Кантората ни получава стотици запитвания на месец с въпроса „Как може да отпадне старо задължение по давност“.

Отговорът на този въпрос не винаги е толкова еднозначен, колкото изглежда.

Отпадането на стари задължения по давност е възможно при наличие на много различни фактори, а главно зависи от поведението на кредитора/взискателя и интензивността, с който той търси вземането си.

Настоящата статия ще се постарае да обхване най-масово засегнатите казус.

В случай че срещу Вас е образувано старо изпълнително дело или имате стар кредит, вследствие на което често получавате обаждане от колекторски фирми, то следващите редове ще са Ви от полза.

Важно е да се отбележи, че старо задължение е това, което е с давност повече от пет години, като в редки случаи е възможно да бъде квалифицирано като такова, ако са изминали поне три години.

При какви предпостави може да отпадне старо задължение по давност?

Както споменахме по-горе старо задължение е такова, което съществува повече от пет години. Това е така, тъй като общата погасителна давност е в размер на точно пет календарни години.

Горното обаче не означава, че след като Вашето задължение е било висящо в продължение на пет календарни години, то непременно ще отпадне по давност.

За да се случи това, трябва да са налице редица фактори. Преди да ги разгледаме обаче нека да видим какво представлява давността.

Давността, в теорията, се характеризира като период от време, след изтичане на който се пораждат определени правни последици.

В случая на погасителната давност – след изтичане на определен времеви прозорец се погасяват правата на Вашия кредитор да потърси принудително изпълнение спрямо задължението, което има срещу Вас.

Това означава, че кредиторът Ви е погасил своето правомощия да търси държавната принуда, която да осребри по принудителен ред задължението Ви, респективно да му бъде платено от Ваша страна чрез налагане на запори или други принудителни и обезпечителни мерки.

Институтът на давността е уреден в чл. 110 от ЗЗД и гласи:

С изтичане на петгодишна давност се погасяват всички вземания, за които законът не предвижда друг срок.

От ключово значение е от кой момент започват да текат тези пет години.

По принцип, започването на давностния срок зависи от възникването на задължението или от момента, в който кредиторът е могъл да предприеме действия за изпълнение. Законовата презумпция е, че давността започва да тече от деня, в който вземането е станало изискуемо.

Ако е уговорено, че вземането става изискуемо след покана, давността започва да тече от деня, в който задължението е възникнало.

При договорите за кредит – давността започва да тече за всяка падежна вноска поотделно, а в случай че кредитът е обявен за предсрочно изискуем- то давността тече от датата на обявяването му за просрочен.

Уловката е, че давността се прекъсва!

Прекъсването на давността настъпва, когато взискателят или кредиторът предприеме действия по събиране на своето вземане. Така например – давността се прекъсва, в момента в който кредиторът заведе дело срещу Вас за снабдяване с изпълнителен лист или образува изпълнително дело при ЧСИ/ДСИ.

Давността на старите задължения се прекъсва и когато задължението се признае, както и когато се започне погасяване на същото. В момента, в който започнете обслужването на вашия стар кредит – то вие рестартирате давността.

Прекъсването на давността означава, че петгодишният давностен срок, необходим за погасяване на старото ви задължение, се рестартира, тоест започва отначало.

Прекъсването води до възстановяване на срока. Тоест от събитието, което е прекъснало давността, ще започне изцяло нов давностен срок.

Давността може и да се спира!

Спирането на давността означава, че давност изобщо не тече. По време на спирането на давността вземането се счита „вечно“. Най-ярък пример за спиране на давността при стари задължение е споразумението. По време на действието на споразумението – давност изобщо не тече.

Давност не тече още:
а) между деца и родители, докато последните упражняват родителски права;
б) между намиращи се под настойничество или попечителство и техните настойници или попечители, докато трае настойничеството или попечителството;
в) между съпрузи;
г) за вземанията на лица, чието имущество по закон или по разпореждане на съда е под управление, срещу управителя, докато трае управлението;
д) за вземанията за обезщетение на юридически лица срещу техните управители, докато последните са на служба;
е) за вземанията на ненавършили пълнолетие и на поставени под запрещение лица за времето, през което нямат назначен законен представител или попечител, и 6 месеца след назначаването на такъв или след прекратяването на недееспособността;
ж) докато трае съдебният процес относно вземането.

С оглед всичко изложено – можем да заключим, че за да се погаси старо задължение по давност- трябва да са налице няколко обстоятелства, които да действат в съвкупност и пълнота, а именно:

  • Да е налице старо задължение, чиято давност да е започнала.
  • Да е изминал период от минимум три или пет години.
  • Давността да не е прекъсвана или да са изминали повече от пет години от последното прекъсване.
  • Давността да не е била спряна в периода от изминаване на петте години
  • Не са правени изявление за признание на задължението.
  • Не са извършвани плащания по задължението.

