Уволнението при липса на качества на работника се среща сравнително рядко в практиката поради спецификите на това основание за прекратяване на трудовото правоотношение.
В статията разглеждаме кои са основанията да се уволни работника, ако същият не носи качества, необходими за изпълнение на трудовите му функции, както и какви са спецификите при доказване основателността на прекатяване на трудовото правоотношение на това основание.
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ЛИПСАТА НА КАЧЕСТВА?
От една страна, в съдебната практика е установено, че липсата на качества е липса на фактически знания, умения и навици, за които работникът и служителят притежава образование, квалификация и опит като стаж, но фактически липсват. / така Решение № 107 от 12.10.2023 г. по гр. д. № 4351 / 2022 г. на Върховен касационен съд, 3-то гр. отделение/.
От друга страна- в Решение от 2022г. се уточнява, че „липсващите качества могат да бъдат както професионални (липса на достатъчно образование, недостатъчна професионална квалификация и други), така и лични (недостатъчна съобразителност, недобро възпитание, липса на тактичност или на невъзможност да се работи в колектив и други). Доколкото чл. 328, ал. 1, т. 5 от КТ не изисква вина, то се касае до обективна невъзможност на работника или служителя да изпълнява надлежно трудовите си задължения.“ Решение № 60259 от 18.08.2022 г. по гр. д. № 4104 / 2020 г. на Върховен касационен съд, 4-то гр. отделение
Важно: Ако е налице дисциплинарно нарушение, то не може да се квалифицира като липса на качества, тъй като извършването на дисциплинарно нарушение представлява виновно неизпълнение на работата. За разлика от него, липсата на качества се отнася към изначална липса на вина в работника. Тази позиция се разглежда от Върховен касационен съд в Решение № 107 от 12.10.2023 г. по гр. д. № 4351 / 2022 г. 3-то гр. отделение.
Не всяка липса на качества е достатъчно основание за прекратяване на трудовото правоотношение. Липсата трябва да рефлектира пряко върху капацитета на работника да изпълни трудовите си задължения.
Освен това, спорадично или еднократно лошо представяне не е основание за прекратяване на правоотношението. Липсата на качества следва да проявява константно и продължително.
КЪМ КОЙ МОМЕНТ СЕ УСТАНОВЯВА ЛИПСАТА НА КАЧЕСТВА НА РАБОТНИКА?
Важен е и моментът, към който се установява липсата на качества.
Ако едно лице постъпи на работа и същото не притежава необходимите качества за нейното изпълнение, но работодателят не го уволни и даде достатъчно време на работника и лицето защочне да се справя, не може под претекст, че първоначално не се е справяло лицето, работодателят да уволни същото. Липсата на качества следва да е налице към момента уволнението.
Обратното, ако работникът в един предходен момент се се справял с работата, но към момента на уволнението не проявява нужните качества, тогава работодателят има основание да уволни работника.
Съдът кредитира липсата на качества, която е проявена към момента на уволнението, тъй като това дава основание на работодателя да предприеме законосъобразно прекратяване на трудовото правоотношение.
Цитираме и няколко решения по въпроса:
„Ако в годините и по време на работа работникът е подобрил работата си, като вече не се забелязват личностни или професионални дефицити, то тогава интересът на работодателят да прекрати трудовото правоотношение с него по чл. 328, ал. 1, т. 5 ГПК не съществува, а уволнението е незаконно поради липса на основание.“
„Важното е това състояние да е налице и към момента на прекратяване на трудовото правоотношение.“
„Хипотезата на чл. 328, ал. 1, т. 5 КТ не е наказание за работника/служителя за допуснати от него някога пропуски, за лошо или некачествено изпълнение на трудовите задължения някога във времето, а освобождаване от работник, който няма нужните за работата и изисквани от работодателя качества.“
„Установените някога пропуски в работата не предполагат, че работникът продължава да допуска същите и през следващите години, съответно и към датата на уволнението.“
КОИ СА ПРЕДПОСТАВКИТЕ ЗА УВОЛНЕНИЕ ПОРАДИ ЛИПСА НА КАЧЕСТВА?
