С настоящото тълкувателно решение № 1/2020г. от 27.04.2022г. ВКС дава отговор на въпроса кога съдът се произнася служебно за нищожността на правните сделки.

В изложението на тълкувателното решение върховните съдии споделят, че при сключване на договор договорната автономия не е абсолютна, тя е ограничена от чл.9 ЗЗД, според който страните могат свободно да определят съдържанието на договора, доколкото той не противоречи на повелителни норми на закона и на добрите нрави. Когато тази забрана не е спазена, при оценката на правното действие на договора, съдът трябва да се ръководи от принципа на законността и да приложи закона точно“.

 Освен това се допълва, че: „след като страните по сделката имат задължение да спазват правопорядъка и да не договарят в противоречие с императивните правни норми, когато ги нарушат, следва да понесат последиците на нищожността, която при отнесен до съда спор, ще бъде констатирана служебно. Обратното тълкуване е неприемливо, защото нарушава баланса между основните принципи на гражданския процес като абсолютизира диспозитивното начало за сметка на законността и служебното начало, задължаващи съда да следи за спазването на императивните правни норми, които са основа на обществения ред.

 В тълкувателното решение върховните съдии заявяват, че съдът е длъжен да се произнесе служебно по нищожността, когато установи пороци, произтичащи пряко от съдържанието и формата на сделката, както и от общоизвестни или служебно известни на съда факти. Същевременно съдът е ограничен от диспозитивното начало в гражданския процес и няма правомощия по своя инициатива да изследва служебно всички възможни основания за нищожност, да събира служебно доказателства или да дава указания страните да сочат доказателства. Когато без да е направено възражение за нищожност от страните, по делото са събрани доказателства, от които тя може да се установи,  по силата на чл.235  ал.2 ГПК, съдът е длъжен да ги обсъди и даде правна квалификация на установените от тях факти“

 С оглед изложеното, ВКС приема, че съдът е длъжен да се произнесе служебно за  нищожността на правни сделки или на отделни клаузи от тях, които са от значение за решаване на правния спор, без да е направено възражение от заинтересованата страна, само ако нищожността произтича пряко от сделката или от събраните по делото доказателства.