Как може да отпадне старо задължение по давност?

За да отпадне старото задължение по давност – трябва да сте сигурни, че предпоставките за това са настъпили и са налице.

Винаги съветваме нашите клиенти да се направи обстойна справка по хронологията на задължението.

Подробно трябва да се изследва кога е възникнал дълга, какви действия са предприемани от кредитора, кога, къде и как е образувано гражданско дело срещу Вас, колко време е продължил процеса.

Образувано ли е и кога изпълнително дело при ЧСИ, както и какви принудителни действия са извършвани срещу Вас.

В случай че сте на етап изпълнително дело – задължително трябва да се направи проверка на изпълнителното дело. Желателно е това да бъде извършено от адвокат, който е добър срещу ЧСИ-тата.

Едва след проверката ще сте сигурни дали може да отпадне старото задължение по давност, както и ще знаете каква стратегия следва да предприемете.

Най-разпространените възможности са две:

Отпадане на старо задължение по давност чрез възражение.

Това е най- лесната бързата, евтина и рационална стратегия. Към нея може да прибегнете, ако се установи, че задължението е погасено по давност и не е възможно кредиторът да „изманипулира“ фактите и обстоятелствата, които сте установили.

В тази хипотеза следва да подготвите възражение за изтекла давност и да го адресирате официално до Вашия кредитор.

Под официално адресиране следва да се има предвид писмена форма на изявлението Ви, както и удостоверяване, че същото е стигнало до Вашия кредитор.

Важно е да знаете до кого следва да отправите възражението си за изтекла давност. Често задълженията се прекупуват и препродават и взискателите/кредиторите постоянно се сменят.

Съветваме Ви за връчването да ползвате услугите на нотариус или на Частен съдебен изпълнител, който да оформи надлежно изпращането и връчването на възражението Ви за давност.

Отпадане на старо задължение чрез завеждане на дело.

Към тази стъпка следва да прибегнете, ако сте оправили възражение за изтекла погасителна давност до Вашия кредитор и той не се съобразява с изявлението Ви, респективно продължава да иска от ЧСИ-то да Ви налага запори върху трудовото възнаграждение или банковите сметки.

В тази ситуация следва да се обърнете към съда, като заведете отрицателен установителен иск, с който съдебно да се признае, че е настъпила погасителната давност за вашето старо задължение и същото следва да бъде погасено.

Кантората ни води такива дела на ежеседмична база, като най-често към тях се прибягва, когато срещу Вас стои дружество за събиране на вземания, така наречените колекторски фирми.

Политиката на тези дружества е да опитват до последно да съберат каквото е възможно, като често използват заплахи, че ще посетят адреса Ви за опис на движими вещи или директно Вашето работно място за разговор с работодател и др.

В случай че сте в подобна хипотеза Вашият единствен избор е да се обърнете към съда и да осъдите кредитното дружество, което Ви притеснява било то по телефона или чрез изпращане на постоянни писма до адреса Ви, лепене на бележки и други.

Как протича дело за погасяване на старо задължение по давност?

Както споменахме по-горе – такова дело трябва да заведете само ако сте установили, че действително е налице изтекла погасителна давност!

Подобни дела се водят от съдебните състави на Република България, завеждащи граждански отделения, като компетентен може да бъде районен или окръжен съд, според зависи от размера на задължението, което е погасено по давност.

Производството се образува Ваша инциатива, а съдът възлага на Вас голяма част от така наречената доказателствена тежест.

Характерно е, че тук следва да се докаже и правния интерес, който имате и който Ви подбужда да образувате такъв тип дело.

Често по тези дела се приобщават предходните такива, а понякога дори и самото дело, образувано при Частния съдебен изпълнител.

Възможно е да се допуснат специални счетоводни експертизи, но те са характерни за по-сложните казуси, характерни за големите кредити от различен тип, като револвиращ кредит или друг тип финансов инструмент.

Масово тези дела се водят на територията на град София, а производството трае около година.

В края на делото и при положителен развой – ще се сдобиете със съдебно решение, което ще установи, че не дължите претендираните от кредитора Ви суми. Това съдебно решение може да ползвате занапред пред други кредитни инсититуции или пред БНБ за заличаване на лошото Ви ЦКР и кредитната Ви история.

В случай че имате необходимост от съдействие за отпадане на стари задължения по давност – може да се свържете с адвокатската ни кантора. Ако решите да ни възложите случая – ще Ви съпроводим във всички необходими стъпки, които трябва да се предприемат за отпадане на стария Ви дълг.