

Важно е да отбележим, че работникът или служителят може да се ползва от тази защита не само при едностранно прекратяване на правоотношението, в който смисъл разбират повечето хора уволнението. Защита от уволнение може да се претендира и ако трудовото правоотношение е прекратено на някое от общите основания за това. Такъв ще бъде случая, ако трудовият ви договор е прекратен по взаимно съгласие или когато е прекратено без съгласие на работника или служителя. 

Кое уволнение е незаконно? 

В трудовото законодателство са установени предимно повелителни правила, които целят защита на служителя, който често е по-уязвимата страна поради характера на самото трудовото правоотношение. 

Ето защо, незаконно е всяко уволнение, което е извършено в противоречие с тези установени правила в закона, тоест не съответства на закона. 

Кои са основанията за незаконно уволнение? 

  1. Ако работодателят не спази предизвестието, което е предвидено в закона или в трудовия договор, тогава уволнението е незаконно. Възможно е срокът на предизвестието да не се спази, но задължително следва да се изплатят предвидените в закона обезщетения. 
  2. При несъответствие с основания за прекратяване уволнението ще бъде незаконно също. Такъв ще бъде случая, ако прекратяването на правоотношението е извършено поради болест, по целесъобразност и невписано в закона основание. Незаконно ще е уволнението, ако липсва обективиране волеизявление, където е необходимо. Примерно, ако е прекратен договора по взаимно съгласие, а е налице опорочаване волята на някоя от страните – тоест деййствително посоченото в споразумението не съответства. 
  3. Незаконно ще уволнението, ако формално оформената документация не съответства на обективната истина. Примерно, ако в заповедта се посочи уволнение поради съкращаване на щата, но същевременно такова съкращаване не е направено в действителност. В този случай позоваването на основанието не съответства на реално осъщественото. 
  4. Уволнението е незаконно и ако е налице нарушаване процедурата по уволнение. Такъв е случаят когато примерно се уволни защитено от закона лице без разрешение на инспекция по труда, когато същото следва да бъде налице. 

Оспорване на незаконно уволнение пред работодателя 

Съгласно чл. 344 от Кодекса на труда работникът или служителят има право да оспорва законността на уволнението пред работодателя или пред съда. 

  • На първо място ще разгледаме оспорване незаконното уволнение пред работодателя. 

Съгласно чл. 344, ал. 2 от Кодекса на труда работодателят може и по свой почин да отмени заповедта за уволнение до предявяването на иск от работника или служителя пред съда. 

След предявяването на иска и до влизането в сила на съдебното решение той може да отмени заповедта за уволнение с писменото съгласие на работника или служителя.

Отмяна на уволнението, когато същото е незаконно, може да бъде направено по искане на работника или служителя. 

Възможно е работодателят да отмени сам заповедта си за уволнение, без да е сезиран за това изрично, тоест тази отмяна да се осъществи служебно. 

Предвид възможността работодателят едностранно да отмени незаконното уволнение е препоръчително да обсъдите с Вашия адвокат по трудово право възможността да сезира аргументирано работодателя с искане. Ако искането е достатъчно добре мотивирано, работодателят може да склони отмяна незаконното уволнение и да не се стигне до предявяване на иск по съдебен ред. Този вид оспорване не е предпочитан от повечето служители, които считат, че работодателят им не би ревизирал сам заповедта си и намират процедурата за безсмислена. Практиката ни показва, че понякога това дава резултат. Тъй като в кантората ни целим с минимални правни действия да се постига максимален резултат за клиентите, след събеседване с Вас, ви препоръчваме по кой път е най-рационално да поемем. 

Дело за незаконно уволнение 

Независимо дали сте оспорили уволнението пред работодателя или не, имате право да атакувате уволнението с предявяване на няколко иска, които могат да се съединят в едно производство в зависимост от резултата, който целите: 

дело за отмяна на незаконно уволнение:  

Иск за оспорване на уволнението се предявява пред районния съд.

Ищец в производството е работникът или служителят, който желае да оспори незаконното уволнение. Делото може да се инициира и от наследниците на работника, като в случая следва да докажат, че същите имат интерес от водене на производството. Такъв ще е случаят, ако вследствие от незаконосъобразното уволнение може да се претендира обезщетение. 

Ответник е работодателят. Възможно е ответник да е и по-горестоящ орган, когато уволнението е извършено от него. В този случай работодателят също се призовава в производството, но не като ответник, а като подпомагаща страна. 

С иска се цели да се признае уволнението за незаконно, както и същото да бъде отменено. 

Особеност е, че тежестта на доказване по този иск се носи от работодателя. Тъй като той изготвя заповедта за уволнение, работодателят следва да докаже наличието на предпоставките за упражняването му и спазване на процедурата. 

В производството са допустими всички доказателствени средства: писмени доказателства, свидетелски показания, експертизи и други. 

При успешно провеждане на производството с решението си съдът признава уволнението за незаконно и отменя същото, като присъжда адвокатското възнаграждение на работника. 

