Настоящата статия цели да ви запознае с встъпването в дълг - страни, особености, действие, какви са правата и задълженията и др. въпроси, извлечени от закона и съдебната практика.
Какво представлява встъпването в дълг?
Встъпването в дълг е договор, в който едно трето лице (нов длъжник) поема солидарно задължението на друго лице - длъжник (стар длъжник). Това не означава, че кредиторът губи своя стар длъжник, напротив – пред него вече отговарят и двамата като солидарни длъжници – чл. 101 от Закона за задълженията и договорите.
Тук е важно да отбележим, че съгласието на кредитора не е необходимо. В тази връзка, встъпилият в дълга (новият длъжник) има право едностранно да отменя или изменя сключеното съглашение. Ако кредиторът е одобрил съглашението за встъпване, то не може да бъде отменено или изменено без негово съгласие.
Каква е целта на встъпването в дълг?
Целта на встъпването в дълг е погасяване на съществуващо задължение на длъжника. С оглед на това и предвид встъпването в дълга, кредиторът има право да търси изпълнение на задължението и от стария, и от новия длъжник.
Какви са отношенията между стария и новия длъжник при встъпването в дълг?
Както старият, така и новият длъжник отговорят пред кредитора за погасяване на задължението. Ако единият от двамата изпълни задължението, то и другият се освобождава от него.
Важно е да се отбележи, че платеното на кредитора трябва да се поеме поравно от длъжниците, като платилият в повече има право на иск срещу другия за разликата от платеното, ако не е уговорено друго съгласно чл. 127, ал. 2 от Закона за задълженията и договорите.
Какви видове встъпване в дълг са уредени?
Договорът за встъпване в дълг може да бъде както между новия длъжник и кредитора, така и между новия длъжник и стария длъжник. И в двата случая старият и новият длъжник отговарят солидарно към кредитора съгласно чл. 101 от Закона за задълженията и договорите. Встъпването в дълг има сила само при действително задължение, иначе договорът се явява с невъзможен предмет и е без основание.
Встъпването в дълг между новия длъжник и кредитора е неформален договор със свободно съдържание, който е в полза на стария длъжник, поради което не се изисква неговото съгласие. Затова при тези страни по договора, новият длъжник може да отменя и изменя договора едностранно. В случай че е получил нещо от стария длъжник за встъпването си, той не може да се оттегли от съглашението, без да го върне. Отликата с поръчителството е, че при встъпването в дълг задължението е самостоятелно, а не акцесорно.
Встъпването в дълг между новия длъжник и стария длъжник също е неформален договор със свободно съдържание.
И в двата случая е препоръчително да имате доказателства за сключването на съглашението, както и за установяването на неговия характер. Доколкото формата и съдържанието на договора, може да ги изберете свободно, тъй като в закона няма конкретни изисквания.
Каква е разликата със заместването в дълг?
Заместването в дълг се различава от встъпването по това, че длъжникът се освобождава от задължението. Затова то може да се осъществи само с изричното съгласие на кредитора, което прави невъзможно едностранното отстъпване на новия длъжник от задължението.
Ако и вие имате нужда от съдействие по подобен казус, може да се обърнете към адвокатско дружество “Караколеви и партньори” за съдействие.