Лошата инфраструктура в България и иконимическата слабост на общините да поддържат зелените паркове на тяхната територия са изключителна предпоставка за възникване на нелепи инциденти, които водят до големи финансови загуби за потърпевшите.

Често при поява на по-силни бури или вятър – кантората ни се затрупва от запитвания какви действия следва да се предприемат, за да се получи обезщетение от паднало дърво или клон върху автомобил, паркиран под него.

Тези случаи са доста характерни за преходните сезони и за силните летни бури, когато скоростта на вятъра надминава 15м/сек. Много често се случва клон от дърво да падне върху кола, вследствие на обилен и мокър снеговалеж.

В случай че сте станали жертва на подобна злополука трябва да знаете, че имате право на обезщетение и че всички вреди, причинени от падналото дърво или клон върху Вашия автомобил, подлежат на възстановяване.

Долните редове са посветени именно на тези инциденти и целят да помогнат потърпевшите да потърсят своето справедливо обезщетение от отговорните лица.

Кой е отговорен за падналия клон или дърво върху автомобила Ви?

Отговорът на този въпрос може да се даде едва когато се установи на чия територия попада въпросното дърво.

В най-масовия случай подобни инциденти се случват в урбанизирана територия и по-често в големите областни градове.

През 2023 година подобни събития масово се наблюдаваха в Пловдив, преди това в Плевен, а през 2024 г. – гражданите на Стара Загора и Нова Загора станаха жертва на силните ветрове и слабо поддържания „зелен“ парк.

При всички положения отговорна за причинените вреди се явява общината, в чиято територия се е случило въпросното събитие.

Тоест – общината ще е лицето, което ще е длъжно да възстанови причинените щети, без значение от техния размер.

Практиката ни е наситена със случай, които варират от боядисване на определен детайл, увреден вследствие под паднали клони, до премазани автомобили, които не могат да бъдат възстановени и върнати в движение, така наречената „тотална щета“.  

Общината отговаря за причинените вреди от паднало дърво или клон върху паркирана кола, а този извод се извежда от няколко закона, които трябва да се тълкуват съвместно:

Съгласно легалните дефиниции, съдържащи с в §1, т. 1 и т. 2 от ДР на Закона за пътищата /специалният закон, уреждащ обществените отношения, свързани със собствеността, ползването, управлението, стопанисването, изграждането, ремонта, поддържането и финансирането на пътищата/:

"Път" е ивицата от земната повърхност, която е специално пригодена за движение на превозни средства и пешеходци и отговаря на определени технически изисквания, а съответно "Земно платно" е част от повърхността в обхвата на пътя, върху която са разположени: платното (платната) за движение; разделителните ивици; банкетите; тротоарите; разделителните и направляващите острови; зелените площи; крайпътните отводнителни и предпазни окопи; откосите; бермите и другите конструктивни елементи на пътя.

 Съобразно нормата на чл. 61, ал. 1 ЗУТ, в териториите на общините се устройват озеленени площи, обединени в зелена система, като средство за подобряване на микроклимата и хигиенните условия и за организиране на отдиха на населението.

На общината, чрез нейните органи и общински предприятия са възложени дейностите във връзка с изграждане и опазване на зелената система на територията й.

Кметът на общината организира съставянето и актуализирането на публичен регистър на озеленените площи, на дълготрайните декоративни дървета и на дървета с историческо значение в общината - чл. 63, ал. 1 ЗУТ, а задължение на общинския съвет е да приеме наредба за изграждане и опазване на зелената система на територията на общината- чл. 62, ал. 10 ЗУТ.

В контекста на посочените легални дефениции следва да се приеме, че мястото на което е настъпил процесният инцидент, когато е настъпил в рамките на плановете за урбанизация, е елемент от общинска техническа инфраструктура предназначен за придвижване на МПС и представлява имот със статут по закон и по предназначение на публична общинска собственост съгласно чл. 3, ал. 2, т. 1 от ЗОбС, вр. чл. 8, ал. 3 от ЗП:

„Общинските пътища са публична общинска собственост“

Допълнително, прилежащите към пътната отсечка зелени площи (в това число и дървесна растителност) следва да се стопанисват и поддържат от съответната община.