При уважаване на иска с влизането в сила на решението за отмяна на незаконно уволнение води до следните последици: 

  • Прекратяването на правоотношението се заличава, тоест все едно не е било прекратено правооотношението. 
  • Периодът от уволнението до влизане в сила на решението за отмяна се зачита както за трудов, така и за осигурителен стаж. 
  • Отмяната на уволнението се вписва в трудовата книжка. 

ВАЖНО: Често работодателят отказва да извърши това вписване поради влошаване взаимоотношенията с работника. В тези случаи служителят може да се обърне към инспекция по труда, за да се извърши вписването. 

  • Трудовото правоотношение се прекратява окончателно. 

Ако съдът установи, че уволнението е законно, искът се отхвърля и служителят се осъжда да заплати разноски в производството. 

дело за възстановяване на работа след незаконно уволнение 

Делото за възстановяване на работа се образува заедно с иска по т. 2.1., тъй като работникът или служителят няма как да бъде възстановен на работа, ако преди това съдът не установи, че уволнението е незаконно. 

Особеност в това производство се предвижда при изпълнение на самото решение, като е уреден специален ред за възстановяване на работа: 

Съгласно чл. 345 от КТ при възстановяване на работника или служителя на предишната му работа от работодателя или от съда той може да я заеме, ако в двуседмичен срок от получаване на съобщението за възстановяване се яви на работа, освен когато този срок не бъде спазен по уважителни причини.

Ако работникът или служителят не се яви в двуседмичния срок на работа, трудовото правоотношение се прекратява. 

Ако работникът се яви на работа, но не бъде допуснат от работодателя, той има право на обезщетение. Освен това, законодателството предвижда ангажиране на дисциплинарна, наказателна и административнонаказателна отговорност, която се носи от работодателя при неизпълнение на решението за възстановяване на работа. 

дело за обезщетение вследствие от незаконно уволнение  

Делото за обезщетение се образува заедно с иска по т. 2.1., тъй като за присъждане на обезщетение съдът следва да установи, че уволнението е незаконно. 

Особеност е, че този иск може да се предяви и от наследниците, които имат правен интерес от осъждане работодателя за имуществени вреди. 

Целта на иска е работникът или служителят да бъде компенсиран за претърпени имуществени вреди вследствие незаконното му уволнение. 

Предпоставка за уважаване на иска е установяване незаконосъобразността на уволнението, вследствие от което работникът търпи вреда. 

Тежестта за доказване на вредата е върху работника или служителя. 

Размерът на обезщетението е в размер на брутното възнаграждение за периода за който лицето остава без работа, като при безсрочен договор се дължи до 6 месеца обезщетение, а при срочен – за периода на договора. Освен това, ако работникът започне работа с по-ниско възнаграждение, същия има право на обезщетение за разликата между двете възнаграждения. 

Ако съдът уважи иска, работодателят се осъжда да заплати доказаното в рамките на производството обезщетение. 

дело за поправка основанието при незаконно уволнение 

С това дело не се оспорва незаконосъобразността на уволнението, а несъответствие между вписаното в документите и фактическото основание, на което е прекратен трудовия договор. Такъв ще е случая ако примерно неправилно е вписано дисциплинарно уволнение, а действителната причина е съкращаване на щата и др. 

Основанието за прекратяване на правоотношението може да рефлектира, както при кандидатстване при нов работодател, така и при определяне обезщетение при безработица, затова работника има правен интерес от предявяване на иска. 

Тежеста за доказване е на работодателя, който следва да установи, че обективираното в изготвената от него документация съответства на фактите. 

Ако искът бъде уважен, работодателят е длъжен да впише промяна в документите на работника. При отказ да го направи работникът има право да сезира инспекция по труда, която да изпълни решението на съда. 

Ако искът бъде отхвърлен, се потвърждава изрично законосъобразността на уволнението. 

ЗАКЛЮЧЕНИЕ 

Основни насоки, които препоръчваме при възникване на трудовоправен казус. 

На първо място, консултирайте се своевременно. Още при връчване на заповедта за уволнение се консултирай с адвокат в сферата на трудово право. https://kk-law.eu/kristina-karakoleva  Сроковете за предявяване на искове за оспорване на уволнението са кратки и за подготовка на добрата защита е необходимо да се действа в разумни срокове. 

На второ място, обсъдете с Вашия адвокат какви са вариантите за атакуване на уволнението и какви позитиви може да извлечете за себе си. Опитният адвокат знае кои искове имат практическо значение и кои решения на съда са изпълняеми и дават най-сигурен резултат, съобразява времето до постановяване на решение и разноските, които следва да предвидите. Тогава можете информирано да определите крайните цели, към които се стремите. 

Последно, вземете информирано решение съвместно с адвоката ви и уведомявайте при промяна на обстоятелствата /примерно при започване на нова работа/, за да си гарантирате успешно провеждане на производството. 

При нужда от съдействие във връзка с предявяване на дело за незаконно уволнение, може да се обърнете към адвокатско дружество „Караколеви и партньори“.