Връчват ни заповед за изпълнение – какво трябва да знаем, какви действия да предприемем и как да се защитим?

Какво трябва да знаем за заповедта за изпълнение ?

Заповедта за изпълнение се издава по искане на заявителя (кредитор) от съда в рамките на заповедно производство. Това производство цели бързо удовлетворяване на вземания, които не се оспорват от длъжника, като се избегне скъпият и дълъг исков процес, при него не се провеждат открити съдебни заседания и не се призовават страни. Именно в рамките на заповедното производство се издава заповедта за изпълнение. Характерно за това производство е, че съдът не изследва доказателства и основателност на претенцията, а приемайки заявеното от молителя за достоверно, издава заповед, която е и съдебно изпълнително основание за издаване на изпълнителен лист.

Условно могат да се обособят две заповедни производства, които ще бъдат разгледани в изложението:

Заповедно производство по чл. 410 от ГПК се образува за вземания за:

1. Парични суми без значение какво е правното основание и правната квалификация на вземането, може да произтичат от договор, непозволено увреждане, неоснователно обогатяване, издръжка и др.

2. Предаване на заместими движими вещи.

3. Предаване на индивидуално определена движима вещ.

Характерно за заявлението по чл. 410 от ГПК е, че за да бъде издадена заповед за изпълнение, не се изисква да бъдат посочени или представени на съда, каквито и да е доказателства в подкрепа на твърденията, че такова вземане съществува (изключение е вземане, произтичащо от договор с потребител). Тоест, стига в заявлението да е посочено и индивидуализирано изискуемо вземане по основание и размер, съдът ще издаде заповед за изпълнение. Съдът не проверява дали вземането действително съществува. След като издаде заповедта, препис от нея се връчва на длъжника чрез връчителя на съдебни съобщения и книжа (призовкар) по реда на ГПК.

Заповедта за изпълнение съдържа нормативно определени реквизити, в нея е посочен номерът на образуваното дело, страните така и задължението заедно с разноските, банкова сметка по която следва да бъдат преведи или друг начин за плащане/изпълнение, тоест тя представлява покана до длъжника да изпълни в срок от 1 месец от връчване на заповедта.

В заповедта се посочва и възможността длъжникът да възрази в същият този срок от един месец, както и че ако НЕ възрази пред съда или не изпълни задължението си, заповедта влиза в сила и ще се пристъпи към принудително изпълнение.

Заповедно производство по чл. 417 от ГПК се образува за вземания, които произтичат от писмен документ.

Специфичното за това заповедно производство е възможността на кредитора да поиска съдът да постанови незабавно изпълнение и да издаде изпълнителен лист. В този случай заповедта за изпълнение с отбелязването за издаден изпълнителен лист и копие от документа, въз основа на който е издадена заповедта се връчват на длъжника от съдебен изпълнител. Съдебният изпълнител незабавно изпраща до съда копие от съобщението, заедно с връчените документи с отбелязване на връчването на всеки един от тях.

Какво да предприемем след получаване на заповед за изпълнение ?

Възражение

Това е основният способ за защита на длъжника срещу издадената заповед за изпълнение. Чрез него длъжникът предотвратява влизането в сила на заповедта за изпълнение. Длъжникът може да възрази, срещу заповедта за изпълнение, издадена по чл. 410 от ГПК в едномесечен срок от връчването ѝ чрез писмено възражение до съда, издал заповедта.

Възражение срещу заповед издадена, въз основа на документ по чл. 417 от ГПК се подава чрез съдебния изпълнител, който дължи незабавното изпращане на възражението и поканата за изпълнение в съда. Определеният едномесечен срок е преклузивен и за него съдът следи служебно. Не е необходимо възражението да бъде обосновано с правни аргументи или подкрепено с представени доказателства.

Какво още е важно да знаем?

Искане за спиране на изпълнението

Възражението срещу заповедта за изпълнение не спира принудителното изпълнение в случаите на чл. 417 т. 1-9 от ГПК. Спиране може да се допусне когато длъжникът представи надлежно обезпечение за кредитора в размер на 1/3 от вземането.

Иск за съществуване на вземането

Когато длъжникът е депозирал възражение, съдът указва на заявителя, че той има възможност в едномесечен срок да предявяви иск за установяване на вземането си. Ако заявителят не предяви такъв иск, съдът ще обезсили издадената заповед (и изпълнителен лист). Искът за установяване на вземането е установителен иск, който се развива по правилата на исковия процес.

Възражение пред въззивния съд

В случаите, в които длъжникът не е бил надлежно уведомен, не е могъл да узнае за връчването поради непредвиден обстоятелства или заповедта не му е била връчена лично и в деня на връчването, той не е имал обичайно местопребиваване в България или не е могъл да подаде възражение поради особени непредвидени обстоятелства, е предвидена възможността за оспорване на вземането чрез подаване на възражение до въззивния съд.

При необходимост от съдействие можете да се обърнете към екипа на адвокатско дружество „Караколеви и партньори“.