В тази връзка именно Общината чрез своите служители, експерти и отдели отговаря за поддържането на тези площи в състояние, което да не дава възможност те да застрашат живота, здравето и имуществото на гражданите.

Тоест за общините, по аргумент на всичко гореизложено, възниква задължение да обезопаси дървесната растителност, така че да обезпечи липсата на инциденти, включително и при наличие на бури, дъжд или обилен снеговалеж. (за ответника съществува задължение да обезопаси дървесната растителност). С други думи: общината отговаря за действието или бездействието на своите служители, на които е възложила дейността по стопанисване и поддържане на зелените площи.

Какво да правите, ако клон или дърво е паднало върху вашия автомобил?

В случай че установите паднало дърво или паднал клон върху Вашия автомобил, като вследствие на това колата Ви е увредена, то незабавно се обадете на 112 и изчакайте служителите на МВР да посетят произшествието.

Потърсете съдействие то РЕГИОНАЛНАТА ДИРЕКЦИЯ ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ И ЗАЩИТА НА НАСЕЛЕНИЕТО. Те би трябвало да извозят падналата дървестна маса, като за целта ще съставят нарочни протоколи, а на по-късен етап ще може да се сдобиете с удостоверение за претърпения инцидент от тях. Този документ не е задължителен реквизит, но ще допълни логически писмения материал по делото и ще помогне за формиране на вътрешното убеждение на съда.

Незабавно започнете да оглеждате падналото дърво или клон за наличие на гнили участъци или друг вид болести, които да спомогнат за неговото падане или отчупване.

В случай че клонът или дървото са изгнили, то задължително искайте това да се отбележи в протоколите на КАТ или на РДПБЗН. По този начин ще елеминирате едно от основните възражения на съответната община за инцидента, а именно: непреодолима сила.

Наличието на гнили участъци от целостта на дървото или клоните е огромен пропуск на общината, която, както споменахме по-горе, е длъжна да се грижи за заварената растително и дървесния парк, така че да обезпечи безопасността на гражданите и тяхното имущество.

Трябва да имате предвид, че дърветата рядко падат при силен порив на вятъра. В много от случаите, когато това се случи се оказва, че причината за  падане наличие на гъбично заболяване, което не се вижда с просто око. Често то се наблюдава в кореновата му система, като коренът загнива и при дъжд или вятър може да падне.

Ако установите, че дървото е гнило или болно – непремнно осигурете свидетел. Това може да бъде ваш близък приятел или дори роднина. Покажете му участъците, където дървото е компрометирано и изгнилите му клони. Впоследствие това лице ще бъде основен свидетел по делото.

В случай че за въпросното дърво има подадени сигнали и на общината е било сигнализирано и преди за потенциална опасност от падане, то може изискате от общината информация колко оплаквания има за дървото и кога са подавани. Подобно искане може да подадете на основание Закона за достъп до обществена инфромация.

Тези данни непременно ще помогнат за спечалване на делото срещу общината и ще допринесат за присъждане на дължимото Ви обезщетение.

Ремонтирайте своя автомобил в сервиз и изискайте да се опишат всички детайли, които дървото или клона са увредили. Пазете си разходните документи. Не е задължително да ремонтирате колата си в лицензиран сервиз или да представяте фактура. Достатъчно е да има разходен документ, както и такъв от който да се разбира какво е възложено и какво е увредено.

Следва да се има предвид, че може и да не извършвате ремонт на автомобила. Общината винаги е длъжна да Ви обезщети, без значение дали искате да поправите вашата кола или не. При тотална щета единственият Ви вариант е да ликвидирате автомобила.

След като извършите горните действия – може да подготвите и писменно Вашата претенция.

