Съгласно чл. 353 от ГПК съдът може да извърши делбата, като разпредели наследствените имоти между съделителите, без да тегли жребий, когато съставянето на дялове и тегленето на жребий се оказва невъзможно или много неудобно.

С тълкувателно решение № 2 /2022 г. от 11.04.2022 г. ВКС дава отговор на въпроса дали е необходимо, за да се извърши делбата по реда на чл.353 от ГПК допуснатите до делба имоти да са еднакви по вид и предназначение (еднородни) или същите може да са разнородни.

Според ВКС „Няма изискване в закона – ЗН и ГПК, дяловете да се формират от еднородни имоти. Необходимо е обособените реални дялове да бъдат съобразени с обема права на съделителите, за да се избегне парично уравнение дяловете на съделителите на значителна стойност.

В изложението нa тълкувателното решение се споделя, че: „Добавянето обаче на още една предпоставка за прилагане на този способ – еднородност на имотите, противоречи на чл. 353 от ГПК и води до съществено ограничаване приложението на този способ за извършване на делбата и невъзможност съдът да прояви гъвкавост, като съобрази и критериите за удобно разпределение – реално ползване, извършени подобрения в имота, т.е. спецификата на всеки конкретен случай, за да се постигне справедливо ликвидиране на съсобствеността, каквато е целта на разпоредбата“.

Освен това се допълва, че: „Понятието „различни по вид“ (разнородни) имоти е относително, защото имотите могат да променят предназначението си както по инициатива на собствениците, така и по инициатива на администрацията при приемане на нов подробен устройствен план (ПУП), а това се отразява пряко върху експлоатационните им качества и стойността им.“

С оглед изложеното, ВКС приема, че за да се извърши делбата, по реда на чл. 353 от ГПК, не е необходимо допуснатите до делба имоти да са еднакви по вид и предназначение (еднородни).