- На първо място, следва да се установи неефективно изпълнение на работата от работника.
- На второ място, липса на качества на този работник.
- На трето място, неефективното изпълнение на работата следва да е последица именно от липсата на качествата на работника.
В производството за отмяна на незаконно уволнение не се разглежда въпроса за вината на работника, понеже се касае за обективно основание за прекратяване на трудовото правоотношение.
ПРОЦЕДУРА ЗА УВОЛНЕНИЕ ПРИ ЛИПСА НА КАЧЕСТВА НА РАБОТНИКА
Съгласно чл. 328, ал. 1, т. 5 от Кодекса на труда работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата.
Особеното на уволенението на работник при липса на качества е, че не е предвидена специална процедура, която работодателят да следва при издаване на заповедта. Липсата на законоустановено ръководство на работодателя при уволнение на работника поради липса на качества може да доведете и до незаконно уволнение. Последното е предпоставка заповедта да се атакува по съдебен ред.
ЗАПОВЕД ЗА УВОЛНЕНИЕ ПОРАДИ ЛИПСА НА КАЧЕСТВА НА СЛУЖИТЕЛЯ
В заповедта за уволнение работодателят следва да изброи качествата, които липсват на работника или с какво задължение конкретно не се справя, като в съдилищата приемат, че което и от двете да се посочи, това ще постигне целта на закона. Това се прави с цел да се проследи дали тези качества действително са необходими за изпълнение на работата и дали наистина работникът не ги притежава. В съдебната практика се допуска изброяването да не е в заповедта, но в друг документ, който да е доведен до знанието на работника.
Не е необходимо в заповедта да се сочат обстоятелствата, при които се установява липсата на тези качества. Но е препоръчително да се опише на кои работни процеси влияят тези липса.
Посочването на обидни изрази и епитети в заповедта за уволнение е недопустимо и не представлява изброяване на липса на качества.
ЗНАЧЕНИЕТО НА ДЛЪЖНОСТНАТА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРИ УСТАНОВЯВАНЕ ЛИПСАТА НА КАЧЕСТВА
Ако е налице длъжностна характеристика, връчена на работниика, това ще улесни доказването на специфичните изисквания към работника.
Ако липсва длъжностна характеристика, това усложнява процеса на доказване в производството за самия работодател при оспорване на уволнението по съдебен ред.
ИМА ЛИ ЗНАЧЕНИЕ СТАЖА НА ТАЗИ ДЛЪЖНОСТ ЗА ПРЕЦЕНКА НА КАЧЕСТВАТА?
Без значение е какъв е стажът на лицето на дадена позиция за обективната му възможност да проявява константно професионални качества. Ето защо, по-големият стаж на определена позиция не е аргумент за наличие на тези качества.
КАКВА Е ТЕЖЕСТТА НА АТЕСТАЦИИТЕ ПРИ ПРЕЦЕНКА НА КАЧЕСТВАТА?
Според съдебната практика атестациите не обвързват съда с констатираното в тях.
УВОЛНЕНИЕТО КАТО ЗЛОУПОТРЕБА С ПРАВО
В практиката се срещат често случаите, в които работодателят наема работника въпреки липсата на определена образователна степен или квалификация, а впоследствие уволнява работника, позовавайки се на липсата на тази образователна степен или квалификация, въпреки изначалното знание за това.
Това се явява злоупотреба с право от страна на работодателя и се взема предвид при постановяване на решения при незаконно уволнение.
ДОКЪДЕ СЕ ПРОСТИРА СЪДЕБНИЯТ КОНТРОЛ?
Съдът не може да прави преценка по целесъобразност за притежаваните качества. Само когато въведените от работодателя изисквания не са свързани по никакъв начин с характера на работа, съдът може да прецени, че е налице злоупотреба с право.
При нужда от съдействие по дело за незаконно уволнение поради липса на качества на работника, може да се обърнете към адвокатско дружество „Караколеви и партньори“, като ще Ви осигурим правно съдействие от адвокат по трудово право.