Вслучай че имате застраховател и автомобилът притежава застраховка „Каско“ – по-рационално е да се обърнете към застрахователя. Желателно е да ползвате услугите на адвокат по застрахователно право, който да Ви съпроводи в процеса.

Ако не притежавате застраховка „Каско“, то писмената претенция следва да се отправи към съответната община, в която е настъпил инцидента. В нея следва да посочите датата на събитието и всички действия, които сте предприели, включително и стойността на ремонта. Трябва да знаете, че обезщетението отговаря на среднопазарните цени, тоест не може да изисквате прекомерно голяма сума.

От датата на въпросното събитие общината Ви дължи и лихва, така че може да поискате и нея.

В масовия случай общината постановява отказ и за Вас остава единственият вариант да се обърнете към адвокат, специализиран в обезщетенията, който да Ви съпроводи в процеса.

Как протича дело за обезщетение поради паднал клон или дърво върху кола?

Както вече споменахме, този случай представлява непозволено увреждане. Производството се развива по реда на ГПК, а правното основание се намира в Закона за задълженията и договорите.

За вредите, произлезли от каквито и да са вещи, отговарят солидарно собственикът и лицето, под чийто надзор те се намират. 

В случая дърветата и растителността са поставени под надзора на общините. Няколко наредби регулират дейността им и задължението им да поддържат зелените площи в изрядно състояние.

Константна е съдебната практика, че причиняването на вредите по паркирали МПС-та или движения в коли от паднали отломки, клони или дървета е пряк и непосредствен резултат от неизпълнение на задължението на общините за осигуряване на необходимите условия за безопасно движение.

Ирелевантно е обстоятелството кое е конкретното лице, чието действие или бездействие е довело до настъпването на вредата. Дали това е специално наета фирма, която е спечелила обществена поръчка или конкретен инскектор в общината – е без абсолютно никакво значение.

Съдът приема, че е недопустимо да падат неконтролериуемо клони или дървета по улиците и причината за това трябва да се изяснява извън процеса, с който се цели присъждане на обезщетение.

Все пак, трябва да се спомене, че общината винаги се оправдава с наличие на „непреодолима сила“ или така наречените форсмажорни обстоятелства.

Непреодолимата сила следва да бъде дефинирана като непредвидено или непредотвратимо събитие от извънреден характер.

Непредотвратимостта на събитието следва да е свързана с извънредния му характер и последиците му да не могат да бъдат преодолени дори и при полагане на дължимата грижа от страна на общината, натоварена с отговорността да се грижи и стопанисва дървесната растителност на своята територия. 

Безспорно е, че бурите обаче са предвидими, тъй като те се характеризират като явления, които са характерни за определени райони и сезони. Така например ежедневието ни разпонава летни бури, както и такива свързани с прехода на сезоните – пролет, есен.

Естествено, че е предвидим и обилен снеговалеж, въпреки че всяка зима сме „изненадани“, то обилното снеговалене се очаква и поради това може да се извърши необходимата санитарна сеч за „разтоварване“ короните на дърветата и избягване на нелепи инциденти.

Така например по един наш случай, се установи, че ветрове от 26 м/сек, които се характеризират като бури, не са непредвидими, а напротив характерни за съответния сезон и са ежегодни.

Именно този елемент изключва наличието на непреодолимата сила, с което отпада и основната защитна теза на отговорната община.

Разбира се, има и редица други способи, които да „обезвредят“ защитата на общините, но те следва да се изследват за всеки случай отделно.

По тези дела – могат да се претендират и неимуществени вреди за причинен стрес и дискомфорт, които неизбежно съпътстват пострадалите лица.

В случай че се припознавате в настоящата статия и Ваш автомобил е пострал от паднало дърво или изсъхнал клон, то може незабавно да ни потърсите за съдействие.

Погасителната давност и правото Ви на иск срещу общината в тези ситуации изтича след 5 години, считано деня на събитието/инцидента.