Съгласно чл. 21, ал. 1 от действащия СК построената по време на брака сграда върху земя, собственост на единия съпруг, представлява съпружеска имуществена общност и принадлежи общо на двамата съпрузи.

В изложението на тълкувателното решение се споделя, че: „Според разпоредбата на чл. 21, ал. 1 СК вещните права, придобити по време на брака в резултат на съвместен принос, принадлежат общо на двамата съпрузи, независимо от това на чие име са придобити.

Освен това се допълва, че: Липсата на акт за надлежно учредяване право на строеж в полза на съпруга-съсобственик, води до придобиване на идеална част от сградата от третото лице-съсобственик, съответна на частта му от поземления имот.“

Също така ВКС посочва, че при извършен строеж от съпрузи, спрямо които се прилага режимът на СИО, в съсобствен между единия от тях и трето лице поземлен имот, без учредено право на строеж, и когато другият съпруг е участвал пряко или косвено в строителството, са налице всички предпоставки за включване на построеното в съпружеската имуществена общност.

В тълкувателното решение на ВКС се казва, че само когато в отношенията между съпрузите се прилага режимът на разделност, частта от построеното, съответстваща на правата на съпруга върху земята, ще е негова лична собственост.

С оглед изложеното, ВКС приема, че при извършен строеж от съпрузи по време на брака им, без учредено право на строеж, в поземлен имот, съсобствен между единия съпруг и трето лице, частта от построеното, съответстваща на правата на съпруга от съсобствеността върху терена, се придобива в режим на съпружеска имуществена общност (СИО), ако в имуществените отношения между съпрузите е приложим режимът на общност съгласно чл. 18, ал. 1, т. 1 от Семейния кодекс.